K.K.T.C. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası

K.K.T.C. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası

  • Şef / Conductor  Ali Hoca
  • Solistler/Soloists Murat Karahan
  • Teona Dvali
  • K.K.T.C. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Turkish Republic of Northern Cyprus  Presedential Symphony Orchestra
  • Konser/ Concert
  • 05 Mayıs 2016 / 05 May 2017
  • Saat:20.00
  • Mersin Kültür Merkezi / Mersin Cultural Center

Şef / Conductor: Ali Hoca

1961 yılında Lefkoşa’da doğan Ali Hoca, 8 yaşından itibaren Akordeon, Gitar ve Piyano dersleri aldı. 1976 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’na girerek Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sanatçısı Metin Yalçın ile Trombon, 1979 yılında Nevit Kodallı ile Kompozisyon çalışmaya başladı. Piyano derslerini Aykut Bakır ve Kamuran Gündemir ile sürdürdü. Rengim Gökmen ile Partitür çalıştı.1985 yılında Trombon ve Kompozisyon bölümlerinden mezun oldu.

TRT Ankara Çocuk ve Gençlik Koroları Korrepetitörlüğü yaptı. Bir yıl Gazi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü’nde Armoni ve Kontrpuan dersleri verdi. 1988 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi’ne Trombon sanatçısı olarak göreve başlayan Ali Hoca, 1989 yılında Korrepetitörlük, 1990 yılında da Koro Şef Yardımcılığı görevine getirildi. 20002001 yılları arasında 1 yıl süreyle Almanya’ya gitti ve Bonn, Düsseldorf ve Duisburg operalarında çalıştı.

İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde çalışmaya başladığı yıldan itibaren Trombon sanatçısı, Korrepetitör, Orkestra ve Koro Şefi olarak çalışan Ali Hoca, Ocak 2015’ten bu yana KKTC Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi olarak görev yapmaktadır.
Eserleri Orkestra: Viyola ve Orkestra için “Oyun” adlı fantezi eser, Obua Konçertosu, Trompet Konçertosu, Korno Konçertosu,

Klarnet Konçertosu, Piyano Konçertosu, Çorum Orkestra Suiti, Kıbrıs Orkestra Suiti, Yaylı Sazlar Orkestrası için “Küçük Suit”, Yaylı Sazlar Orkestrası ve Obua için 3 bölümlü eser, Yaylı Sazlar Orkestrası ve Flüt için “Mandra ve İlahi”, Yaylı Sazlar Orkestrası için “Kıbrıs Suiti”, Yaylı Sazlar Orkestrası ve Flüt için “Mandra” ve Orkestra ve Orkestra - Şan için sayısız türkü düzenlemesi.

Oda Müziği: Viyola ve Piyano için “Taksim ve Semai”, Keman - Çello ve Piyano için Trio , Viyola Quartet, Trombon ve Piyano için Şarkı, Obua ve Piyano için “Küçük Suit”, Korangle için “Heyecan” adlı parça (eşlik çalgıları: 1 Keman, 1 Viyola, 1 Kontrabas, 1 Flüt, 1 Klarnet, 1 Fagot ve 1 Korno), 3 Trombon için Trio, Bakır nefesli kentet için Suit, Obua - Fagot ve Piyano için Trio, 4 Trombon için 2 Quartet, Flüt - Klarnet ve Fagot için Trio, Flüt - Obua - Klarnet ve Fagot için Quartet. Kontrabas için Quartet. Yaylı sazlar için Quartet. Piyano: Piyano için Çiftetelli - Mandra, Piyano albümü. Vokal: Soprano ve Orkestra için 2 şarkı, Soprano ve Yaylı Sazlar Orkestrası için Bellapais, Lied’ler, A Capella koro parçaları. Soprano ve Piyano için Olmanın Halleri. Bariton ve Piyano için Taş Yorumları, Bas için Noktalama Liedleri, Soprano ve Mezzo Soprano için Yaşama Gülümsemek Gerek

Çocuk Oyunları: Çıtırköy, Değirmendeki Hazine Opera: Lale Çılgınlığı, Termessos, Piri Reis, Harry Potter Oratoryo: Çanakkale, Çanakkale ve Aydınlığın Adı Atatürk Oratoryoları Müzikal: Atatürk Kurtuluş Savaşında, Fuhş-i Atik
Değişik çalgı grupları, orkestra ve korolar için sayısız düzenlemeler ile  “Gökkuşağı” adlı iki çocuk şarkıları kitabı.

