Sydney'den Mersin'e

Sydney'den Mersin'e

Soprano Ayşe Göknur Shanal

Piano :  Ashley Hribar

Soprano Ay?e Göknur Shanal Avustralya’nın önde gelen şan sanatçıları arasında yer almaktadır. "Dame Joan Sutherland" bursu ile eğitimini Royal College of Music’te tamamlamıştır ve Metropolitan Operası’nda (New York) Lindemann Young Artist Development Programı’nın (Genç Sanatçılar Gelişim Programı) üyesidir.

Shanal birçok prestijli ödülün ve bursun da sahibidir. Bunlar arasında The Australian Singing Competition, Dame Joan Sutherland Bursu ve Ödülü, Opera Foundation Australia’s Metropolitan Opera Ödülü (New York), McDonald’s Operatic Aria, Queens Trust for Young Australians, Symphony Australia’s Young Performers Award (Vokal kategorisi), Neue Stimmen International Singing Competition’da “Der Loreley-Festspiele Özel Ödülü” (Almanya) bulunmaktadır. Avustralyalı bestecilerin yanı sıra birçok uluslararası besteci ile de beraber çalışmıştır. Bunlar arasında Ross Fiddes, Erberk Eryılmaz, Yiğit Kolat, Reza Vali, Diana Blom, John Wayne Dixon and Phillip Wilcher sayılabilir. Gerek Avustralya gerekse Amerika’da gerçekleştirilen ANZAC yüzüncü yıl anma konserlerinde vokal performanslarıyla etkin bir rol oynamıştır.

Shanal solist olarak Avustralya Operası ve Türkiye Devlet Operası ile temsillerde rol almıştır. Ayrıca Aldeburgh Festivali (İngiltere) ve Sydney Festivali’nde de yer almış ve Sydney, Queensland, Melbourne, Adelaide, West Australia Senfoni Orkestraları ve the Australian Haydn Ensemble ile de solist olarak konserler gerçekleştirmiştir.

Geçtiğimiz Kasım ayında, Shanal Ukrayna asıllı Avustralyalı piyanist Evgeny Ukhanov ile Sydney Opera House’da ilk solo konserini gerçekleştirmiştir. 2016 Aralık ayında Vivaldi’nin Gloria isimli eserinin solosunu National Boys Choir ile, Hammer Hall, Melbourne Arts Centre, Sydney Cricket Ground ve Woolloongabba’da (the Commonwealth Bank Test Cricket Series) seslendirmiştir.