Utrecht String Quartet

Utrecht String Quartet

07 Haziran 2022 Salı
Utrecht String Quartet 
Hollanda Büyükelçiliği işbirliğiyle
Lina Nasif Anısına
Latin Katolik Kilisesi 
 
"Bu konser beklemeye değerdi…..zengin renkli ve yoğun dramatik performans" - The New York Times
 
Utrecht Yaylı Çalgılar Dörtlüsü üyeleri otuz yıldır yaptıklarını tutkuyla yapıyor, en güzel oda müziğini çalıyor ve hayatlarını buna adaıyorlar. Dünya çapında ve ikamet ettikleri Hollanda'daki büyük oda müziği salonlarinda performans sergiliyorlar.
 
Dörtlü, büyük bestecilerin ölümsüz şaheserler yazdığının bilincinde olarak, tanınmış bu eserleri çalmaktan büyük keyif alır. Bununla birlikte, Utrecht Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, kayıp ve unutulmuş repertuar arayışları ve çağdaş bestecilerle işbirlikleri nedeniyle de mükemmel bir üne kavuşmuştur.
 
Bestecileri haksız yere unutulmaktan kurtarmak, bunun gerçekleşmesi için projeler yaratmak onların görevidir. Mossolov, Bosmans, Sweelinck'in müziklerinin CD prodüksiyonları, Britten'in daha az bilinen eserleri ve Glazunov, Verhulst, Gretchaninov, Lourié ve Tchaikovsky'nin dörtlülerinin tamamı MDG için kayda değer sayıda kayıt arasında yer alıyor.
 
İlk performansa hazırlanırken Eeva (Finlandiya), Katherine (Avustralya), Mikhail (Rusya) ve Sebastian (Almanya) müziğe sanki çözülmesi gereken bir bilmeceymiş gibi yaklaşıyorlar. “Elimizde yeni bir müzik olduğunda, onu denemek, anlamak, görmek ve onunla oynamak, temposunu, armonisini, dinamiklerini bulmak, niyetlerini tartışmak, dinlemek, olanaklarını keşfetmek ve sadece öğrenmek için sabırsızlanıyoruz.”
 
Çok yönlülükleri, dörtlünün onları Kanada, ABD, Avustralya, Finlandiya ve Kazakistan'a kadar götüren başarılı uluslararası turlarında güçlü bir şekilde yer aldı.
 
"Performansları aynı anda entelektüel, analitik ve güçlü bir şekilde ifade ediyor" - Helsingin Sanomat, Finlandiya.
 
Dörtlü, Utrecht University of Arts'ta Quartet-in-Residence olarak ders veriyor ve Utrecht Üniversitesi Yaz Okulu ile işbirliği içinde düzenli olarak Uluslararası Oda Müziği Masterclass'ı düzenliyor. Onlar aynı zamanda ünlü Kanada Müzik Merkezi CAMMAC'ın daimi misafirleridir.
 
Tutkumuzu ve oda müziği sanatını genç nesille paylaşmak istiyoruz” dedi.
 
Utrecht Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, Severin von Eckardstein, Pieter Wispelwey, Paolo Giacometti, Ralph van Raat, Nobuko Imai, Paul Cassidy, Aleksander Madzer veya bariton Thomas Oliemans gibi önemli oda müzisyenleriyle başarılı bir işbirliği ilişkisi kurmuştur.
 
Dört müzisyen, güzel bir parçayı ve bestecisini temel alarak, insanların yüreklerine dokunacak harika bir deneyim yaratmak isteyen, oda müziği çalmak için en derin teşviklerle birbirlerini buluyorlar. İlk yıllardaki gençlik cesaretleri, şimdi güçlü bir birliktelik ve anlayışlı huşu ile zenginleştirilmiştir.
 
“Diğer müzik etkinliklerimiz arasında bir provada veya performansta birbirimizi bulduğumuzda, eve gelmek gibi geliyor. Bütüne kendi bireysel seslerimizi katabilmeyi çok seviyoruz, fazla söze gerek duymadan birbirimizi anlamayı öğrendik."
 

