Jazz-a Turca Quartet

Jazz-a Turca Quartet

Jazz-a Turca Quartet, 2008 yılında Murat Kodallı tarafından kuruldu. Serhan Yadsıman, Kürşat And ve Ayhan Öztoplu gibi çok yönlü müzisyenlerin bulunduğu grup, Türk müziğini, anonim ve özgün besteleri caz altyapısıyla harmanlayarak dünyaya tanıtmak amacıyla serüvenine başladı. Giderek dünya müziği ve caz standartlarını da içine alan Jazz-a Turca Quartet, böylelikle geniş bir repertuvara sahip oldu. Grup yurt içinde ve dışında konserlerini sürdürmektedir.

Murat Kodallı (Piyano)

1988 yılında HÜ. Ankara Devlet Konservatuvarı Piyano ve kompozisyon bölümlerini bitiren Murat Kodallı, Prof.Mithat Fenmen ve Prof.Ersin Onay ile piyano, Prof.Necil Kazım Akses ve Prof.Nevid Kodallı ile kompozisyon çalıştı. Ardından Cumhurbaşkanlığı ve İzmir Devlet Senfoni Orkestralarında konserler verdi, Viyana Müzik Akademisi’nde orkestra şefliği, kompozisyon ve opera korrepetitörlüğü eğitimi aldı. 1998 yılında Strassbourg L’Opera da Rhin’de Britten’in “Bir Yaz Gecesi Rüyası” adlı yapıtını yardımcı şef olarak yönetti. Viyana başta olmak üzere Avusturya, Almanya ve Fransa’da çeşitli konserler veren Kodallı, yanı sıra beste çalışmalarını da yürüttü. Mithat Fenmen’in anısına Piyano Parçaları, flüt ve viyola için Duo, Yaylı Çalgılar Dörtlüsü, İki Piyano için Mozaikler, ses ve piyano için Liedler, A Capella koro için bir parça, solo viyolonsel için iki parça, ses ve piyano için La Chanson Mistique, solo piyano ve orkestra için konçerto yazdı.

1997’den bu yana Viyana Devlet Operası’nda şef Marcello Viotti’nin asistanlık görevini sürdürmekte olan Kodallı, 2001 yılından itibaren de Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin orkestra şefliğine atandı. Altı yıl süreyle bu görevi üstlenen sanatçı, Nevid Kodallı’nın “Atatürk Oratoryosu” ile “Van Gogh” operasının ve Ferit Tüzün’ün “Midas’ın Kulakları” operasının Mersin prömiyerlerini yaptı. Ayrıca “Uluslararası Mersin Müzik Festivali”nde birçok konser verdi. 2006 yılında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın ısmarlamış olduğu “Âşık Veysel Oratoryosu”(Kara Toprak) adlı yapıtının dünya prömiyerini gerçekleştirdi.   2007’den bu yana İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde orkestra şefi olarak görev yapan Murat Kodallı, ülkemizde bulunan tüm senfoni orkestralarını yönetti ve 10 yıldır İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile “Çocuklarla Senfonik Kapsamlı Çocuk Şarkıları” projesinin şefliğini ve aranjörlüğünü gerçekleştirerek bunu gelenekselleştirdi. Kodallı sanat çalışmalarını İstanbul’da sürdürmektedir.

Serhan Yastıman (Gitar)

