İbrahim YAZICI & Berfin AKSU

İbrahim YAZICI & Berfin AKSU

  • Piyano / Piano İbrahim Yazıcı
  • Keman / Violin Berfin Aksu
  • Konser/ Concert 09 Mayıs 2017 / 09 May 2017 Saat:20.00
  • Mersin Üniversitesi Nevit Kodallı Salonu Mersin University Nevit Kodallı Hall

Piyano / Piano: İbrahim YAZICI Kendine özgü yönetme tekniği ile şimdiye kadar konser yaptığı tüm ülkelerde gerek dinleyicilerin, gerek müzik otoritelerinin ilgi odağı haline gelen Yazıcı, profesyonel müzik hayatına 1995 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesinde korepetitör ve konuk şef olarak başladı. Gösterdiği sıra dışı performans sayesinde kısa sürede aralarında Berliner Philarmoniker, Theatre des Champs Elysées, Wiener Konzerthaus, KKL Luzern, Seul Art Center, Tel Aviv Performing Arts Center gibi dünyanın en prestijli konser salonlarında, Luzern Symphony Orchestra, Deutche Symphonie Orchester Berlin ( Eski RIAS), Den Haag Het Residentie, Ensemble Rezonans, Camerata de France gibi pek çok önemli toplulukla konserler yaptı. Rönesanstan 21. yüzyıla kadar uzanan çok geniş ve renkli bir repertuardan oluşan, Sarah Chang, Stefan Milankoviç, Viktor Pikayzen, İdil Biret, Gülsin Onay, Fazıl Say, Mario Frangoulis, Sertab Erener gibi yıldız sanatçıların solist olarak katildigi sayısız konser yönetti.  Şefliğin yanı sıra piyanist olarak oda müziği ve lied eşlikçiliği alanında da çok önemli sanatçılarla aynı sahnede yer aldı. Selva Erdener’le birlikte çağdaş Türk Müziğine yeni bir soluk getirdikleri“Turkuvaz Quartett”i kurdu. Çok yönlü ve başarılı çalışmalarından ötürü 2002 yılında Hacettepe Üniversitesi Sanat Teşvik Ödülü ve 2005 yılında İtalyan Cumhurbaşkanı tarafından “Cavalleria della Soliderita” şövalyelik ünvanıyla onurlandırıldı.

2012 yılında Andante dergisi tarafından “Yılın Orkestra Şefi” Donizetti Ödülüne layık görüldü. Türk bestecilerinin eserlerini repertuarına almaya büyük önem veren sanatçı, pek çok genç bestecimizin eserlerinin de ilk seslendirilişini yaptı. Yaptığı CD ve DVD kayıtlarında A.A. Saygun ve M. Sun’un koro eserleri, F.Say’ın Nazım Oratoryosu, Metin Altıok Ağıtı ve Fenerbahçe Senfonisi’ni seslendirdi. Çağdaş Türk bestecilerinin şarkılarından oluşan “Düşlerimin Toprağı” adlı albümde Soprano Selva Erdener’e piyanoda eşlik etti.

Müzik eğtimine H.Ü. Devlet Konservatuarı’nda Nimet Karatekin’ le piyano, Alain Boeglin ile oda müziği, Nevit Kodallı ve İstemihan Taviloğlu ile kompozisyon, Hikmet Şimşek ve Rengim Gökmen’le orkestra şefliği çalıştığı H.Ü. Devlet Konservatuarında başladı ve bu okuldan yüksek lisans diploması aldı. Daha sonra CNRM Perpignan’da Claude-Phillipe Durand ile piyano, Daniel Tosi ile orkestra şefliği, Michel Lefort ile oda müziği, Danielle Perriers ile şan çalıştı ve bu okulu üç dalda “Premier Prix” alarak bitirdi. Bu okullardaki çalışmalarının yanı sıra Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde masterclass’lara katıldı. Maestro Gilbert Varga ile uzun bir süre çalıştı ve asistanlığını yaptı. 2006-2009 yılları arasında Oylun Erdayı ile şan çalıştı ve sınıfının eşlikçiliğini yaptı. 2010 yılından bu yana da Gülsin Onay’la piyano repertuarı ve yorum çalışmaları yapmaktadır. 19982007 yılları arasında Devlet Çoksesli Korosu’nun şefliği, 2007-2012 yılları arasında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Müzik Direktörlüğünü yapan sanatçı eğitimciliğe de büyük hassasiyet göstermiş ve Hacettepe Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nde misafir öğretim görevlisi olarak ders vermiştir. Halen Olten Filarmoni Orkestrası’nda müzik direktörü olarak görev yapmaktadır.