Eeva Köskinen

Eeva Koskinen, memleketi Helsinki'deki Sibelius Akademisi'ndeki eğitimini tamamladıktan sonra, Utrecht Konservatuarı'nda Victor Liberman ile eğitimine devam etmek için Hollanda'ya taşındı. Bu süre zarfında, Fransa'daki çalışmalarını kemancı Wladimir Spivakov ile sık sık genişletti. Tibor Varga ve Japonya Müzik Yarışması gibi çeşitli yarışmalarda birincilik ödülleri kazandıktan sonra, dünya çapında düzenli olarak orkestralarda solist ve oda müziği sanatçısı olarak sahne aldı. Utrecht Yaylı Çalgılar Dörtlüsü'nü kurdu ve 2001'de Kuzey Hollanda Orkestrası'nın ilk konser şefi olarak atandı. Eeva, Utrecht Konservatuarı'nda öğretim görevlisidir ve aynı zamanda Trio Finlandia'nın bir üyesidir.

Katherine Routley

Avustralyalı kemancı Katherine Routley, Sidney'de Müzik Konservatuarı, ABD Bloomington'da Indiana Üniversitesi ve Hollanda'da Utrecht Konservatuarı'nda Harry Curby, Yuval Yaron, Stanley Ritchie, Victor Liberman ve Philip Hirschhorn ile eğitim gördü. Çeşitli burslar ve ödüller, oda müziği sevgisinin onu Walter Levine, Felix Ayo, Eli Goren, Sandor Végh ve Gidon Kremer ile temasa geçirdiği Avustralya dışında öğrenimini kolaylaştırdı. Katherine, Utrecht Yaylı Çalgılar Dörtlüsü'nün kurucu üyesi ve 1989'dan beri Deutsche Kammerphilharmonie Bremen'in üyesidir.

Mihail Zemtsov

Mikhail Zemtsov ilk olarak beş yaşında annesi Loudmila Levinson'dan keman dersleri aldı, daha sonra Moskova Çaykovski Konservatuarı'nda viyola ve kompozisyon eğitimi aldı. ABRSM (B. Dinerstein), Hamburg'daki Hochschuele für Musik (Almanya, M. Nichetianu) ve Maastricht Konservatuarı'ndan (Hollanda, M. Kugel) Üstün Solist Diploması aldı. Mikhail, Lev Markiz, Juozas Domarkas, Neeme ve Paavo Järvi, Gianandrea Noseda ve Daniel Raiskin ile şeflik dersleri ve ustalık sınıfları aldı.

Mikhail ayrıca gitarist Enno Voorhorst (Duo Macondo) ile ikili partner olarak oynuyor. Eşi Julia, kardeşi Alexander ve kızı Dana ile birlikte Zemtsov Viola Dörtlüsü'nü kurdu. Mikhail Zemtsov, Lahey'deki Kraliyet Konservatuarı'nda ve Utrecht Konservatuarı'nda viyola öğretmenidir. Rotterdam'daki Utrecht Konservatuarı Strings ve Concerto Grosso Youth Orchestra'nın şef şefidir.

Sebastian Koloski

Almanya, Bremen'de doğan Sebastian Koloski, Musikhochschule Freiburg'da Christoph Henkel ile çello okudu ve Aldo Parisot ile ABD'de mezun oldu. Avrupa'ya dönerek Berlin Filarmoni Orkestrası'nda düzenli olarak serbest çellist olarak çalıştı. Sebastian Koloski şu anda Utrecht Yaylı Çalgılar Dörtlüsü'nün kurucu ortağı olduğu Hollanda'da yaşıyor. Oda müziği kariyerinin yanı sıra Amsterdam operasında, Hollanda Radyosu Orkestralarında ve İspanya'da Orquestra de Cadaques'de serbest olarak çalışmaktadır. Sebastian Koloski, Utrecht Konservatuarı'nda Oda Müziği Bölüm Başkanıdır.