Trio Libero, Oda Müziği Topluluğu

Trio Libero, Oda Müziği Topluluğu

Teknik ve müzikal açıdan Türk ve yabancı birçok otoritenin dikkatini çeken genç üyelerden kurulmuş olan Trio Libero, çalışmalarına 2004 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda başladı. 2004 yılının Temmuz ayında İtalya’da düzenlenen Pergine Spettacolo Aperto (PSA) Festivaline davet edilen Trio, orada birçok oda müziği konseri verdi ve Julian Lombana, Antonio de Simone, Alberto Martini ve Massimo Mazzeo ile çalışma fırsatı buldu; aynı festival kapsamında Melisa Uzunarslan’ın “I.Yaylı Dörtlüsü”nü seslendirdi. Grup üyeleri yine bu festivalde Pietro Borgonovo’nun yönettiği PSA Festivali Senfoni Orkestrası ve Opera Orkestralarında konzertmeister, viyola grup şefi ve viyolonsel grup şefi görevlerinde bulundu. 2005 yılında gruba dâhil olan üyelerle Çağdaş Müzik Günleri kapsamında Melisa Uzunarslanın “Yaylı Quintet”ini seslendiren grup, yorumuyla övgü topladı.

Grup üyeleri, R. Nuri İyicil, Çiğdem İyicil, Gönül Gökdoğan, Reşit Erzin, Ruşen Güneş, Lukas David, Tatjana Masurenko, Ulrich Eichenauer, Elise Kuder gibi değerli müzisyenle çalışma fırsatı bulan Trio Libero, birçok solo ve oda müziği konserleri gerçekleştirdi. Ayrıca Gürer Aykal, Rengim Gökmen, Alexander Rahbari, Sacha Goetzel, Sir James Galway, John Axelrod, Shlomo Mintz, Maxim Fedotov gibi şeflerle çalıştı. Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, İstanbul Oda Orkestrası, Filarmonia İstanbul, Camerata Saygun ve Şişli Senfoni Orkestrasında devamlı olarak çalmakta olan grup üyeleri; Eskişehir Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrası’nda da görev almaktadırlar.

Trio Libero üyeleri çalışmalarını halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Yüksek Lisans Programında sürdürmektedirler.

Melisa Uzunarslan (Keman)

10 yaşında Prof. Gönül Gökdoğan ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarında keman eğitimine başladı. 1999 yılında düzenlenen Edirne Mimar Sinan Rotary Yılın Genç Müzisyeni yarışmasında üçüncülük ödülü aldı. 2000 yılında kompozisyon bölümüne de girerek bu bölümde eğitimine başladı. Kompozisyon öğrenimini Hasan Uçarsu’nun öğrencisi olarak sürdürdü. Aynı yıl Avrupa Müzik Festivalinde genç yetenekler kapsamında solo konser verdi. 2002 yılında Prof. Çigdem İyicil’in keman sınıfına geçti. 2001-2003 yılları arasında Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisinde Prof. Lukas David’in masterclasslarına katıldı ve burada solo konserler verdi. 2003 yılında Apple Hill oda müzigi topluluğunun masterclass’ında Elise Kuder ile çalıştı. 2004, 2005 ve 2006 yıllarında İtalya Pergine Müzik Festivali Pergine Senfoni Orkestrası’na başkemancı olarak davet edildi. Burada orkestra şefi Julian Lombana ve Pietro Borgonovo’yla İtalya’nın birçok şehrinde oda müziği ve orkestra konserleri verdi. Keman çalışmalarını da Antonio de Simone ve Alberto Martini’nin masterclass’larına katılarak sürdürdü. 2002 yılından itibaren Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Filarmonia İstanbul, Camerata Saygun ve Şişli Senfoni Orkestrasında devamlı olarak yer almaya başladı. Ayrıca birçok kez Eskişehir Senfoni Orkestrası, Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ve Anadolu Üniversitesi Senfoni Orkestrasında görev aldı. Gürer Aykal, Rengim Gökmen, Alexander Rahbari, Sacha Goetzel gibi önemli şeflerle çalıştı. 1. Yaylı Dörtlüsü İtalya’da Pergine Müzik Festivali’nde seslendirildi. İlhan Usmanbaş’la kompozisyon çalışmalarında bulundu. Eserleri her yıl birçok konserde yer almaktadır. MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası eşliğinde kendi yazdığı M.Uzunarslan “Keman Konçertosu” ve F.Mendelssohn “Keman Konçertosu”yla solist olarak konserler verdi. 2006 yılında Keman ve Kompozisyon bölümlerinden pekiyi derece ile mezun oldu. Tevitöl Güher-Süher Pekinel Müzik Bölümünde keman hocalığı yaptı. Lisans eğitimi boyunca TEV bursuyla öğrenimini gördü, 3 kez üstün başarı ödülü aldı. 2007 yılında TEV Yurt Dışı Yüksek Lisans Tam Bursu’nu kazandı. Halen MSGSÜ Devlet Konservatuvarında Prof. Çiğdem İyicil’in keman sınıfında yüksek lisans eğitimini sürdürmektedir.

