Mersin?de Müzik ve Sanatla Dolu Günler Başladı

Mersin?de Müzik ve Sanatla Dolu Günler Başladı

12. Mersin Uluslararası Müzik Festivali dün Mersin Kültür Merkezi’nde şef Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası’nın verdiği muhteşem gala konseri ile başladı. Festivalin daimi orkestrası ünlü keman virtiozu Shlomo Mintz’e eşlik etti. Mintz, sanatseverlere unutulmaz bir konser verdi.

Festivalin açılış töreninde konuşan Mersin Uluslararası Müzik Festivali Sanat Yönetmeni Remzi Buharalı “Sizlerle güç kazanan festivalimiz her geçen gün daha da anlam kazanıyor ve güçlü olmayı hak ediyor” dedi.

Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı açılış gecesinde yaptığı konuşmada “Bu festival kentimize çok yakıştı” dedi. Yağcı, Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin ve Akdeniz Oyunları Spor Yarışmaları’nın kentin tanıtımı için büyük fırsatlar olduğunu söyledi.

Festivalin 2007 yılında EFA’ya (Avrupa Festivaller Birliği) kabul edildiğini belirten Yağcı “Her yıl artan başarısı ile ülkemizi dünya ile buluşturdu. Birlikte yola çıktık ve bugünlere ulaştık. İlk günden bu güne kadar emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

12. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin açılış gecesinde Festival Yürütme Kurulu oylarıyla her yıl tespit edilen Festival Sanat Ödülü, Kent Ödülü ve Prof. Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü sahiplerini buldu.

Bu yıl festival sanat ödülü ressam Gencay Kasapçı’ya,  Kent Ödülü atlet Nevin Yanıt’a, Prof. Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü piyanist Gözde Gülce Dağhan’a verildi. Gecede ayrıca “Mersin Akdeniz Oyunları’na Marş Arıyor” beste yarışmasında seyirci oylarıyla birinci seçilen Yalçın Özgüngör’ün de ödülü verildi.

Açılış gecesine Vali Vekili Suphi Olcay ve Mersin Milletvekilleri Aytuğ Atıcı, Vahap Seçer ve ABD Adana Konsolosu John Espinoza katıldı.