József Lendvay & Arkadaşları

József Lendvay & Arkadaşları

“Lendvay ve Arkadaşları”, hayranlık uyandıran virtüözleri ile, bir ulusun ruhunu temsil eder. Repertuarında geleneksel çingene müziği yanında klasik müziğin önemli eserlerine de yer verir. Topluluk, dünyanın ünlü tiyatroları, konser salonları ve festivallerindeki çeşitli performansları ile dinleyicileri adeta büyülemiştir. Katıldıkları etkinlikler arasında; Feldkirch Festivali (Avusturya), Schleswig Holstein Müzik Festivali, Mecklenburg-Vorpommern Festivali ve Potsdam Yaz Geceleri (Almanya), ile İngiltere, Fransa, Macaristan, Avusturya ve Almanya konserleri sayılabilir. 2005 yılında, “Lendvay and Friends” “CD’si ile, Alman plak endüstrisi tarafından verilen ve Avrupa’nın en seçkin müzik ödüllerinden biri olan “Echo Klassik”i kazandılar.  Japonya ve Güney Kore turnelerini başarıyla tamamlayan grup üyeleri; klasik besteler, folk ezgileri ve popüler melodileri artık bir Lendvay ve Arkadaşları stili haline gelen – yumuşak, canlı, ve ateşli – bir  üslupla uyarladılar.

József Lendvay (Keman)

1974’de doğan Jószef Lendvay, Budapeşte’de müzisyen bir ailede büyüdü. Babası “Csócsi” Lendvay uluslararası sahnelerde çingene folk müziğinin en popüler yorumcularından biriydi. József yarışmalarda aldığı çeşitli ödüllerden ilkini 7 yaşında solo kemancı olarak kazandı. Müzik eğitimini Budapeşte’de Béla Bartók Konservatuarı ve  Franz Liszt Akademisi’nde tamamladı. Uluslararası yarışmalarda kazandığı çok sayıda ödüller arasında; Keman Yarışması ve Müzik Gazetecileri Ulusal Ödülü, Scheveningen (1996); İsviçre Keman Yarışması Ödülü (1997); ve “Tibor Varga” Uluslararası Keman Yarışması Ödülü (1997) sayılabilir. Uzun yıllardır Philharmonia of the Nations’ın konser şefliğini yapan sanatçı, Budapeşte Festival Orkestrası’nın da daimi misafir solo kemancısıdır.

Nicolae Taracila (Keman)

1972’de Moldovya’da doğan Nicolae Taracila, müzik eğitimini Bükreş Konservatuarı’nda tamamladı. İlk ödülünü 20 yaşında Uluslararası Cita die Stresa Yarışması (İtalya)’da kazandı. 1997’den bu yana Philharmonia of the Nations’ın üyesi olan Taracila, hem solo kemancı ve hem de orkestra üyesi olarak tüm dünyada çeşitli konserlere katıldı.

Peter Menyhart (Viyola / Gitar)

1972’de Macaristan’da doğan Peter Menyhart, anavatanında başladığı viola eğitimini Avusturya’daki Graz Konservatuarı’nda sürdürdü. Çeşitli senfoni orkestraları ve Graz Opera Oda Orkestrası ile sahneye çıktı. Halen Justus Frantz yönetimindeki Philharmonia of the Nations’da solo viola olarak çalmaya devam eden Menyhart, aynı zamanda klasik müzik ve rock türlerini birleştirerek karma (crossover) besteler yapmaktadır.

Alexander Bagrintsev (Viyolonsel)

Minsk, Beyaz Rusya’da doğan Alexander Bagrintsev, uluslararası yarışmalardaki ilk ödülünü 14 yaşında Çekoslavakya’da kazandı. Müzik eğitimini Hamburg ve Berlin’deki müzik konservatuarlarında tamamladı. 1990 yılından bu yana Philharmonia of the Nations’da solo viyolonsel olarak çalmaya devam eden Bagrintsev, çeşitli orkestralar ve oda müziği toplulukları ile konserlere katılmaktadır.

Corneliu-Cosmin Puican (Kontrbas)

Transilvanya’da doğan Corneliu-Cosmin Puican, müzik eğitimini Romanya’daki konservatuarlarda tamamladı. Crema, İtalya’da Bottesini Basso Festivali Özel Ödülü’nü kazandı. Macaristan’da çeşitli orkestralar ve Arad National Philharmonia ile Romanya’da sahneye çıkan sanatçı, halen Philharmonia of the Nations’da solo kontrabas olarak çalmaya devam etmektedir.