12. Mersin Uluslararası Müzik Festivali?nin Programı Açıklandı

12. Mersin Uluslararası Müzik Festivali?nin Programı Açıklandı

Bu yıl 12.si gerçekleştirilecek olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin programı, 11 Mart Pazartesi günü Mersin HiltonSA Oteli’nde gerçekleştirilen basın toplantısı ile açıklandı. 10 – 22 Mayıs 2013 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak olan 12. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, aralarında çağımızın en önemli kemancılarından olan Shlomo Mitntz, Soprano Takako Okazaki, Cezayirli sanatçı Sauad Massi, flamenkonun prensleri Los Vivancos, Olga Scheps, Fatih Erkoç gibi isimler ile Mersin Devlet Opera ve Balesi ve Bilkent Orkestrası’nın da bulunduğu 355’e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı ağırlayacak.

Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA) kabul edilerek adını uluslararası alanda da duyurmayı başaran Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin programı, 11 Mart 2013 Pazartesi günü Mersin HiltonSA Oteli’inde gerçekleştirilen basın toplantısı ile açıklandı.

Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim görevlileri Gülşah Uygur (Soprano), Yağmur Oksayoğlu (Bariton), Tamara Bahtatze’nin (piyanist) beğeni ile izlenen klasik müzik performansının ardından, Mersin Uluslararası Müzik Festivali Sanat Yönetmeni Remzi Buharalı festival programıyla ilgili bilgi verdi. Bu yıl 217 müracaat alındığını, ancak Festival dahilinde 14 programa yer verilebildiğini söyledi. “Mersin Akdeniz Oyunları’na Marş Arıyor” sloganıyla bu yıl 3’ncüsü gerçekleştirilecek Beste Yarışması’na 8 eserin başvurduğunu söyleyen Buharalı, 5 eserin değerlendirilmeye uygun görüldüğünü, 02 Mayıs Perşembe günü Mersin Kongre Merkezi’nde eserlerin seslendirilmesi sonrası belirlenecek eserin seyirci oylarıyla seçileceğini” belirtti. Seçilen eser, XVII. Akdeniz Oyunları açılış töreninde seslendirilecek.

Konuşmasına Vehbi Cem Aşkun’un “Bu Sabah” şiiriyle başlayan Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Selma Yağcı, 12. kez gerçekleştirilen Mersin Uluslararası Müzik Festivali ve XVII. Akdeniz Oyunları’nın Mersin’in tanıtımı için büyük fırsatlar olarak gördüğünü belirtti. Yağcı, Akdeniz Oyunları genel programı içerisinde de yer alan Festivalin programında Akdeniz ülkesi sanatçı ve topluluklarına yer verildiğini söyledi. Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu oylarıyla her yıl tespit edilen Festival Sanat Ödülü, Festival Kent Ödülü, Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü ile ilgili bilgi veren Yağcı, bu yıl Festival Sanat Ödülü’nün ressam Gencay Kasapçı’ya, Festival Kent Ödülü’nün atlet Nevin Yanıt’a ve Nevit Kodallı Genç Yetenek Ödülü’nün ise Gözde Gülce Dağhan’a verileceğini söyledi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Erol Ertan yaptığı konuşmada “Festivalin her gün biraz daha büyüyerek uluslararası arenada yer alması, bizim için büyük mutluluktur” dedi.

Festivale destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür eden Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “Her günümüzün ve sabahımızın aydınlık olmasını diliyorum. Şiir, sözlerin dansı derler, müzik de sözcüğün notalara dökülmüş ve notalarla hayat bulmuş şeklidir. Müzik evrensel bir dildir. Müzikle başlayan yolculuklar şüphesiz ki bazen hüzünlü, bezen keyifli, bazen de zorludur… Ama her seferinde insan için gerekli yol arkadaşlığının adıdır. Bu yıl 12’ncisi gerçekleştirilecek olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali, bütün bir kenti müzikle tanımlayan bir festival… Benim dördüncü festivalim… Zaman çabuk geçiyor. Bir düşünürün söylediğine göre aslında zaman geçmiyor, bizler zamanın içinden geçiyoruz. Başlangıçtan bu yana hem Festivali, hem de Festivalin içinden geçenleri saygıyla anıyoruz” diye konuştu. 

Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA) kabul edilerek adını uluslararası alanda da duyurmayı başaran Mersin Uluslararası Müzik Festivali 12. yılında festivalin değişmez orkestrası Bilkent Senfoni Orkestrası’nın 10 Mayıs Cuma günü, Mersin Kültür Merkezi’nde vereceği gala konseri ile açılacak. Şef Işın Metin yönetimindeki orkestra, çağımızın en önemli kemancılarından Shlomo Mitntz’e eşlik edecek.

Mersin Uluslararası Müzik Festivali Sanat Yönetmeni Remzi Buharalı, festivalin programı hakkında detaylı bilgi verdi.

12. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, konserler, resitaller, gösteriler ve konferanslarla 9 ayrı mekanda 10 ücretli, 3 ücretsiz etkinlikle sanatseverlerle buluşacak. Mersin Kültür Merkezi, Mersin Kongre Merkezi, Toroslar Belediyesi Üç Ocak Spor Kompeksi, Tarsus Belediyesi 75. Yıl Kültür Merkezi ve Mersin Marina’nın yanı sıra Mezitli Soli Pompeipolis Harabeleri, Kanlıdivane, Tarsus St. Paul Müzesi ve Latin Katolik Kilisesi gibi kentin önemli tarihi mekanları da konserlere ev sahipliği yapacak.

