Hanri ATAT (1929-2003)

Hanri ATAT (1929-2003)

28 Ocak 1929 tarihinde Mersin’de doğdu. İlköğrenimini Mersin İleri İlkokulunda yaptı, lise ve üniversite öğrenimini Beyrut’ta tamamlayarak, Fransızca, Arapça ve İngilizce öğrendi. Daha sonra Mersin’e dönerek Ticaret Lisesinde okudu ve 1948 yılında mezun oldu. Askerliğini yedek subay olarak Ayaş-Ankara’da yaptıktan sonra, önce Akbank daha sonra Ziraat Bankası kambiyo servislerinde on yıl bankacı olarak çalıştı.

1963 yılında kendi işini kurdu. 1965 yılında yakın arkadaşı Fonda Tahinci ile ortak olarak ATAKO’yu kurdu. 1970 yılında Aline Zelil ile evlendi ve dört çocuk babası oldu. 1986 yılında Danimarka Fahri Konsolosu oldu ve bu görevi 2001 yılına kadar sürdürdü.

Gerçek bir Mersin tutkunu olan Hanri Atat, hayatının önemli bir bölümünü şehrini geliştirmeye adadı.

Mersin Deniz Ticaret Odası, Mersin Kültür Merkezi Derneği, Mersin Diyabet Merkezi ile Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin kuruluşlarına ve Mersin Kültür Merkezine konser piyanosu alınmasına öncülük etti.

Mersin’de okul yaptırdı. Maddi durumu kötü olan başarılı öğrencilere burs verdi. Çocuk Esirgeme Kurumu, Zihinsel Özürlüler Derneği, Huzur Evi gibi kuruluşlara bağışlarda bulundu. Çok geniş bir insan sevgisi vardı ve insanlara yardım etmekten mutluluk duyardı.

Hanri Atat’ı şu kelimelerle anlatmaya çalışabiliriz: sevgi dolu, ailesine düşkün, hayata bağlı, dinamik, öncü, yardımsever, sanatsever, saygılı, hayatı ve eğlenceyi seven bir Mersin sevdalısı…