Charlie Siem & ÇDSO

Charlie Siem & ÇDSO

Mersin Kültür Merkezi

2014-06-02 / 20:00

Bilet Fiyatları: I.Kısım - 40 TL II.Kısım - 30 TL Balkon - 20 TL

?T. C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI

Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü

Charlie Siem / Keman

 

Charlie Siem İngiltere’nin en parlak klasik müzik yıldızlarından biridir. Babası Norveçli, annesi İngiliz olan Londra doğumlu Charlie, keman çalmaya Yehudi Menuhin’in Beethoven’ın Keman Konçertosunu icra etmesini dinledikten sonra, üç gibi şaşılacak bir yaşta başladı. Charlie daha sonra Profesör Itzhak Rashkovsky ve Maestro Shlomo Mintz ile çalıştı. Charlie, o zamandan beri Londra Senfoni Orkestrası, İngiliz Kraliyet Filarmoni Orkestrası, Rotterdam Filarmoni Orkestrası, Ulusal Çek Senfoni Orkestrası ve Bergen Filarmoni Orkestrası’nı da içeren orkestralarla dünyanın  çeşitli yerlerinde sahne almıştır. 2008 yılında Charlie Moskova Filarmoni Orkestrasıyla İngiltere’de turneye çıkmış, Shostakovich’in İlk Keman Konçertosu yorumuyla eleştirmenlerden büyük övgü toplamıştır. 

Charlie’nin ilk CD’si 2008’de yayınlanmıştır ve Grieg ve Elgar’ın keman sonatlarından oluşmaktadır. Geniş çapta övgü alan bu CD Strad dergisi tarafından “Ayın Resital CD’si” olarak adlandırılmış ve BBC Müzik Dergisi bu CD’ye beş yıldız vermiştir.  

2009 boyunca dünya genelinde verdiği  konserlerle  Charlie’nin en parlak yeni klasik müzik sanatçılarından biri olarak ünü büyümüş, Londra, Japonya, Danimarka gösteriler sergileyen ve Küba’ya turneye çıkan İngiliz Kraliyet Balesi ile özgün işbirliği ise, çok yönlülüğünü iyice ortaya koymuştur. 

Bruch ve Dvorak Keman Konçertolarını Libor Pesek şefliğindeki Ulusal Çek Senfoni Orkestrası eşliğinde yorumladığı turne kapsamında sahne aldığı Royal Albert Hall ve New York ve Tel Aviv’deki konserlerle  2010,  Charlie için kayda değer bir yıl olmuştur.

2010’da Charlie,  ünlü sanatçı ve topluluklara nesillerdir ev sahipliği yapan Warner Klasik ve Caz’ la anlaştı. Bu yeni ilişki, Paganini, Sarasate, Wieniawski ve Kreisler gibi keman ustalarının muhteşem virtüöz repertuarlarını içeren ve zaten eleştirmenlerden övgü toplayan ilk albümünü üretmişti. Charlie, Warner’le birlikte ilk orkestra sunumu için Londra Senfoni Orkestrası’nı seçti. Ağustos 2011 yılında piyasaya çıkan  konçerto albümü 'Bruch Wieniawski Ole Bull'  , BBC sabah programı BBC Breakfast'ta ve Londra'da başka yerlerde görünmesini takiben  İngiltere Uzman Klasik Müzik Listesinde  üç numara oldu. Classic FM dergisi Charlie için “en  heyecan verici genç keman yeteneklerinden biri” diye yazdı ve Classic FM Radyosundaki John Suchet Şovu  albüm CD’sini Ağustos 2011’de haftanın albümü yaptı.CD  Charlie’nın uzak akrabalarından biri olan kompozitör Ole Bull’den Cantabile doloroso e Rondo giocoso’yu içermektedir. Charlie ikinci CD’sini piyasaya sürmek için Ekim 2011’de Royal Albert Hall’e döndü. Daha sonra Kasım’da Royal Festival Hall’de Yıldızlar Gecesinde sahne aldı. Charlie yararlı konulara zaman harcamaya inanan biri ve 2011’de Prince’s Trust adlı hayır kurumunun elçisi olarak Royal Albert Hall’de gerçekleşen 2011 Rock Galası’nda sahne aldı.

