Japonya'dan Şan Piyano

Japonya'dan Şan Piyano

SATO TANAKA, Soprano

Osaka Müzik Üniversitesi Vokal Müzik Bölümü’nden mezun olan Satoko Tanaka, İspanyol operası üzerine hazırladığı tez araştırması ile lisansüstü derecesini Kobe Üniversitesi’nden aldı. Ely Ameling ve Fiorella Prandini'nin master sınıflarına da katıldı. İspanya ve İtalya’daki yaklaşık 30 opera performansı arasında; konuk sanatçı olarak katıldığı “Grand Concerto” (Fontanellato Belediye Opera Binası/İtalya), Laos Ulusal Üniversitesi 10. kuruluş yıldönümü konseri (Vientiane/Laos), Japon-Kamboçya Dostluğu adına diplomatik ilişkilerin başlangıcının 55. yıldönümü konseri (Phnom Penh/Kamboçya), Japonya-Endonezya-Hollanda Değişim Sempozyumu açılış konseri (Utrecht/Hollanda), ve deprem felaketinin 10. yıldönümü konseri (Akashi/Japonya) sayılabilir.

Solo resital sanatçısı olarak verdiği konserler arasında ise; Pau Casals Opera Salonu’nda Japonya-AB değişim programı adına düzenlenen konser (Vendrell/İspanya), Al Barata de la Libera City Lyceum (Valencia/İspanya) konseri, sponsorluğunu Japonya Büyükelçiliği’nin yaptığı Ankara/Türkiye konseri, ve sponsorluğunu İspanya Büyükelçiliği’nin yaptığı çok sayıda Japonya konserleri (Ishikawa Valilik Konser Salonu ve Hyogo Valilik Kültür Merkezi, Ashiya, Kobe gibi) vardır. Ayrıca, Beethoven’ın 9. Senfonisi’nde solo soprano, “Tosca” operasında Tosca, “Carmen” operasında Carmen olarak sahneye çıkmış, ve pek çok İspanyol, İtalyan, Kuzey/Güney Amerika, İngiliz, Fransız, Japon şarkılarını da seslendirmiştir. Ravel’in “Şehrazat” adlı eserini yorumladığı bir DVD’si bulunmaktadır: M. Ravel“Sheherazade” 1.Asie 2. La Flute Enchantee 3. L’Indifferent. T.Takemitsu; The Small Sky (Tekrar). Eşlik Eden: Satoko KATO (Piyano), Tomoko KANAGAWA (Flüt).

 

SATOKO KATO, Piyano

Satoko Kato piyano üzerine lisans derecesini Osaka Müzik Okulu’ndan aldı. Avrupa’ya geldikten sonra, Conservatorium van Amsterdam’a devam etti ve piyano üzerine mesleki yüksek eğitim sertifikasını elde etti. 2007 yılında ise, Hochschule Musik und Theater Zurich’deki oda müziği performansı ile konser diplomasını aldı ve eşlik ettiği Lied performansı ile ödül kazandı. Ayrıca, John Lill ve Naum Gruber’ın piyano, Fischer- Dieskau’nun Lied/Düet, Mitsuko Shirai & Hartmut Höll, Roger Vignoles, Rudolf Jansen ve Graham Johnson’nun master sınıflarına katıldı.

Tokyo’daki bir klasik müzik yarışmasında Özel Ödül (1992), Londra’daki Kuzey Londra Piyano Okulu’nda büyük övgü alan performansı ile Eşlik Eden Sanatçı Ödülü (2000), ve Nomura Uluslararası Kültür Vakfı’ndan iki burs kazandı (2004/2007). Son yıllarda verdiği çok sayıda konserler arasında; violonselist eşliğinde Holland by Holland konser turu (2003), Concertgebouw/Amsterdam’da öğle konseri (2005), sponsorluğunu Japonya Başkonsolosluğu’nun yaptığı soprano ile resital (2005), İsviçre’deki “Fete Musicales de Bulle” müzik festivalinde Lied-Düet resitali (2007), Concours International Duo Chant-Piano Nadia et Lili Boulanger’da son resital (2007), Kyoto’da Lied-Düet resitali (2008), Tokyo Bunka Kaikan Konser Salonu’nda Japon Müzisyenler Federasyonu tarafından düzenlenen soprano ile resital (2009), ve başarılı piyano performansı nedeniyle Osaka Müzik Okulu’nun tavsiyesiyle çıktığı resital (2010) sayılabilir. .

Aynı zamanda yetenekli bir dilbilimci olan Satoko Kato; Almanca, İtalyanca, Fransızca, ve İngilizce şarkılar için vocalist eğitmenliği de yapmaktadır. Halen İsviçre’de yaşayan Kato, Hochschule Musik und Theater Zürich’de eşlik eden sanatçı, ve Zürih’teki Kantonal Maturitätsschule für Erwachsene’de hem eşlikçi hem de piyano hocası olarak çeşitli projelerde çalışmaktadır.

SATOKO INOUE, Piyano

Piyanist Satoko Inoue çağdaş solo piyano müziğinin önemli bir yorumcusu olarak Japonya, Avrupa ve ABD’de ün kazandı. Jo Kondo, Yori-aki Matsudaira, Yoritsune Matsudaira, Toshi Ichiyanagi, ve Yuji Itoh gibi Japonya’nın önde gelen bestecilerine ait bazı eserlerin galasını yaptı. Ayrıca, Toru Takemitsu, John Cage, Morton Feldman, Henry Cowell, Luciano Berio, Giacinto Scelsi, Luc Ferrari, Doina Rotaru gibi çağdaş bestecilerin eserlerini yorumlamasıyla da tanınır. 1991’den bu yana her yıl, “Satoko Plays Japan” adlı solo piyano konser dizisi ile Japonya’daki büyük konser salonlarında sahneye çıkmaktadır. Bu saygın dizideki 19 konserde 100’ü aşkın çağdaş eseri yorumladı. Daha önce, çağdaş müziğin pek çok önemli eserlerini Japonya’ya tanıtan ünlü Japon müzik topluluğu Musica Practica Ensemble Tokyo’da piyanistlik yaptı. Doktora çalışmasını Tokyo Gakugei Üniversitesi’nde tamamladı. Japonya’da sahneye çıkmasının yanısıra; Darmstadt, International Experimental Music Festival (Bourges/Fransa), ISCM (Romanya), ve Japan Year 1999 (Almanya) gibi festival etkinliklerine de katıldı. ABD, Almanya, Fransa, İtalya, Türkiye, Romanya ve Mısır gibi ülkelerde çok sayıda solo konserler verdi. HatHut Records tarafından piyasaya sunulan 2 solo CD’si vardır: "Japan Piano 1996" ve "Jo Kondo Works for Piano". Ayrıca, “Satoko Plays Mieko Shiomi" CD’si Alman plak şirketi Edition Hundertmark tarafından piyasaya çıkarıldı. “Luc Ferrari/Piano and Percussion Works” CD’si, yine HatHut Records tarafından, 2010 yılında piyasaya sunulacaktır. Verdiği konserlerin yanısıra, Tokyo’daki Kunitachi Müzik Okulu’nda doçent doktor olarak görev yapmaktadır.