Tanini Trio

Tanini Trio

  • 15 Mayıs 2012 Salı
  • TANINI TRIO
  • Tarsus St. Paul Müzesi

 

  • Tahir Aydoğdu kanun
  • Bilgin Canaz ney
  • Hakan Ali Toker piyano

Tarsus St. Paulus Müzesi bu kez Doğu ve Batı’daki müzik kültürleri arasında köprüler kurarak dünya insanları arasındaki dostluğu ve barışı pekiştirmeyi amaçlayan üç sanatçıyı ağırlıyor. Repertuvarlarını Türk motifleriyle bezeyerek Batı biçimleriyle düzenlenmiş Türk yapıtlarının oluşturduğu Tanini Trio, Hakan A. Toker’den “Saraband”, Mesud Cemil’den “Nihavend Saz Semaisi”, Piazolla’dan “Oblivion ve Libertango”, Bizet’nin “İnci Avcıları” operasından Nadir’in Aryası, Aydoğdu’dan “Hasret”, Refik Fersan’dan Acemkürdi Şarkı, Reşat Aysu’dan Kürdîlihicazkâr Saz Semaisi ve Bilgin Canaz’dan “Meleklerin Hüznü” parçalarını seslendirecek. Her biri uluslararası platformda deneyimli ve alanlarında en iyilerden olan bu sanatçılar; yetkin ve kaliteli icralarının yanı sıra; orijinal fikirleri, beste ve düzenlemeleri, çok yönlü müzik zevkleri, sahneye taşıdıkları renkli kişilikleri, yer yer beraber çalıştıkları konuk sanatçılar, sürprizler ve dinleyiciyle etkileşimleriyle insanları büyülemeyi, yakınlaştırmayı, eğlendirmeyi ve düşündürmeyi başarıyorlar.

Bugüne kadar çaldıkları seçkin mekânlar arasında; T.C. Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Dolmabahçe Sarayı, İstanbul Esma Sultan Yalısı, ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi, ABD Merkez Bankası, T.C. Merkez Bankası, Washington D.C. ve Seul büyükelçiliklerimiz, Frankfurt Sanayi ve Ticaret Odası (Almanya) bulunmaktadır.  Tanini, Amerikan Merkez Bankası binasında canlı müzik yapan ilk topluluk olmuştur. 2009 yılında Türkiye’de yapılan Medeniyetler İttifakı 2. Forum’unda, Cumhurbaşkanımızın verdiği yemekte pek çok ülkenin devlet başkanları ve ileri gelenlerinin huzurunda çalmıştır. Sık sık radyo/TV programlarına çıkan, canlı stüdyo konserleri, okul ve üniversitelerde açıklamalı konserler de veren Tanini Trio’nun; 2008’de Kaf Müzik’ten çıkan “Dokunuşlar” albümü büyük ilgi görmektedir.   İkinci albümleri de Kaf Müzik tarafından 2011 Haziran ayında müzik piyasasına sunulmuştur.

Tahir Aydoğdu kanun

1959'da İstanbul'da doğdu. İlk kanun derslerini ünlü kanun sanatçısı olan babası Gültekin Aydoğdu'dan aldı. 1981 yılında Ankara Radyosu'na girdi. 1983 yılında ODTÜ Fizik Bölümü'nden mezun oldu. 1997-2000 yılları arasında TRT Ankara Radyosu TSM müdürlüğü yaptı, değişik tarihlerde GÜGEF Müzik Eğitimi Bölümü'nde, 1987-2000 yılları arasında ODTÜ Müzik ve Güzel Sanatlar Bölümü'nde öğretim görevliliği ve ODTÜ Klasik Türk Müziği Korosu şefliğini yürüttü; bu çalışmalarından ötürü kendisine 2001 ODTÜ Takdir Ödülü verildi.