Charlie’nin Japonya, Çin, İskandinavya ve Avrupa turnelerini içeren yoğun sahne programı devam etmektedir. 2012’de Will Young ve Çinli Opera Sanatçısı Zhang Jun’u içeren çok sayıda farklı sanatçıyla ortak çalışmalar yapmaya devam etmiştir. Haziran’da Leeds Müzik Koleji’ne ziyaretçi profesör olarak atanarak,  İngiltere tarihindeki en genç profesör oldu, daha sonra  Yannick Nézet-Séguin yönetimindeki Rotterdam Filarmoni Orkestrası ile sahne aldı. Charlie bir resital vermek için Danimarka’ya döndü ve Norveç’te Norveç Oda Orkestrası ile birlikte Alfred Schnittke’nin Grosso No. 1 Konçertosunu 2012 Ultima Festivalinde  seslendirdi. Eylül’de Londra’nın prestijli Wigmore Konser Salonu’nda Itamar Golan eşliğinde ilk solo resitalini verdi.

Aynı yılın ilerleyen zamanlarında Caroline Jaya Ratnam eşliğinde Hollanda’da geniş çaplı bir resital turnesine çıktı ve BBC konser Orkestrası’yla film bestecisi John Williams’ın doğum gününü için bir kayıt gerçekleştirdi.2013 yılına,  Norveç’te Terje Boye Hansen ve Rune Bergmann yönetimindeki Kristiansand Senfoni Orkestrası ve Oslo Filarmoni Orkestrası’yla a.o. Vieuxtemps Keman  Konçertosu  No. 5 ve  Ole Bull Catabile doloroso e rondo giocoso ve Hubay’ın Carmen Fantasy’sini çaldığı bir dizi konserle başladı.

Charlie, kitleleri kendine çekmeye, diğer sanatçılara ilham vermeye  devam ediyor. Cömertliği ve klasik müziğe olan inancı ve klasik müziğin hazinelerini paylaşması   dünya çapında saygı görüyor.

Charlie Siem d’Egville diye de bilinen 1735 yapımı Guarneri del Gesù kemanı çalmaktadır.

 

ÇUKUROVA DEVLET SENFONİ ORKESTRASI

T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak kurulan Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Türkiye içerisinde Cumhurbaşkanlığı (CSO), İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO) ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İzDSO)’dan sonra kurulan dördüncü senfoni orkestrasıdır. Resmi olarak 1988 yılında kurulan Orkestramız, ilk çalışmalarına 17 kişilik çok küçük bir kadroyla, orkestranın Genel Müzik Direktörü ve Şefi Emin Güven YAŞLIÇAM yönetiminde 1991 yılının son aylarında başlamıştır. İlk konserini 1992 yılında, Adana'nın düşman işgalinden kurtuluş günü olan 5 Ocak’ta gerçekleştirmiştir.

Orkestra, ilerleyen yıllarda yapılan sınavlar ile müzisyen kadrosunu genişletmiştir. Aynı zamanda Çukurova Filarmoni Derneği'nin de katkılarıyla diğer Senfoni Orkestraları, Opera ve Bale Orkestraları ve Devlet Konservatuarlarından aldığı misafir sanatçılarının desteğiyle olağan konserlerini başarıyla sürdürmektedir. Bu tür çalışmaların yanı sıra, dönemin NATO Genel Sekreteri ve Belçika eski Dışişleri Bakanı Willy Claes, özel bir konserin ilk bölümünde orkestrayı yönetmiştir. Adana 6. Kolordu Komutanlığı'nın desteği ile Tchaikovsky'nin 1812 Uvertürü’nü, Çukurova Üniversitesi Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçek top atışları eşliğinde seslendirmiştir.

Ç.D.S.O. kurulduğu günden bu yana birçok yurtiçi ve yurtdışı turneleri gerçekleştirmiştir, bunlardan bazıları; Tarsus, İskenderun, Diyarbakır, Malatya, Trabzon, Mersin, Gaziantep, Antalya Aspendos Antik Tiyatrosu, Ankara, İstanbul, Kıbrıs, Suriye, Almanya ve Japonya turneleridir. Japonya turnesi esnasında Tchaikovsky’nin 1. piyano konçertosu ve 5. senfonisinin CD kaydını gerçekleştirilmiştir. Her sezon programını özenle hazırlayıp, Adanalı izleyicilere çok sesli evrensel müziği tanıtıp sevdirebilmek için çalışmalarını büyük bir özen içinde gerçekleştirmektedir, ayrıca birçok eserin Dünya'da ve Türkiye'de ilk seslendirilişleri gerçekleştirilmiştir. 2000-2006 yılları arasında, Mayıs ve Eylül aylarında Antalya Aspendos açık hava tiyatrosunda yerli ve yabancı turistlere düzenli olarak konserler vermiştir.