1981 yılında İzmir’de doğdu. Halk ozanı Şemsi Yasdıman’ın torunu ve Sinan Yasdıman’ın oğludur. Müzisyen ve edebiyatçı bir aileden geldiği için ilk müzik derslerine 5 yaşında keman eğitimi ile başladı. 1992 yılında 11 yaşındayken konservatuar eğitimine başladı ve 6 yıl boyunca Prof.Nermin Ünsal ve Cüneyd Orhon gibi kemençe üstatlarından 4 telli klasik Türk Müziği Kemençesi dersleri ve aynı dönemde besteci Erol Sayan, Nevzat Atlığ, Selahaddin İçli gibi Türk Müziğinin değerli isimlerinden de nazariyat ve repertuar dersleri aldı. Gitarla tanışması konservatuarın ikinci sınıfındayken Hasan Cihat Örter sayesinde oldu ve bir süre ünlü virtüöz Yasdıman'ın gitar hocalığını yaptı. Bu çalışmalarda Türk Müziği dışındaki müziklerle de tanışıp 1998 yılında ortaokulu bitirdikten sonra üniversitede de uda geçiş yapan sanatçı, üniversite tahsilinde de Osman Nuri Özpekel ve Mehmet Bitmez gibi virtüözlerden ud dersleri aldı. Eğitiminin sonucunda Ömer Faruk Tekbilek ile İspanya, İngiltere ve İsrail başta olma üzere çeşitli gruplarla Almanya, Hollanda ve Çek Cumhuriyeti’nde festivallere katıldı.  1500 albümde, farklı müzik dallarına eşlik eden sanatçı halen beste ve icra çalışmalarını sürdürmektedir.

Kürşat And (Kontrabas)

1964 yılında Ankara’da doğdu. İzmir Devlet Konservatuarını bitirdi. Caz müziğine okul yıllarında ilgi duydu. Tuna Ötenel, Erol Pekcan, Selçuk Sun, Maffy Falay, Ali Peret, Neşet Ruacan, İmer Demirer, Jean Lou Longlon, Peter King, Francis Lockwood gibi isimlerle çalıştı. İstanbul, Ankara ve İzmir Caz Festivalleri, Bodrum Müzikoroma, Yapı Kredi Caz Festivali gibi birçok festivale katıldı. Tokyo Tango Orkestrasıyla kayıtlar yaptı. 2002 yılında yılın Türk başarı ödülleri kurulu tarafından yılın caz müzik yorumcusu seçildi. And halen İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nda kontrbas sanatçısı olarak görev yapmakta, aynı zamanda Bilgi Üniversitesinde de ders vermektedir.

Ayhan Öztoplu (Vurmalı çalgı)

İzmirli bir baterist olan Öztoplu, davul çalmaya sekiz yaşında başladı. Dönemin önemli müzisyenlerinden dersler aldı. İlk konserini İzmir Açıkhava Tiyatrosu’nda 13 yaşında verdi. Seksenli yılların başında İstanbul’a taşındı ve birçok müzisyenle TV programlarında, festivallerde ve konserlerde yer aldı. 1993'te Berlin'e yerleşti. Bu kentte Dave Weckl, Chat Wackerman, Billy Kilson, Werner Terichen, Heins Hermann gibi dünyaca ünlü davulculardan ders aldı, Mike Stern, Branford Marsalis, Vinnie Caliuta, Jeff 'Tain' Watts, Chanquito gibi birçok caz müzisyeninin workshop'una katıldı. Aynı dönemde Aziza Mustafa Zadeh Band, Sixty Five Horns Ensemble ve African Big Band Project ile çeşitli kentlerde konserler verdi. Türkiye'ye döndükten sonra halen çalışmakta olduğu Kürşat And Trio'ya katildi. Bu grupla Tuna Ötenel, Sibel Köse, İmer Demirer, Neset Ruacan, Murat Kodallı, Önder Focan, Fatih Erkoç, Burçin Büke, Alp Ersönmez, Sarp Maden, Senova Ülker, Selen Gülün ili birlikte çaldı. Ayrıca İsmail Soyberk, Ali Asker Abbasov ile Avrupa Caz Festivaline katildi ve Kiev, Hamburg, Münih, Berlin ve Roterdam'da sahne aldı. Öztoplu son zamanlarda da opera sanatçısı Altuğ Dilmaç'in önderliğinde, üyeleri opera ve senfoni müzisyenlerinden kurulan bir orkestrayla çeşitli konserlere katılmaktadır.