12. Mersin Uluslararası Müzik Festivali Başlıyor!

12. Mersin Uluslararası Müzik Festivali Başlıyor!

Klasik müziğin dünya starı Shlomo Mintz Mersin’de

Ülkemizin en iyi orkestralarından, Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin daimi orkestrası Şef Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası, bir dünya starına eşlik edecek. Ünlü keman virtüözü Shlomo Mintz’in Mersinli sanatseverlere buluşacağı gala konserimiz 10 Mayıs Cuma, saat 20:00’de, Mersin Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Dünyanın en saygın kemancıları arasında yer alan sanatçı Sholomo Mintz’in bu konserinde sizi de aramızda görmek isteriz. Katılımınız bizi mutlu edecektir.

SHLOMO MINTZ HAKKINDA

Shlomo Mintz; Premio Accademia Musicale Chigiana, Diapason D'Or, Grand Prix du Disque, Gramophone Award ve Edison Award dahil pek çok prestijli müzik ödülünün sahibi. 1957 Moskova doğumlu sanatçı, doğumundan iki yıl sonra ailesiyle birlikte İsrail’e göç etti ve orada ünlü Ilona Feher ile çalıştı. 11 yaşında İsrail Filarmoni ile ilk konserini verdi. 16 yaşında Carnegie Hall’da ilk konserini Pittsburgh Senfoni Orkestrası’nın eşliğinde vermesinin hemen ardından, Julliard School of Music’te Dorothy DeLay ile çalışmalarına başladı. Daha 18 yaşında sanatsal çalışmalarına orkestra şefliğini de ekledi ve o dönemden beri dünyaca ünlü birçok orkestrayı yönetti. İsrail Oda Orkestrası’nın Müzik Danışmanı, Maastricht Senfoni Orkestrası’nın ve Zagreb Filarmonik’in Sanat Danışmanı ve Daimi Konuk Şefi oldu (2008-2010). Dünya çapında ‘master class’lar veren Shlomo Mintz, 2011 yılına kadar İsrail’deki Keshet Eilon Uluslararası Keman Master kursunun hem hamisi hem de kuruculuğunu yürüttü. Mintz aynı zamanda İsviçre’deki Crans Montana Uluslararası Müzik Festivali’nin sanat/müzik direktörlüğünü yapıyor.

Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin sürekli orkestrası olan Bilkent Senfoni Orkestrası açılış gala konserinde Genel Müzik Direktörü Şef Işın Metin yönetiminde, Felix Mendelssohn’un Mi minör Op.64 nolu “Keman Konçertosu”nu ve Rus besteci Modest Mussorgsky’nin “Bir Sergiden Tablolar” adını taşıyan iki yapıtı seslendirecek…