Viyana'dan Klasik Esintiler

Viyana'dan Klasik Esintiler

Viyolonsel: Florian Kitt

Piyano:  I Ting Chen

1986 yılında Kaohiung / Taiwan’da dünyaya gelen I-Ting Chen ilk piyano derslerini 5 yaşında almaya başladı. 1995- 2001 yılları arasında Taiwan’da Yunae Lee ve Dr. Albert Mühlböck’tan müzik dersleri aldı.

2001 Haziran ayında piyano resitali dalında Prof. Alexander Jenner’in öğrencisi olarak Viyana Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesine kabul edildi. 2008 yılında Prof. Heinz Medjimorec’in danışmanlığında tamamladığı mastır eğitimi esnasında değerli müzik akımlarının etkisinde kaldı.

Ardından Prof. Noel Flores danışmanlığında yüksek lisans eğitimine devam etti, Viyana Özel Üniversitesi Konservatuarı bölümünde aldığı repetitör eğitimi, çalma tekniği ve müzik topluluğu deneyimlerini geliştirmesine katkıda bulundu. 2012 yılından bu yana Graz Güzel Sanatlar Üniversitesi Yaylı Çalgılar Enstitüsünde repetitör olarak çalışmaktadır. Birçok alanda ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazanan sanatçı, 1998’de Taivan’da düzenlenen piyano yarışmasında birincilik ödülüne, 1999 ve 2002 yıllarında Taipei’da düzenlenen Şopen piyano yarışmasında 2.lik ve Polonez Juri Özel Ödülüne, 2005 yılında ise J. Dichler piyano yarışmasında 4.lük ve Juri Özel Ödülüne layık görüldü.

Solo ve oda müziği konserleri arasında, 14 yaşında Japonya Tokyo’da ilk orkestra sahne deneyimini (Mendelssohn’un 1. Piyano Konçertosu), Taipei ve Tainan’da, Avusturya’da (Bösendorfer Salonu, Hofmannsthal Kültür Merkezi, Baden, Pleyel Müzesi) ve İsviçre’de (Ululararası Blonay Festivali) verdiği Şopen resitalleri gibi solo konserlerini sayabiliriz. Ayrıca, Avusturya ve İsviçre-MDW, Zürih Üniversitesi, Bruckner Üniversitesi, Viyana ve Preyner Konservatuarında maestro kursları, yarışmaları ve sınıf konserleri ile Liezen’de çello yarışması kapsamında korrepetisyon çalışmalarında bulunmuştur.