Açılış Konserinin Ardından

Açılış Konserinin Ardından

Mersin’in festivali perdelerini dünya yıldızlarıyla açtı.
Piyanonun dehaları Güher&Süher Pekinel kardeşler, muhteşem bir konserle Mersinli sanatseverleri kendilerine hayran bıraktı.

18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, perdelerini şef Rengim Gökmen yönetiminde dünyaca ünlü  piyano ikilisi Güher&Süher Pekinel kardeşlerin seslendirdiği Mozart İki Piyano Konçertosu ile açtı.  Tevfik Rodos’un Mozart aryaları ile birlikte Mozart 29. Senfoni’sin de seslendirildiği iki bölümlük konser, 10 Nisan 2019 Çarşamba günü saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde sanatseverlerin yoğun ilgisiyle kapalı gişe seslendirildi. Konser sonunda sanatçılar dakikalarca ayakta alkışlandı. Konsere MUMF Oda Orkestrası eşlik etti.

Mersinlilerin yoğun ilgi gösterdiği konserde, Mersin Valisi Ali İhsan Su ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ömer Faruk Güngör, Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz,  KKTC Mersin Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, ABD Adana Konsolosu Alejandro “Hoot” Baez,  Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, MDTO Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Lokmanoğlu, Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir ve pek çok kent protokolü dinleyici olarak salonda yerlerini aldı.

Konser öncesi, 2019 Festival Sanat Ödülü’nü alan Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’ne, Festival Kent Ödülü’nü alan Reyhan Bezdüz’e ve Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülleri’ni alan Sofiko Tchumburidze, İdil Olgar ve Yahya Azimoğlu’na ödülleri takdim edildi. Ödülleri, Selma Yağcı ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, takdim etti. Sofiko Tchumburidze’nin yurtdışında olması dolayısıyla ödülünü annesi Lili Tchumburidze alırken Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin ödülünü, kurum adına MDOB Müdür ve Sanat Yönetmeni Bengi İspir Özdülger aldı.