Mersin festivaline sahip çıkıyor

Mersin festivaline sahip çıkıyor

Mersin kamu kurumlarının destek verdiği Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 14 Nisan-08 Mayıs tarihleri arasında sanatseverlerle 17’nci kez buluşuyor.

Mersin Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, Akdeniz, Mezitli, Tarsus, Toroslar, Yenişehir,  Belediyeleri, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Ticaret Borsası, Mersin Deniz Ticaret Odası, Tarsus Sanayi ve Ticaret Odası, MIP, Mesbaş’ın değerli desteklerini alan 17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 24 gün sürecek dans ve müzik şölenini 14 Nisan-08 Mayıs tarihleri arasında Mersinlilerle buluşturacak. Festivale destek veren diğer kuruluşlar ise şunlardır; Adil Aktay, Sertel Metal A.Ş, Yörüksüt, Oryap Ahşap ve Yapı Malzemeleri, Derya Otomotiv, Pozcu Organik, Narin BYS.

Mersin’in tanıtımında öncü bir rol üstlenen Festival, yurtiçinden ve dışından gelecek efsane sanatçılar ve müzik topluluklarından oluşan programını Mersin’in en gözde konser salonları ve güzelliğiyle göz kamaştıran tarihi mekanlarında seslendirecek.

8. Beste Yarışması ve 19. Nevit Kodallı Polifonik Korolar Şenliği ile birlikte toplamda 12 etkinliğe ev sahipliği yapacak olan Festival, bir bale masterclass programı düzenleyerek bu alanda bir ilke de imza atmaktadır. Beste yarışmasının bu yılki teması ise “Mersin, Kelebeklerine Ezgi Arıyor” olacak.

Balenin kalbi Mersin’de atacak.

Festival, bir ilke daha imza atarak Uluslararası Dans Platformu (bale masterclass) programı da

düzenlemekte. Klasik balenin dünyaca ünlü koreografları Mehmet Balkan ve Irek Mukhamedov ile birlikte Tan Sağtürk ve modern dansın Makedonyalı usta koreografı Risima Risimkin, 23-28 Nisan tarihlerinde Mersin’de olacak. Etkinlikle birlikte Türkiye’nin ödüllü bale öğrencileri ve Devlet Opera ve Balesi’nin usta sanatçıları Gala Bale gösterisi de düzenleyecek.

MUMF 8. Beste Yarışması

Mersin’in kültürel ve doğal zenginliklerinin öne çıkartılması amacıyla düzenlenen beste yarışması bu yıl, “Mersin, Kelebeklerine Ezgi Arıyor” sloganıyla kelebek habitatı açısından zengin Mersin doğasına ithafen gerçekleştirecek.

Mersin Kanlıdivane kelebeklerinin konu alınacağı ve klarnet dörtlüsü formunda düzenlenen yarışmada başvurular, 20 Mart 2018 Salı günü mesai bitimine kadar sürecek. Yarışma sonucu ise finale kalan eserlerin seslendirileceği konserde, halka açık oylamayla belirlenecek. Yarışmada, toplam 10.000 TL para ödülü dağıtılacak.

19. Nevit Kodallı Korolar Şenliği

17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 19. Nevit Kodallı Korolar Şenliği’ne ev sahipliği yaparak Türkiye’nin dört bir yanından gelen koroları sanatseverlerle yeniden buluşturuyor. Şenlik, Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde yer alacak. Amatör veya profesyonel tüm korolara açık olan Korolar Şenliği’nde yer almak için  katılım şartlarına www.merfest.org.tr adresinden ulaşılabilinir.

Ayrıca, Festival Sanat Ödülü, Festival Kent Ödülü, Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü, olmak üzere üç dalda ödüller de dağıtılacak.

Hazırlıklarında sona gelinem 17. Mersin Uluslararası Müzik Festivali programı, 13 Mart 2018 tarihinde bir basın toplantısıyla kamuoyuna duyurulacaktır.