BİLET AL
DAMASK Vocal Quartet, Hollanda

DAMASK Vocal Quartet, Hollanda

Soprano Katharine Dain

Mezzo-soprano Marine Fribourg

Tenor Edward Leach

Bariton Drew Santini

21 Eylül 2021 Salı saat: 20.00’de Tarsus St. Paul Müzesi’nde ücretsiz. 

Adını Ortadoğu’ya özgü bir kumaş tasarımından alan Hollanda merkezli Damask Vocal Quartet dört farklı ulus sanatçılarından oluşuyor. Damask, "Passion=Tutku" türüne uygun güçlü bir müzik programı sunuyor. Engin ruhani geleneksel Amerikan melodileri Shaker, Quaker ve Köle Şarkıları'nın bazılarını, David Lang "Küçük Kibritçi Kız" passion'unda her biri perküsyon çalan dört şarkıcı ile buluşturuyor. Bu önemli eser, Hans Christian Andersen'ın masum bir kızın ölümünün hikayesini, bir Bach Passion yapısı üzerinden, koro benzeri bölümlere yansıtarak anlatıyor. Aralıksız icra edilen bu derin duygu dolu program, her yaştan ve müzik geçmişinden dinleyiciyi güçlü bir şekilde etkilemekte ve değerli bir passion repertuarı olarak öne çıkmaktadır.

PROGRAM

Selection of African-American Spirituals

My Lord, What a Morning Shall We Gather at the River Were You There??
9’

David Lang

the little match girl passion

come, daughter?
it was terribly cold?
dearest heart?
in an old apron?
penance and remorse lights were shining patience, patience!?
ah! perhaps?
have mercy, my god?
she lighted another match from the sixth hour?
she again rubbed a match when it is time for me to go in the dawn of morning?
we sit and cry?
35’

Long Time Ago

5’

 

Besteci David Lang'ın Program Notu;
 
Bir hikaye anlatmak istedim. Özel bir hikaye - aslında, Danimarkalı yazar Hans Christian Andersen'ın Küçük Kibritçi Kız'ın hikayesi. Orijinali çocuklar için ve birçok ünlü çocuk hikayesinin yaptığı gibi şok edici bir tehlike ve ahlak kombinasyonuna sahip. Babası kendisini döven zavallı bir genç kız, sokakta kibrit satmaya çalışsa da başarısız olur, görmezden gelinir ve donarak ölür. Bütün bunlara rağmen bir şekilde hristiyan ruhunun saflığını koruyor, ama bu hoş bir hikaye değil.
 
Beni Küçük Kibritçi Kız'a çeken şey, hikayenin gücünün olay örgüsünde değil, tüm bölümlerinin - korku ve güzelliğin - sürekli karşıtlarıyla dolu olması gerçeğinde yatıyor. Kızın acıları, geçmiş anılarıyla birbirine kilitlenmiş; yoksulluğu her zaman umutla doludur. Acı ve umut arasında bir tür saf denge vardır.
 
Bu hikayeyi anlatmanın birçok yolu var. İnançla ilgili bir hikaye ya da yoksullukla ilgili bir alegori olarak anlaşılabilir. Ancak beni her zaman ilgilendiren şey, Andersen'ın bu hikayeyi bir tür mesele olarak anlatması, zavallı kızın acısı ile İsa'nın acısı arasında dini ve ahlaki bir denklik çiziyor olmasıdır. Kız acı çeker, kalabalık tarafından küçümsenir, ölür ve başkalaşıma uğrar. Hıristiyan bestecilerin geleneksel olarak İsa'nın Tutkusu'nun müzikal ortamlarında yaptıkları gibi, Hıristiyan doğasını sonuca götürüp onu açarsak, bu hikayeden hangi sırların çözülebileceğini merak etmeye başladım.
 
Tutku hikayesinin nasıl anlatıldığına dair en ilginç şey, hikayenin kendisinden başka metinler de içerebilmesidir. Bu metinler kalabalığın tepkileri, tövbe düşünceleri, genel üzüntü, şok veya pişmanlık ifadeleridir. Bunlar adanmışlık rehberleridir, hikayeye verdiğimiz tepkilerin işaretleridir ve seyirciyi üzücü olaylara karşı izleyici olmaktan daha öteye çekme etkisine sahiptirler. Bu tepkiler çok geniş bir yelpazeye sahip olabilir - Bach'ın “Aziz Matthew Tutkusu”nda bu ekstra metinler, cemaatinin birlikte söylemesi beklenen ünlü korolardan “Zion'un Kızı” ve “İnananlar Korosu” gibi tamamen icat edilmiş karakterlere kadar uzanır. Tutku formatı -bir hikayeyi anlatırken aynı zamanda onun üzerine yorum yapmak- bizi aksiyonun ortasına koyma etkisine sahiptir ve anlatıya güçlü bir kaçınılmazlık verir.
 
Benim parçamın adı Küçük Kibritçi Kız Tutkusu ve Hans Christian Andersen'ın Küçük Kibritçi Kız'ı Bach'ın Aziz Matthew Tutkusu formatında belirliyor, Andersen'ın anlatımını benim kalabalık ve Bach'ın Tutkusu'ndaki karakter tepkileriyle bir araya getiriyor. Metni, Han Christian Andersen - HP Paulli (1872'de öykünün İngilizce'ye ilk çevirmeni), Picander (Bach'ın Saint Matthew Passion kitabının libretto yazarı Christian Friedrich Henrici'nin takma adı) ve Aziz Matta Gospel'inden alıntılarla oluşturdum. "Tutku" kelimesi, acı çekmek için Latince kelimesinden gelir. Benim parçamda Bach yok ve İsa da yok - daha ziyade Küçük Kibritçi Kız'ın ıstırabı İsa'nınkinin yerini aldı, ve (umarım) onun hüznünü daha yüksek bir seviyeye yükseltti.
 
—David Lang