A Passage to Bollywood

A Passage to Bollywood

  • Dans Show
  • 25 Mayıs 2017 / 25 May 2017
  • Saat:20.00
  • Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi

A Passage to Bollywood 2015 yılından bu yana dünyanın çeşitli yerlerinde sahnelenen, uluslar arası platformda büyük beğeni kazanmış renkli bir teatral fantezi. 80 dakikaya çok hoş sığdırılmış bu yapıt, seyirciyi avucunun içine alan hikayesi, ayakları ritim tutmaya iten müziği ve rengarenk kostümleri ile koltuklarınızda dimdik oturmanızı sağlayacak.

Hayallerinin peşinden büyük şehre, Mumbai’ye taşınan bir köylü gencin hikayesini anlatıyor. Klasik bir Bollywood aşk ve dostluk hikayesi olan müzikal onun Mumbai’deki yolculuğunu izliyor ve zaman içerisinde hayallerinin kadını ile ve onu sanki ağabeyi gibi kanatlarının altına alan “Usta – Don” ile kurduğu ilişkilere odaklanıyor. Romantizm ve drama ile dolu bu hikaye beklenmedik bir dönüm noktası ile izleyiciye şaşırtıcı bir son sunuyor. Geleneksel Hint değerleri ve gelenekleri ile dolu, enerjisi son derece yüksek dans rutinleri ile anlatılan hikaye Hindistanın gerçek canlılığını ve büyüsünü hayata taşıyor. Müzikalde Hindistan klasik dans sanatı ile birlikte daha modern dans temaları da heyecan dolu enerjiye sahip bir kadro tarafından sergileniyor.

A Passage to Bollywood, ayakları ritim tutmaya iten müziği, rengarenk kostümleri ve koltuklarınızda dimdik oturmanızı sağlayan, seyirciyi avucunun içine alan, Hindistan Nollywood kültürünün çeşitli unsurlarını içinde bulunduran hikayesi ile heyecan dolu bir müzikal. Eski klasiklerin yanı sıra en yeni Bollywood şarkılarını da içeriyor. İzleyici tipik bir Bollywood filminde olduğu gibi, drama, aksiyon, aşk ve dansı bir arada yaşayacak. Popüler bir eser olan bu bir saatlik müzik ve dans eğlencesi tüm temaları içine alıyor ve aynı anda herkesi etkilemeyi ve eğlendirmeyi başarıyor.

Navdhara India Dance Theatre (NIDT) yeni modern Hindistan’daki düşünce tarzını temsil eden yeni deneyimler keşfediyor. NIDT tanınmış Hintli koreograf Ashley Lobo tarafından kuruldu.

Hareketin eski ve yeni felsefelerini bir araya getiren NIDT modern Hindistan Bollywood sinemasını tiyatro sahnesine taşıyor. Dansçılar güçlü bir batı tarzı dans tekniğini, antik Hint dansı, yoga, meditasyon vs gibi yerel araçlarla birleştiriyor, canlı bir gösteride Bollywood filmi hissi yaratıyor. Navdhara India Dance Theatre (NIDT) yeni modern Hindistan’daki düşünce tarzını temsil eden yeni deneyimler keşfediyor. NIDT tanınmış Hintli koreograf Ashley Lobo tarafından kuruldu.

Hindistan’da genç dansçıların yaratıcı enerjilerini kanalize etmelerine yardımcı olmak ve uluslar arası izleyici kitlesine ulaşmaları ve iletişim kurmaları için bir platform sunmak amacıyla kuruldu.

Batı tarzı dansın fiziksel metodolojileri ile kadim Hindistan Grurkul sisteminden gelen bazı düşünceler de dahil olmak üzere, Hindistan’ın ruhsal felsefeleri ve Hint dansını bir araya getiren NIDT modern Hindistan Bollywood’unu tiyatro sahnesine taşımayı amaçlıyor. Sadelik ve iletişime odaklanılıyor. Düşünceler bu evrensel hareket dili ile paylaşılıyor, böylece tüm sınırlar ortadan kalkıyor ve Navdhara ya da ‘yeni akım’a ulaşılıyor. Dolayısıyla, tüm dansçıların güçlü bir dans tekniği var, bu da daha sonra yoga, antik Hint hareketi, meditasyon ve Hindistan’ın klasik ve halk dansları gibi yerel araçlarla birleştirilerek, sadece “var olan” benzersiz bir harman ortaya koyuyor. Tamamen evrensel bir hareket stili. Sadece nefes gerçeğine ya da prana’ya ya da yaşam enerjinse adanmışlık.

NIDT’in Birleşik Devletler, Çin ve İsrail’de gerçekleştirdiği önceki turnelerindeki durakları arasında Suzanne Dellal Center, Peridance Capezio Center, LA Dans Festivali kapsamında Diavolo Dance Theater, ODC Theatre, Beer Sheva Performing Arts Center and Shanghai Dance Stages yer alıyordu, performansları büyük beğeni topladı.

