Akdeniz Oyunları?nın Marşı Belli Oldu

Akdeniz Oyunları?nın Marşı Belli Oldu

12. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında düzenlenen 3. Beste Yarışması sonuçlandı. Yarışmaya Adana’dan katılan Yalçın Özgüngör’ün eseri birinci oldu. Eser, 2013 Mersin XVII. Akdeniz Oyunları’nda seslendirilecek.

12. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında “Mersin Akdeniz Oyunlarına Marş Arıyor” temasıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Beste Yarışması” sonuçlandı.

Ön eleme ile seçilen eserlerin seslendirilmesi sonrası Adana’dan yarışmaya katılan Yalçın Özgüngör’ün SÖĞÜT rumuzlu eseri birinci oldu.

Kazanan eserin belirlenmesinde tek kriterin seyirci beğenisi olduğu gecede toplam 218 oy kullanıldı. Antalya'dan katılan Burak Gelgeç’in BU13EW rumuzlu eseri ikinci en beğenilen eser olurken yarışmaya İstanbul’dan katılan Korhan Doğan’ın OKALİPTÜS rumuzlu eseri en beğenilen üçüncü eser oldu.

Mersin Uluslararası Müzik Festivali 3. Beste Yarışması’nın finali, Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşti.

Geceye Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Erol Ertan, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Akdeniz Belediye Başkanı M. Fazıl Türk, Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren, İl Emniyet Müdürü Arif Öksüz, Kültür ve Turizm İl Müdürü Bahettin Kabahasanoğlu’nun yanı sıra Mersinli sanatseverler katıldı.

Gecede söz alan Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, festivalin Mersin’e değer katan Mersin’de yaşamayı anlamlı bir etkinlik olarak öne çıktığını belirtti. Kalkınmanın ve gelişmenin en önemli alanının sanat ve kültür olduğunu kaydeden Güzeloğlu sözlerine şöyle devam etti: “Kalkınma sadece maddi temellerle ilişkilendirildiğinde eksik kalır. Bir kenti tanımlarken sadece ekonomik ve sosyal gelişmişlik ve göstergeleriyle değil, şüphesiz kentin özünü oluşturan kültür sanat etkinlikleriyle de o kenti ele almak ve değerlendirmek gerekir. Mersin, kuruluşundan bugüne ve geleceğe taşınacak zenginliklerin sağlandığı güzel bir ortamda her zaman sözcükleri şiire dönüştüren, mısralarıyla gönüllerde yer edinen, tuvaldeki fırça darbeleriyle uluslararası üne ulaşan birçok değerli sanatçıyı yetiştiren bir kenttir. Mersin’e baktığımız zaman bu güzellikleri her köşesinde her yöresinde ve yaşayan her  insanın benliğinde görmeniz mümkündür.”