Kanlıdivane'de Temiz Hava, Bol Güneş Ve Fatih ERKOÇ'la İyi Müzik

Kanlıdivane'de Temiz Hava, Bol Güneş Ve Fatih ERKOÇ'la İyi Müzik

Kanlıdivane'de Temiz Hava, Bol Güneş Ve Fatih ERKOÇ'la İyi Müzik, 12 Mayıs Pazar 16:00, Kanlıdivane

Mersinli sanatseverlerin her yıl mayıs ayında sabırsızlıkla beklediği Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin bu yılki Kanlıdivane açık hava konserinin konuğu ünlü sanatçı Fatih Erkoç. Erkoç, 12 Mayıs Pazar günü saat 16:00’da unutulmaz bir konser programı sunacak.

Ülkemizin sahip olduğu tarihi zenginlikler içerisinde en ayrıcalıklı olanlarından birisi şüphesiz Mersin Kanlıdivane Ören yeri. Bu özel mekanda sanatseverleri bir pazar günü açıkhava etkinliğinde buluşturmak festivalin gelenekleri arasında. Günlük yaşamın yoğunluğuna piknik havasında özel bir konserle ara vermek fırsatı festivalin bu etkinliğini ayrıcalıklı kılıyor.

Bu yıl Kanlıdivane açık hava konserinin konuk sanatçısı festival izleyicisinin uzun zamandır Mersin’de görmeyi arzu ettiği sanatçı Fatih Erkoç… Sanatçı, 12 Mayıs Pazar günü Kanlıdivane’de vereceği konserle sanatseverleri kucaklayacak.

Farklı enstrumanları çalabilen sanatçı konserinde caz, klasik ve popüler müziğin en iyi örneklerinin yanı sıra kendi bestelerine de yer verecek.
Mersin’in Erdemli ilçesindeki dev bir obruk etrafına kurulmuş olan Kanlıdivane antik kenti, akustiği çok iyi olduğu için günümüzde konserlere ev sahipliği yapıyor.

Kanlıdivane hakkında

Antik Olba Krallığı’nın kutsal yerleşim yeri olan kentin tarihi MÖ 3. yy.a kadar gitmektedir. MS 4. yy.da adı Neapolis olarak değişen kent en parlak dönemini yaşamıştır. Bizans İmparatoru II. Theodosius, bu alanda kutsal bir Hıristiyanlık merkezi kurmuştur. Türk hakimiyetine girdikten sonra Türkmen aşiretleri bu ören yerini kışlak olarak kullanmışlardır.

19. yy. ortalarında Fransız gezgin Victor Langlois tarafından keşfedilen kent, 70’li yıllarda yapılan kazılarla ortaya çıkarılmıştır. Yöredeki ilk arkeolojik araştırmaları Prof. Dr. Semavi Eyice gerçekleştirmiştir.