NIDT’in 2017 turne programı kapsamında İsrail, Türkiye, Güney Afrika, Almanya ve Kanada yer alıyor.

FELSEFE

‘Navdhara’ kelimesi Sanskritçe iki kelimenin birleşiminden oluşur – nav yeni anlamına gelir ve dhara akım ya da akış anlamına gelir. Navdhara India Dance Theatre tam da bunu yapmak istiyor – sanat felsefesi ve hareketi “yaratmak” kelimesinin sınırlamaları ile bir kutu içerisine hapsetmek yerine akıp gitmesine ‘izin vermek’. Bu anlayış hareketin zaten var olduğu ve sadece “izin verme” sözüne ya da akışa ihtiyaç duyduğu şeklindeki derin inançtan kaynaklanır. Tek gerçek nefes ve prana ya da yaşam enerjisidir.

MİSYON

Navdhara India Dance Theatre’ın başlıca misyonu Hindistan ile uluslar arası toplum arasında, dünyanın her yerinden izleyicilere ulaşırken kaynağını özü itibariyle Hintli olan bir temelden alan gerçek bir insani bağ aracılığıyla iletişim ve köprüler kurmaktır. Misyonu aynı zamanda dürüst olan ve doğası itibariyle basit ve öyküsel bir tarz ile insani bir bağ üzerinde duran, anlatmaktan çok paylaşmayı, görülmekten çok hissedilmeyi amaçlayan dans ve sanat yaratmaktır.

ASHLEY LOBO Sanat Direktörü, Navdhara India Dance Theatre Ashley Lobo’nun 32 yıldan uzun performans sanatları kariyeri Hindistan’da ve diğer ülkelerde performansları, koreografileri ve eğitmenliği içerir.

Avustralya’da Bodenweiser Dance Centre’da (merhum Margaret Chapple’a bağlı olarak) ve saygın Sydney Dance Company’de Klasik Bale, Caz ve Çağdaş dans stilleri alanında eğitim verdi. Ayrıca uzman bir Yoga eğitmenidir. Yeni Delhi ve Mumbai’de stüdyoları bulunan The Danceworx Academy’nin kurucusu ve Sanat Direktörüdür. Bağlanır olma, yoga, nefes ve dokunma yoluyla hareketi keşfeden benzersiz bir duyarlılaştırma yaklaşımı olan Prana Paint & Flow™’u geliştirmiştir. Ashley 20’den fazla film ve bir o kadar sahne prodüksiyonu kapsamında sahne ve sinema için kapsamlı koreografiler hazırlamıştır, dolayısıyla koreografi tarzı sinem tekniklerinin güçlü etkisi ile berrak bir anlatımı bir araya getirir. Sinemada ve sahnede, Prana Paint & Flow™ ile geliştirdiği benzersiz güçlü bağ duygusu ile iş çıkarması ile tanınır. Tiyatro için yaptığı koreografileri: JHUMROO, Kingdom of Dreams; Ji Saab Ji; Salaam India; The Box; About Nothing; Short Cut; Passage to Amsterdam; That’s Dancing!; Buddha; The Chorus Line; Romeo & Juliet in Technicolor; Les Miserables; Matilda; Fiddler on the Roof; Jesus Christ Superstar; Me and My Girl; West Side Story.

Film koreografileri: Parched (yönetmen Leena Yadav); Bombay Velvet (yönetmen Anurag Kashyap); Lekar Hum Deewana Dil (yönetmen Arif Ali); Highway (yönetmen Imtiaz Ali); One by Two (yönetmen Devika Bhagat); Boss (yönetmen Anthony D’Souza); Cocktail (yönetmen Homi Adajania); Rockstar (yönetmen Imtiaz Ali); Guzaarish (yönetmen Sanjay Leela Bhansali); No One Killed Jessica (yönetmen Raj Kumar Gupta); Aisha (yönetmen Rajshree Ojha); Teen Patti (yönetmen Leena Yadav); Blue (yönetmen Anthony D’Souza); Love Aaj Kal (yönetmen Imtiaz Ali); U Me Aur Hum (yönetmen Ajay Devgan); Jab We Met (yönetmen Imtiaz Ali); No Smoking (yönetmen Anurag Kashyap); Ahista Ahista (yönetmen Shivam Nair); Namastey London (yönetmen Vipul Shah); Socha Na Tha (yönetmen Imtiaz Ali); Dhoom (yönetmen Sanjay Gadhvi); In Othello (yönetmen Roysten Abel). Ashley ayrıca Hindistan’ın önde gelen TV kanallarından Star Plus’da yayınlanan dans yarışması programı India’s Dancing Superstar’da jüri olarak görev almıştır.