Wiener Klavier Quartett

Wiener Klavier Quartett

24 Mayıs 2022 Salı
Viener Klavier Quartett
Avusturya Kültür Ofisi
Tarsus St. Paul Müzesi
2013’de kurulduktan kısa bir süre sonra, Wiener Klavier Quartet (eski adıyla Stratos Quartet) ilk başarılarıyla insanları ayağa kaldırdı ve dikkat çekti. Aynı yıl sonbaharında Pörtschach'ta düzenlenen 20. Uluslararası Brahms Yarışması'nda oda müziği kategorisinde etkileyici bir şekilde birincilik ödülü kazanarak ayrıca Yeni Sanatçılar Forumu'nun özel ödülünü de aldı. Finlandiya'daki Turku Müzik Festivali'nde bir konsere davet edildikten sonra aynı yıl Windisch Oda Müziği Ödülü'ne layık görüldü.
Yine aynı yıl, ECMA'ya (Avrupa Oda Müziği Akademisi) ilk ve tek piyano dörtlüsü olarak kabul edilmeleri de bir başka önemli noktaydı. 
O zamandan beri, Viyana'da Musikverein'de, Linz'de Brucknerhaus'ta, Londra'da Wigmore Hall'da, Porto'da Harmos Festivali'nde, Lizbon'daki Gulbenkian Merkezi'nin Grande Auditorio'sunda, Antonín Dvo?ák Festivali'nde, Grafengg Festivali'nde konserler verdi. ve ABD, Japonya ve Finlandiya veya Fransa'da. Ö1 ve RTP gibi bazı konserler radyo ve televizyon tarafından kaydedilip canlı olarak yayınlandı.
Topluluk, 2016'da, uluslararası oda müziği yarışması "Citta di Pinerolo e Torino"da (WFIMC üyesi) birincilik ödülü kazandı ve 42 topluluk arasından en iyi Schumann yorumu özel ödülünü aldı. Kasım 2017'de Luslawice'deki uluslararası Beethoven oda müziği yarışmasında birincilik ödülü ve "Grand Prix" ile ödüllendirildi. Piyano dörtlüsü ayrıca Federal Avrupa, Entegrasyon ve Dış İlişkiler Bakanlığı'nın "Yeni Avusturya Müziğin Sesi" programına seçildi.
Topluluk, Katharina Engelbrecht (Keman), Magdalena Eber (Viyola), Jan Ryska (Çello) ve Maximilian Flider (Piyano) isimlerinden oluşuyor