Zeynep Paftalı Bottazzini (Viyola)

Zeynep Paftalı Bottazzini 1986 yılında İstanbul’da doğdu. Müzik eğitimine 8 yaşında Cenan Akın’dan aldığı solfej ve Nazan Akın’dan aldığı piyano dersleriyle başladı. 11 yaşında MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’nı kazanarak Prof.Nuri İyicil’in sınıfında viyola çalışmalarına başladı; Prof. Nuri İyicil’in vefatından sonra aynı kurumda 2005-2006 yıllarında Ani İnci ile çalıştı. 2002 ve 2003 yıllarında Tatjana Masurenko, 2006 yılında ise Ulrich Eichenauer ile masterclasslarda bulundu. 2004 yılında Pergine Spettacolo Aperto (Trento, İtalya) festivaline davet edilerek birçok oda müziği konseri verip, festival senfoni orkestrası ve opera orkestrasının grup şefliğini yaptı; ayrıca Massimo Mazzeo ve Julian Lombana ile oda müziği çalışmalarında bulundu. 2005 yılında Pierre Marietan’ın çağdaş müzik üzerine gerçekleştirdiği masterclassa katılarak bestecinin eserini seslendirdi. Aynı yılın yazında kurulan “Quartetist” yaylı çalgılar dörtlüsünün üyesi olarak grupla birçok konser verdi. 2004-2007 yılları arasında MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası’nın viyola grup şefliğini yaptı; 2005 yılından beri Cemal Reşit Rey İstanbul Senfoni Orkestrasında çalmaktadır. Ayrıca İstanbul Oda Orkestrası, Filarmonia İstanbul, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Camerata Saygun ve Sinema Senfoni Orkestrası gibi orkestralarda görev almakta olan Zeynep Paftalı Bottazzini, Sir James Galway, Gürer Aykal, Rengim Gökmen, Alexander Rahbari, John Axelrod, Shlomo Mintz, Maxim Fedotov ve Cem Mansur gibi şeflerle çalıştı. MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Lisans Programından Haziran 2007’de mezun olan Bottazzini, aynı yıl bu üniversitenin Yüksek Lisans Programını kazanarak Devlet Sanatçısı Ruşen Güneş ile çalışmalarına başlayıp, 2009 yılında mezun oldu. 2008 yılında Ruşen Güneş’in yönetiminde kurulan “Sempre Viola” adlı oda müziği grubunda 1. Viyola olarak çaldı. 2009 yılında kurulan Trio Libero adlı grupla Aya İrini ve Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall Konser Salonu gibi salonlarda oda müziği konserleri verdi. Sanatçı halen, Trio Libero ile oda müziği konserleri vermekte ve MSGSÜ Devlet Konservatuvarının Sanatta Yeterlik Programında çalışmalarını sürdürmektedir.

Çağlayan Çetin (Viyolonsel)

1985 yılında Edirne’de doğdu. 1996 yılında Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nı kazandı. 1998 yılında Edirne Rotary Kulübünün düzenlediği yarışmada birinci oldu. 1999 yılında MSGSÜ Prof. Reşit Erzin’in sınıfına kabul edildi. 2000 yılında okulun Genç Senfoni Orkestrasıyla Cumhur Bakışkan yönetiminde solist olarak konserler verdi. 2004 yılında Trakya Üniversitesinin açtığı yarışmayı kazanarak TÜ. Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası ile Haydn “Do majör Viyolonsel Konçertosu”nu seslendirdi. 2004 ve 2006 yıllarında İtalya’nın Trento kentinde düzenlenen Pergine Müzik Festivaline (Pergine Spettacolo Aperto) davet edildi. 2006 yılında Mezuniyet Konserleri adı altında MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrasıyla Haydn’ın “Re majör Çello Konçertosu”nu seslendirerek aynı yıl mezun oldu. 2006 yılının Ekim ayında MSGSÜ Devlet Konservatuvarı’nın Yüksek Lisans programına kabul edildi. Halen çalışmalarını bu kurumda Prof. Reşit Erzin ile sürdürmektedir.