Keman / Violin  Berfin Aksu 16 Mart 1998’de doğan Berfin Aksu, Bilkent Üniversitesi Müzik Hazırlık İlköğretim Okulu’nda Muhammedjan Turdiev ile çalışmalarını 2012’ye kadar sürdürdü. Aynı yıl burslu olarak kabul edildiği Londra-Yehudi Menuhin Müzik Okulu’nda eğitim görüyor.

Berfin Aksu, “3. Gülden Turalı Keman Yarışması”’nda (2008), “14. Uluslarası Remember Enescu Keman Yarışması”’nda (2009) ve “52. Uluslararası Koçianova Keman Yarışması”’nda (2010) birincilik ödüllerinin yanı sıra, “En iyi Türk Bestecisi Yorumcusu Özel Ödülü”, “En İyi Enescu Yorumcusu Ödülü” ve “Constantin Dragoi” özel ödülünü aldı.

2007’de Genç Girişim Yönetişim Birliği tarafından “Geleceğin Büyükleri” dalında “Yılın Özel Ödülü” verildi. 2009’da İtalya’da düzenlenen “16. Uluslararası Andrea Postacchini Keman Yarışması”’nda ikincilik ödülünü kazandı ve Donizetti - Andante 2011 “Yılın Çıkış Yapan

Genç Müzisyen Ödülü”’ne layık görüldü. Sanatçı, Moskova - Gnesin Müzik Okulu’nda ve Tunus’ta düzenlenen “Genç Yetenekler Müzik Festivali”’nde resitaller verdi.

Sekiz yaşında orkestra eşliğinde solist olarak konser vermeye başlayan Berfin Aksu, Rengim Gökmen, İbrahim Yazıcı, Tor-Son Tan, Burak Tüzün, Gürer Aykal, Hakan Şensoy, Sebastian Tewinkel, Aytuğ Ülgen, Hakan Kalkan, Hansjörg Albrecht, Naci Özgüç ve Howard Griffiths gibi orkestra şeflerinin batonu altında çaldı. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Prag Filarmoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, Eskişehir Senfoni Orkestrası, Kammerphilharmonie Bodensee Orkestrası ve Bursa, Çukurova, İzmir Devlet Senfoni Orkestraları eşliğinde konçertolar seslendirdi.

Berfin Aksu yaklaşık 10 senedir Fazıl Say’ın eserlerini seslendirmekte ve beraber konserler yapmaktadır. İş Sanat, Akbank Sanat, Cemel Reşit Rey Konser Salonu, Albert Long Hall, Wigmore Hall, Tonhalle Hall gibi birçok yerde resitaller verdi. Geçtiğimiz ay Aksu dünyanın her yanında konuşmaların ve sunumların yapıldığı ünlü organizasyon TEDx için bir konuşma yaptı.

2012 yılında Yehudi Menuhin Okulu’nda çalışmalarına Lutsia İbragimova ile başlamıştır ve 2016 yılında okulundan başarıyla mezun olmuştur. Çağdaş Eğitim Vakfı tarafından da desteklenen Berfin şimdiki çalışmalarına Guildhall Müzik ve Drama Okulu’nda Krzysztof Smietana ile devam etmektedir.