Ahn Trio, Oda Müziği Topluluğu

Ahn Trio, Oda Müziği Topluluğu

Seul, Kore’de doğan ve müzik eğitimlerini New York şehrindeki Juilliard Okulu’nda alan Ahn Trio üyeleri (violonselist Maria, piyanist Lucia ve kemancı Angella), oda müziğinin sanat ve mimarisini yeniden tanımlamaya devam ediyor. Michael Nyman, Maurice Jarre, Pat Metheny, Paul Schoenfield, Mark O' Connor, Kenji Bunch, Nikolai Kapustin, ve Paul Chihara gibi öngörülü bestecilerin eserlerini yorumlayarak alışılmış piano-trio edebiyatına yeni bir nefes getiren Ahn Trio, oda müziği dünyasına enerji ve heyecan katıyor. Billboard listelerinde 26 hafta boyunca Klasik Albüm kategorisinde 8.sırada kalmayı başaran üçlünün son CD’si, “Lullaby for My Favorite Insomniac” (Sony), işte bu coşkulu ve orijinal müziği yansıtan bir vitrin gibidir.

On yıldan fazla süredir başarılı turnelere imza atan üçlü, bugüne kadar toplam 6 albüm çıkarmıştır. Bir Ravel ve Villa-Lobos kaydı olan ilk albümleri eleştirmenlerin büyük beğenisini kazanmış, ve Audio Magazine tarafından “Ravel’in şimdiye kadarki en iyi yorumlarından biri” olarak övgüyle söz edilmiştir. Dvorak, Suk, ve Shostakovich eserlerini yorumladıkları sonraki albüm kayıtları (EMI) ile,  Almanya’nın prestijli ECHO Ödülü’nü kazandılar. Bryan Adams ile MTV’nin "Unplugged" programında birlikte sahne almaları, Ahn Trio’nun heyecan ve enerjisini somutlaştıran "Ahn-Plugged" ve “Groovebox” (EMI) albümlerine zemin hazırladı. Sanatsal anlamda tam bir özgürlük arayışında olan üçlü, kendi prodüksiyon şirketleri L.A.M.P. (Lucia Angella Maria Productions)’yi kurarak, “Lullaby for My Favorite Insomniac” albümlerinin yapımını üstlendiler. Son projeleri ise; Grammy ödüllü Çek grubu Tata Bojs ile birlikte çıkardıkları “Smetana” (Warner) adlı ortak albümdü.

Maria, Lucia ve Angella çeşitli sanat formları arasındaki duvarları yıkmakta başarıya ulaştılar. Kendi çabalarını dansçılar, pop şarkıcıları, DJ'ler, ressamlar, yerleştirme (enstalasyon) sanatçıları, fotoğrafçılar, aydınlatma tasarımcıları, çevrebilimciler, ve hatta uçurtma yapımcılarının bile çalışmalarıyla birleştirip kaynaştırdılar. Aynı sahneyi paylaşmaktan keyif aldıkları David Parsons Dance Company ile çıktıkları başarılı turne eleştirmenlerin büyük beğenisini kazandı. Yakın zamanda, rock grubu Tata Bojs ile birlikte Çek Cumhuriyeti’nde kapalı gişe konserler verdiler. Mark O'Connor tarafından yazılan üçlü konçerto “March of the Gypsy Fiddler”ı bu yıl repertuarlarına katmaktan heyecan duyuyorlar. Ahn’lar sahnede kendilerine eşlik eden misafir sanatçıları sıklıkla ağırlamaktan keyif alırlar. Son yıllarda sahneyi paylaştıkları gözde sanatçılar arasında; Avusturalyalı iki kardeşten oluşan rock grubu Kin, ve Berlin’den elektronik müzik sanatçısı Juno (Superdrive olarak da tanınan) bulunmaktadır. İşte bu coşkulu tarzları ve yeniliğe bağlılıkları sayesinde Ahn Trio, klasik müziğe yeni izleyiciler kazandırmaya devam ediyor.

Gıpta edilecek bir yetenek ve stil karışımına sahip olan üçlü, yıllardır uluslararası basının da ilgisini üzerinde toplamıştır. Daha kuruldukları ilk yıllarda, Asya Kökenli Amerikalı Müthiş Çocuklar (Asian American Whiz Kids) başlığı ile Time dergisine kapak olmayı başaran üçlü,   böylece dergilerde adından söz ettirmeye başladı. O tarihten bu yana, Vogue ve GQ gibi pek çok moda dergisinin sayfalarında; Arthur Elgort, Ellen von Unwerth, ve Walter Chin gibi ünlü fotoğrafçılar tarafından görüntülendi, ve GAP, Anne Klein, Bodyshop gibi pek çok markanın reklam kampanyalarında yer aldı. 2003 yılında, People dergisinin “50 En Güzel İnsan” (50 Most Beautiful People) listesine dahil edildi. ABD ve tüm dünyada büyük rağbet gören Ahn Trio; halen çeşitli konserler, ustalık sınıfı ve atölye çalışmalarına katılmaktadır. İster Viyana'nın Musikverein’de, New York'un Lincoln Center’ında, Leipzig'in Gewandhaus’unda, Beijing’in Concert Hall’unda, Istanbul’un Topkapı Sarayı dış avlusundaki Aya Irini’de, ya da ister Çek Cumhuriyeti’ndeki Dünya Müzik Festivali’nde çığlıklar atan 100,000 hayranı karşısında sahneye çıksın, Ahn Trio yenilikçi ruhu ve sürekli gelişen müzik vizyonunu izleyicilerle paylaşmayı sürdürmektedir.