17. Merfest Açılış Konseri

17. Merfest Açılış Konseri

Operanın Dünya Yıldızları Festival Açılış Konseri ile Mersin’de

Güney Afrikalı lirik soprano Pumeza Matshikiza ve tenor Murat Karahan, 17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali Açılış Konseri’nde aynı sahnede yer alarak unutulmaz  bir konsere imza atacak.

Etkinlikleriyle Mersin’in ulusal ve uluslararası alanda sesi olmaya devam eden ve bu yıl 17’incisi düzenlenen Mersin Uluslararası Müzik Festivali, şef Antonio Pirolli yönetiminde gerçekleştirilecek Festival Açılış Konseri’nde iki dünya yıldızını; Güney Afrikalı Pumeza Matshikiza ve Murat Karahan’ı aynı sahnede buluşturarak sanatseverlere bir müzik şöleni sunacak. Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’nın eşlik edeceği konser, 14 Nisan 2018 Cumartesi günü saat: 20.00’de Mersin Kültür Merkezi’nde yer alacak.  Orkestrasının başkemancısı, Marina Kvlividze.

1995 yılından bu yana Türkiye’de yaşayan ünlü İtalyan Şef Antonio Pirolli,  1995-2000 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin, 2005 yılından itibaren uzun yıllar İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin genel müzik direktörlüğünü yürüttü. Dünyanın saygın opera evleri ve festivallerinden davet alarak pek çok opera ve senfonik eser yöneten şef Pirolli, Festival Açılış Konseri’yle yeniden Mersin’de.

Pumeza Matshikiza (Lirik Soprano)

Güney Afrikalı lirik soprano Pumeza Matshikiza, başta La Scala olmak üzere, Paris’teki Theatre des Champs-Elysees, Laeiszhalle Hamburg, Gasteig Münih, Milano, Hanover, Helsinki, Stuttgart ve Avrupa’nın diğer pek çok önemli sahnesinde yer alarak operanın başyapıtlarını seslendirdi. Nelson Mandela ile aynı kasabadan olan Matshikiza, 2014 yılında Glasgow’da gerçekleştirilen İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları’nın açılış konserinde, memleketi olan Cape Town’a ithafen yazılan “Freedom Come All Ye” şarkısını bir milyar civarında insan için seslendirdi. Puccini ve Mozart’ın klasik aryalarını içeren albümünde, Afrika’nın geleneksel ve popüler müziklerine de yer verdi.

Sanatçı, Afrikalı Çocuk Korosu için Royal Liverpool Filarmoni Orkestrası ile birlikte bir dizi organizasyonun içinde yer alarak adından sıkça söz ettirdi. Matshikiza; Carmen, La Boheme, Figaro’nun Düğünü, Don Giovanni, Sihirli Flüt, Cosi Fan Tutte, Yarasa, gibi klasik opera eserlerinde başrolleri seslendirerek Avrupa’nın önemli sahnelerinde yer aldı. Dünya genelinde milyonlarca hayran kitlesine sahip olan Pumeza, Gershwin’in Progy and Bess operasının ünlü şarkısı Summertime eseriyle birlikte,  Dvorak’ın Song to Moon, Bizet’in Carmen Operası’ndan Micaela’nın Aryası, Puccini’nin Turandot operasından Tu Che di Gel, La Boheme operasından Mimi’nin aryası Si Mi Chiamano, eserlerini seslendirecek. Ayrıca repertuvarında bulunan G. Afrika halk şarkılarından, Thula Baba, Malaika, Lakutshon’ilanga ve Afrika’nın ünlü Click Song şarkısını, bu kez de Mersinli sanatseverler için seslendirerek gönüllerini fethedecek.

Murat Karahan (Tenor)

Verdiği konserlerle Mersinli sanatseverlerin yakından tanıdığı, Avrupa’nın önemli sahnelerinde aldığı başrollerle dünya çapında ünlenen ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür ve Genel Sanat Yönetmenliği görevine yeni atanan Murat Karahan, yeniden Mersinli sanatseverlerle birlikte olacak. Klasik opera aryalarının yanı sıra şarkı ve türkülerimize getirdiği güçlü yorumuyla her kesimden hayran kitlesine sahip olan sanatçı, Puccini’nin Tosca operasından: E Lucaven le Stelle, Turandot operasından: Nessun Dorma, Curtis’in: Torna a Surriento, E. Falco’nun: Dicitencello Vuie, eserleriyle birlikte, Münir Nurettin’in: Kanatları Gümüş Yavru, düzenlemesi B. Hoinic’e ait olan bir Karadeniz türküsü Ben Seni Sevduğumi, Zeki Müren’in: Senede Bir Gün ve Nazende Sevgilim eserlerini seslendirecek. Karahan, başta Bolşoy Tiyatrosu olmak üzere Avrupa’nın gözde sahnelerinde yer alarak operanın pek çok başyapıtını seslendirdi.

Bu iki dev sanatçı Pumeza Matshikiza ve Murat Karahan, aynı sahnede yer alarak uzun yıllar hafızalarda silinmeyecek bir konsere imza atacak. Sanatçılar konserde, Bizet’in Carmen operasından Carmen düet: Parle Moi de Ma Mere,  Puccini’nin La Boheme operasından: O Soave Fanciulla, Verdi’nin La Traviata operasından: Brindisi ve Paragi a Cara, L. Bernstein’in West Side Story müzikalinden: Tonigh Tonight, eserlerini birlikte seslendirecek.

Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı yaptığı açıklamada; “Avrupa’nın en gözde opera sanatçıları Pumeza Matshikiza ve Murat Karahan ile güzel şehrimize yakışır muhteşem bir festival açılış konserini siz değerli sanatseverlerle buluşturmanın mutluluğu içindeyiz. Konserimiz, ünlü şeflerimizden Antonio Pirolli’nin yönetiminde, Mersin’imizin göz bebeği olan MDOB Orkestrası eşliğinde seslendirilecek. Mersinli sanatseverlerin yoğun ilgisiyle pek çok konserimizi kapalı gişe seslendirildiğimiz gibi, bu kez de öyle olacağından eminim. Sanatseverler, biletlerini son güne bırakmasın. Festivalin coşkusuyla herkese barış ve sanat dolu günler diliyorum.” dedi.