Bülent ORTAÇGİL

Bülent ORTAÇGİL

Kanlıdivane

2014-06-01 / 17:00

?Bilet Fitayları:  20 TL

Bas Gitar: Gürol Ağırbaş

Klavye: Baki Duyarlar

Davul: Cem Aksel

Elekro Gitar: Akın Eldes

BÜLENT ORTAÇGİL

?Türkiye’de şehir müziğinin önemli isimlerinden Bülent Ortaçgil, Sen isimli albümünü Ada Müzik’ten çıkartan Bülent Ortaçgil, her zamanki gibi tüm söz ve bestelerin kendisine ait olduğu bu albümde çok özel şarkılara yer verdi. Ortaçgil, yoğun konser temposuna rağmen yedi yıldır albüm yapmamıştı. Son çalışması Sen'de yer alan yeni şarkılar sanatçının sevenlerini ziyadesiyle memnun edeceğe benziyor. Albümde müziklerin yanı sıra şarkı sözlerinin de şiirselliği göze çarpıyor.

Sen'de Ortaçgil her zamanki gibi gitar ve vokaliyle yer alırken usta müzisyenler Baki Duyarlar (klavye), Cem Aksel (davul), Gürol Ağırbaş (bas gitar), Birol Ağırbaş (perküsyon) ve Barlas Tan Özemek (elektrik gitar) enstrümanlarıyla sanatçıya eşlik ediyor. Sen'in ilginç bir özelliği de 14 kişilik bir yaylı gurubuyla çalınmış olması... Bu kayıtlar Hollanda'da Power Sound stüdyosunda gerçekleştirildi.

Diğer kayıtlar Türkiye'de Ortaçgil'in yıllardır birlikte çaldığı arkadaşlarıyla yapıldı. Düzenlemeler ise Baki Duyarlar’a ait. Sanatçı, son stüdyo albümü Gece Yalanları'nı 2003 yılında yine Ada Müzik etiketi ile yayınlamıştı.

Babası Zafer Ortaçgil askeri tıp doktoruydu. Annesi Nesrin Hanım ise ev hanımıydı. 1953'te kardeşi Ercüment, 1961'de ise kız kardeşi Bahar doğdu. İlkokula Ankara'da başladı ve daha sonra İstanbul'a taşındı. İstanbul Sultanahmet İlkokulu'nu bitirdi. Ortaokul ve liseyi Kadıköy Maarif Koleji (Kadıköy Anadolu Lisesi)'nde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi'ni kazandı. Müzikle tanışması lise yıllarına dayanıyordu. Bülent Ortaçgil, Maarif Koleji'nde aralarında Mazhar Alanson'un da bulunduğu sınıf arkadaşlarıyla beraber gitar çalmaya başladı. İlk gitarını eniştesi almıştı. Kendi aralarında bazı gruplar kurdular. Farklı farklı isimlerle amatör müzik yapan bu gruplardan birisi de Damlalar ismini taşıyordu.

Grupta davul çalan Ortaçgil, "House of the Rising Sun", "I Dig Rock'n'Roll Music" gibi şarkıları yorumluyorlardı. Dönemde ünü yakalayan The Beatles'tan çok etkilenen Ortaçgil, müzik çalışmalarına hız verdi ve okul konserlerinin yanı sıra Milliyet Gazetesi Liselerarası Müzik Yarışması'na katıldı. Ancak kendi besteleri jurideki Şerif Yüzbaşıoğlu tarafından hiç beğenilmedi. Daha sonra gitara geçen Ortaçgil bu sefer yanına bas gitardaAhmet Güvenç, klavyede Galip Boransu, gitar ve vokalde Mustafa Hunca'yı alıp Filozoflar grubunu kurdu. Bu grupla gazinolarda da konserler verdiler ancak lise mezuniyetiyle grup dağıldı.[2]

Lise yıllarında müzik dışında tiyatroya da merak sardı. Liselerarası bir tiyatro yarışmasında Turgut Özakman'ın "Güneşte On Kişi" oyununu oynadı ve en iyi yardımcı oyuncu ödülünü kazandı. Aynı yarışmada en iyi oyuncu ödülünü de Rutkay Aziz almıştı. Tiyatro ve müzik dışında Ortaçgil, atletizme de meraklıydı.

Solo Albümleri

1971: Anlamsız / Yüzünü Dökme Küçük Kız

1974: Olmalı mı, Olmamalı mı? / Şık Latife

Stüdyo albümleri

1974: Benimle Oynar Mısın?

1990: 2. Perde

1991: Oyuna Devam

1994: Bu Şarkılar Adam Olmaz

1998: Light

2003: Gece Yalanları

2010: Sen

Diğer albümler

1976: 3 Masal (Masal albümü)

1984: Rüzgara Söylenen Şarkılar (Canlı kayıt)

1985: Biz Şarkılarımızı... (Fikret Kızılok ile)

1986: Pencere Önü Çiçeği (Fikret Kızılok ile)

1999: Eski Defterler (Eski şarkıların yeni yorumları)

2007: Konser (Teoman'la)

2007: Büyükler için Çocuk Şarkıları (Fikret Kızılok ile)

Yer aldığı albümler

1991: The Other Side of Turkey (Erkan Oğur ile)

1995: Rüzgara Şarkılar Söyle (Ayşegül Yeşilnil)

1996: Bir Ömürlük Misafir (Erkan Oğur)

2000: Ortaçgil için Söylenen Ortaçgil Şarkıları (Saygı albümü)

2001: Kaç Yıl Geçti Aradan, Türk Pop Müzik Tarihi (Benimle Oynar Mısın? ile)

2001: Başucu Şarkıları (Zuhal Olcay)

2005: Love, Peace & Poetry: Turkish Psychedelic Music (Sen Varsın ile)

2006: 41 Kere Maşallah (Hayat Umutla Başlar ile)

2007: Çeyrek (Teninle Konuşmak ile)

2011: Göğe Selam