Murat Karahan  / Tenor

İlk, orta ve lise eğitimini T.E.D Ankara Koleji’nde tamamladı. 1996 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatlar Fakültesi’ne girdi. Sanatçı Bilkent Üniveristesi’nde Devlet Sanatçısı Suna Koradve Prof. Pekin Kırgız ile çalıştı. 2003 yılında mezun olan Karahan, aynı yıl Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde Solist Sanatçı olarak çalışmaya ve Bilkent Üniversitesi’nde Master programına başladı; burada Prof.Pekin Kırgız ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü Gürçil Çeliktaş’ın öğrencisi oldu. 2005 yılında Master programını başarıyla tamamladı. 2009 yılında Roma’ya giden sanatçı burada 2 yıl boyunca dünyaca ünlü Soprano Renata Scotto’nun ve aynı zamanda Santa Cecilia Akademisi başkanı Profesör Bruno Cagli’nin özel öğrencisi oldu. Ayrıca Anna Vandi ve Cesare Scarton ile çalıştı. Akademi tarafından aldığı davet üzerine Roma’ya giden sanatçı dünyaca ünlü şef Kent Nagano’nun yönettiği Rossini’nin Il Viaggio a Reims operasında görev aldı. 2010 yılında Doktora programını tamamlayan Karahan, aynı yıl ilki gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Opera Festivali’nin açlış gecesinde Yekta Kara’nın sahneye koyduğu Rossini’nin Fatih Sultan Mehmet operasını seslendirdi.

2012 yılında aldığı davet üzerine Letonya Ulusal Operası’nda devamlı misafir sanatçı olan Karahan, burada aralarında Lucia di Lammermoor, La Traviata, La Boheme eserlerinin bulunduğu 40’ın üzerinde temsilde başrolleri seslendirdi. Sanatçı aynı zamanda Uluslararası Riga Opera Festivali ve yeni yıl konserlerinde konuk sanatçı olarak görev aldı. Karahan, 2013 yılı Şubat ayında Letonya Ulusal Operası prodüksyonunda dünyaca ünlü Moskova Bolshoi Tiyatrosu’nda Lucia di Lammermoor eserinde başrolde sahne aldı. 2014 yılında Andante Dergisi’nin düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde yılın en başarılı erkek opera sanatçısı seçildi. Yine 2014 yılında Fransa’da Il Trovatore ve Manon Lescaut operalarını ilk kez seslendirdi.2015 yılı Ocak ayında La Traviata ‘Alfredo’ rolü ile dünyaca ünlü Berlin Deutsche Oper’de ilk defa sahne alan sanatçı, 2015 yılında dünyaca ünlü Bolshoi Tiyatrosu’nun La Traviata, La Boheme, Carmenprodüksyonlarında başrolde sahne aldı.

2016 yılında Dünyanın en önemli açık hava opera festivali olan Arena Di Verona festivalinde Franco Zeffirelli,nin sahneye koyduğu Il Trovatore eserinde Maestro Daniel Oren yönetiminde başrolü seslendirdi, Murat Karahan yine Il Trovatore eseri ile Parma Verdi Festivali, Macerata Opera Festivali, Berlin Deutsche Oper’de büyük başarılar elde etti.2017 yılında Wiener Staatsoper,Arena Di Verona, Bolşoy Tiyatrosu, Münih Bayerische Staatsoper, Napoli San Carlo Operası ve Los Angeles Operası gibi dünyanın en önemli tiyatrolarında sahne alacak olan Karahan, Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde çalışmalarını başarıyla sürdürmektedir. Murat Karahan; aralarında Accademia Santa Cecilia Orkestrası, Moskova Çaykovski Senfoni Orkestrası, Letonya Ulusal Opera Orkestrası, Liepaja Senfoni Orkestrası, Tiran Senfoni Orkestrası, Baden Baden Flarmoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın da bulunduğu birçok orkestra ile başarılı temsil ve konserler verdi.

Karahan’ın seslendirdiği diğer bazı başrolleri söyle sıralayabiliriz; La Traviata (Alfredo), La Boheme (Rodolfo), Lucia di Lammermoor (Edgardo), Il Trovatore (Manrico), Manon Lescaut (Des Grieux), Tosca(Cavaradossi), Rigoletto (Duca), Carmen(Don Jose), La Sonnambula (Elvino), Macbeth(Macduff), Maometto Secondo (Paolo Erisso), Saraydan Kız Kaçırma (Belmonte), Don Pasquale (Ernesto), Il Viaggio a Reims (Conte Libenskof), Venedikte Bir Gece(Caramello), Aşk-ı Memnu (Behlül), İnanna (Dumuzi), Rita(Beppe), Şen Dul (Camille de Resillon), Çardaş Prensesi (Edwin)

Teona Dvali / Soprano