Ruysdael Quartet/Bir Konserde Tablolar

Ruysdael Quartet/Bir Konserde Tablolar

Hollandalı ressam Jacob van Ruysdael’in adıyla kurulan Avrupa’nın ödüllü müzik topluluğu Ruysdael Quartet, Ahmet Adnan Saygun ve Franz Schubert’in eserlerini Mersin’de seslendirdi.

18. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Hollanda’nın uluslararası ödüllü klasik müzik topluluğu Ruysdael Quartet’i 18 Nisan 2019 Perşembe günü saat: 20.00’de Mersin Üniversitesi Yenişehir Kampüsü Nevit Kodallı Konser Salonu’nda sanatseverlerle buluşturacak. Topluluğa ismini veren ünlü ressam Jacob van Ruysdael’in tablolarının da sahneye yansıtılacağı konserde, Ahmet Adnan Saygun’un yarım kalan *String Quartet no.4  op. 77 eserinin tam versiyonu, Franz Schubert’in String Quartet No.14 "Death and The Maiden”in eserleri seslendirilecek.

Hollanda’nın en iyi yaylı quartetleri arasında gösterilen Ruysdael, Joris van Rijn (Keman), Emi Ohi Resnick (Keman), Gijs Kramers (Viyola), Jeroen den Herde (Çello), tarafından 1996 yılında Lahey’de kuruldu. Kısa sürede isimleri Avrupa çapında duyulan Topluluk, Bella Bartok, Alban Berg, Tomastik Infeld, Charles Hennen International, Concors International de Quatuar Cordes, Prix de la Sacom, Amsterdam Basın, Kersjes van de Groenekan Prijs, ödüllerini aldı. Repertuvarlarında klasik dönem eserleriyle birlikte birlikte çağdaş bestecilere de ağırlık veren topluluğun “Rus Kuşaklar” adıyla beş cd’lik kayıtları da bulunmakta.

*1991 yılında kaybettiğimiz Ahmet Adnan Saygun’un sağlığında yarım bıraktığı String Quartet no.4 op. 77 eserinin tam hali yakın zamanda yayınlanmıştır. Prof. Hasan Tura, Dr. Yiğit Aydın, Bernard Rusam ve notist Altay Bayram’ın bestecinin kendi el yazmalarını incelenmesiyle açığa çıkarttığı ve bugüne kadar hep kısmen çalınan eser, tam versiyonu ile ilk defa seslendirilecek.

Klasik müziğin bu eşsiz topluluğunun seslendireceği konser için yerlerinizi şimdiden ayırtın.

Program

Adnan Saygun
String Quartet no.4 op.77 (Tam Versiyonu)

Franz Schubert
String Quartet No.14 "Death and The Maiden”