Ferit Alnar'ın “Kanun Konçertosu”nu bestecisinin dışında seslendiren ikinci, “Çiftetelli” adlı eserini de seslendiren ilk sanatçı olan Aydoğdu; Modern Folk Üçlüsü, Asia Minör gurubu, Udi Cinuçen Tanrıkorur, caz vokalisti Yıldız İbrahimova, Hollandalı ve İspanyol sanatçılar, ülkemizin seçkin orkestraları ve çeşitli yaylı sazlar dörtlüleriyle yurtiçi ve yurtdışında birçok konser gerçekleştirdi. Aydoğdu'nun ilk solo albümü “Hasret” ve Gültekin Aydoğdu ile hazırladığı “Kanun Metodu” 2004 yılında yayınlanmıştır. 2005 yılında TRT Radyo-4'te hazırlayıp sunduğu “Tellerden Dökülen Nağmeler” programı ile TMOK tarafından Toplumsal Fair-Play Ödülü Şeref Madalyası'na layık görülmüştür. Yurtiçinde 22 ve 75 ülkede yayınlanan 5 albümü bulunan sanatçı, Amerika'dan Japonya'ya 50 ülkede, Türkiye’yi temsil etmiştir. Aydoğdu, halen TRT Ankara Radyosu'ndaki Kanun Sanatçılığı görevini sürdürmektedir.

Bilgin Canaz ney

1972 yılında Çanakkale’de doğdu. 1992 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Halk Dansları Bölümü’ne girdi. Bu bölümde 1 yıl öğrenim gördükten sonra 1993 yılında Ege Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler bölümüne girdi. Bu bölümde 5 yıl klasik Türk müziği, halk müziği, batı müziği ve ney eğitimi aldı ve 1998 yılında mezun oldu. 1996’dan itibaren TRT İzmir Radyosu’nda, 2000 yılından itibaren TRT Ankara Radyosu’nda ney sanatçısı olarak görev yaptı, birçok radyo ve televizyon programına katıldı. Stüdyo müzisyeni olarak çeşitli sanatçıların albümlerinde ney icra etti. 2003 yılından itibaren “From Sufi To Flamenco” adlı projeyle Hollanda, Belçika ve Türkiye’de çeşitli festivallerde konserler verdi.

Bu projenin albümü Kalan müzik tarafından piyasaya sürüldü. Kanal B televizyonunda yayınlanan “Dünden Bugüne Demir Yolları” adlı belgeselin jenerik müziğini hazırladı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası başta olmak üzere Türkiye’nin belli başlı orkestraları ve şefleriyle birlikte solist ney sanatçısı olarak konserler verdi. Maria Farantouri, Zülfü Livaneli, Yıldız İbrahimova gibi sanatçılarla çalıştı. 2008 yılında Uluslararası Ankara Flemenko Festivali’nde solist ney sanatçısı olarak Mavi Siyah Flemenko Topluluğu’yla birlikte konser verdi. Ayrıca besteci aranjör Can Atilla ile birlikte İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve Cumhurbaşkanı’na Cumhurbaşkanlığı köşkünde konser verdi.

Hakan Ali Toker piyano

1976 yılında Mersi’de doğdu. Bir yıl İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda çello,  7 yıl Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde (Orta-Lise kısmı dahil) piyano ve kompozisyon, 3 yıl da ABD’de Indiana Üniversitesi Müzik Bölümü’nde piyano ve kompozisyon okuyup, sonuncusundan mezun oldu. Indiana Üniversitesi’nde caz ve elektronik müzik de çalıştı. Resmi öğreniminin yanı sıra bilhassa doğaçlama ve Türk müziği gibi konularda büyük ölçüde kendi kendini yetiştirdi; kanun, akordeon ve klavikord çalmayı öğrendi.

Hem solo, hem de çeşitli gruplar ve orkestralarla; Türkiye, Rusya, Ukrayna, Danimarka, İzlanda,  İtalya, ABD ve Güney Kore’de çok sayıda konserler verdi. Bu kıtalarda radyo ve televizyon programlarına katıldı, olumlu eleştiriler aldı. 9 yıl yaşadığı ABD’de Orta Doğu, Orta Asya ve Güney Amerika müziklerine eğildi. Doğu ve Batı müziğinin pek çok ustasıyla sahneyi paylaştı; dansçılar, şairler, akrobatlar ile ortak projelerde yer aldı. Doğaçlama resitaller, multi-medya gösterileri ve sessiz filmlere müzik yaptı. Halen bu çalışmalarını sürdüren Toker’in ayrıca Klasik, caz ve Türk müziği formlarında; solo, oda müziği ve orkestra için çok sayıda beste ve düzenlemesi vardır.