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası, Mustafa Kemal Atatürk'ün "TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN TEMELİ KÜLTÜRDÜR" düşüncesi ışığı altında, O'na layık olma yolunda konserlerini sürdürmektedir.

İbrahim Yazıcı

Kendine özgü yönetme tekniği ile şimdiye kadar konser yaptığı tüm ülkelerde gerek dinleyicilerin, gerek müzik otoritelerinin ilgi odağı haline gelen Yazıcı, profesyonel müzik hayatına 1995 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesinde korepetitör ve konuk şef olarak başladı. Gösterdiği sıra dışı performans sayesinde kısa sürede aralarında Berliner Philarmoniker, Theatre des Champs Elysées, Wiener Konzerthaus, Essen Philarmonie, KKL Luzern, Seul Art Center, Tel Aviv Performing Arts Center gibi dünyanın en prestijli konser salonlarında, Luzern Symphony Orchestra, Deutche Symphonie Orchester Berlin ( Eski RIAS), Den Haag Het Residentie, Wuppertal Symphonie Orchester, Ensemble Rezonans, Camerata de France gibi pek çok önemli toplulukla konserler yaptı. Rönesanstan 21. yüzyıla kadar uzanan çok geniş ve renkli bir repertuardan oluşan, Sarah Chang, Stefan Milenkoviç, Viktor Pikayzen, İdil Biret, Gülsin Onay, Fazıl Say, Mario Frangoulis, Sertab Erener gibi yıldız sanatçıların solist olarak katildigi sayısız konser yönetti. Oda müziği ve lied eşlikçiliğine de büyük önem veren Yazıcı piyanist olarak çok önemli sanatçılarla aynı sahnede yer aldı. Selva Erdener'le birlikte çağdaş Türk Müziğine yeni bir soluk getirdikleri“Turkuvaz Quintett”i kurdu. Çok yönlü ve başarılı çalışmalarından ötürü 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Sanat Teşvik Ödülü ve 2005 yılında İtalyan Cumhurbaşkanı tarafından "Cavalleria della Soliderita" şövalyelik ünvanıyla onurlandırıldı. 2012 yılında “Yılın Orkestra Şefi” Donizetti Ödülüne layık görüldü. Türk bestecilerinin eserlerini repertuarına almaya büyük önem veren sanatçı, pek çok genç bestecimizin eserlerinin de ilk seslendirilişini yaptı. Yaptığı CD ve DVD kayıtlarında A.A. Saygun ve M. Sun'un koro eserleri, F.Say'ın Nazım Oratoryosu, Metin Altıok Ağıtı ve Fenerbahçe Senfonisi'ni seslendirdi. Çağdaş Türk bestecilerinin şarkılarından oluşan “Düşlerimin Toprağı” adlı albümde Soprano Selva Erdener'e piyanoda eşlik etti.

Müzik eğtimine H.Ü. Devlet Konservatuarı'nda Nimet Karatekin' le piyano, Alain Boeglin ile oda müziği, Nevit Kodallı ve İstemihan Taviloğlu ile kompozisyon, Hikmet Şimşek ve Rengim Gökmen'le orkestra şefliği çalıştığı H.Ü. Devlet Konservatuarında başladı ve bu okuldan yüksek lisans diploması aldı. Daha sonra CNRM Perpignan'da Claude-Phillipe Durand ile piyano, Daniel Tosi ile orkestra şefliği, Michel Lefort ile oda müziği, Danielle Perriers ile şan çalıştı ve bu okulu üç dalda "Premier Prix" alarak bitirdi. Bu okullardaki çalışmalarının yanı sıra Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde masterclass'lara katıldı. Maestro Gilbert Varga ile uzun bir süre çalıştı ve asistanlığını yaptı.

1998-2007 yılları arasında Devlet Çoksesli Korosu'nun şefliği, 2007-2012 yılları arasında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Müzik Direktörlüğünü yapan sanatçı eğitimciliğe de büyük hassasiyet göstermiş ve Hacettepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi'nde misafir öğretim görevlisi olarak ders vermiştir. Sanatçı halen Mersin Devlet Opera ve Balesinde Orkestra Şefi olarak görev yapmaktadır.