Festival, 22 Mayıs Çarşamba günü ülkemizin ve dünyanın yakından tanıdığı bir topluluk olan Los Vivancos Grubu’nun muhteşem Flamenko gösterisi ile kapanacak.

Mersin, Akdeniz Oyunları’na marş arıyor

02 Mayıs 2013, Perşembe/ Mersin Kongre Merkezi
Mersin Uluslararası Müzik Festivali 3. Beste Yarışması

Mersin Uluslararası Müzik Festivali, yeni eserlerin yaratılması ve çok sesli müzik dünyasına yeni eserler kazandırılması geleneğini bu yıl da sürdürüyor. Festival, 12. yılında Mersin şehri temalı siparişlere yönelik bestecileri teşvik etmek için “Mersin Akdeniz Oyunları’na marş arıyor” sloganıyla bu yıl 3’ncü kez beste yarışması düzenliyor.

Mersin’de yapılacak olan 2013 Mersin XVII. Akdeniz Oyunları’nda seslendirilmek üzere belirlenecek eser, 02 Mayıs Perşembe günü Mersin Kongre Merkezi’nde ön eleme ile seçilen eserlerin seslendirilmesi sonrası seyirci oylarıyla seçilecek.

Klasik müziğin dünya starı bu kez Mersinliler için çalacak

10 Mayıs 2013, Cuma / Mersin Kültür Merkezi
Bilkent Senfoni Orkestrası /Işın Metin, şef /Shlomo Mintz, keman

Ülkemizin en iyi orkestraları arasında gösterilen, festivalin daimi orkestrası Bilkent Senfoni Orkestrası, bu kez bir dünya starına eşlik edecek. Bilkent Senfoni Orkestrası’nın ünlü keman virtüözü Shlomo Mintz’e eşlik edeceği açılış gala konseri 10 Mayıs Cuma günü, Mersin Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. 11 yaşında ilk konserini vererek solist kariyerine başlayan ünlü keman virtüözünün Mersin’de bulunduğu süre içerisinde Mersinli genç keman sanatçı adaylarıyla tecrübelerini paylaşması sağlanacak. Dünyanın en saygın kemancıları arasında yer alan sanatçı, dünyanın en ünlü sesleri eşliğinde verdiği konserlerin yanı sıra orkestra şefliği, en prestijli yarışmalarında jüri başkanlığı ve üyeliği yapmaktadır.

Tarihin içerisinde müzik yolculuğu

12 Mayıs 2013, Pazar / Kanlıdivane
Fatih Erkoç

Ülkemizin sahip olduğu tarihi zenginlikler içerisinde en ayrıcalıklı olanlarından birisi Kanlıdivane ören yeri. Bu özel mekanda Mersinli sanatseverleri bir pazar günü açık hava etkinliğinde buluşturmak festivalin gelenekleri arasında. Mersinlileri günlük yaşamın yoğunluğundan bir nebze de olsa özel bir konserde buluşturmak festivali ayrıcalıklı kılıyor.Bu yıl Kanlıdivane açık hava konserinin konuk sanatçısı Fatih Erkoç. Festival izleyicisinin uzun zamandır Mersin’de görmeyi arzu ettikleri sanatçı, 12 Mayıs Pazar günü Kanlıdivane’de vereceği konserle Mersinlileri kucaklayacak. Farklı enstrümanları çalabilen sanatçı konserinde caz, klasik ve popüler müziğin en iyi örneklerinin yanı sıra kendi bestelerine de yer verecek.

Festivalde klasikleşen bir seri, otantik müzik

13 Mayıs 2013, Pazartesi /Tarsus St. Paul Müzesi
Arpanatolia / Çağatay Akyol, arp / Ferhat Erdem, ney

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası arp sanatçısı Çağatay Akyol ile TRT Genel Müdürlüğü üflemeli çalgılar sanatçısı Ferhat Erdem, klasik ve yerel enstrümanları buluşturarak verdikleri konserlerle dikkat çekiyorlar. Yerel müziklerin klasik armonilerle harmanlanması sonucunda uluslararası bir anlayışı ortaya çıkaran grup, bu özelliği ile farklılığını ortaya koyuyor. Sanatçılar 12. Mersin Uluslararası Müzik Festivali için beğenilen parçaları 13 Mayıs Pazartesi günü Tarsus St. Paul Müzesi’nde seslendirecekler.

Festivalin operayla buluşması

14 Mayıs 2013, Salı / Mersin Kültür Merkezi
Madam Butterfly / Vladimir Lungu, şef /Aytaç Manizade, Rejisör
Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü Orkestra, Koro ve Solistleri

Mersin şehrinin en önemli ve en büyük sanat kurumu olan Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından 2012 – 2013 temsil sezonunda sahnelenecek G. Puccini’nin Madam Butterfly Operası’nın ilk temsili 12. Mersin Uluslararası Müzik Festivali işbirliği ile festival kapsamında 14 Mayıs Salı günü Mersin Kültür Merkezi’nde perdelerini açacak. Festival ve MDOB işbirliği ile gerçekleşecek temsilde MDOB’nin birbirinden değerli sanatçı kadrosu yer alacak.

Souad Massi ile unutulmaz bir gece

15 Mayıs 2013, Çarşamba / Mersin Kültür Merkezi
Souad Massi

Arapça, Fransızca, İngilizce ve Berberice şarkılar yazıp söyleyen, gitarı ve şarkı yazarı kimliğiyle Cezayir’de rock ile başladığı kariyerine tangolar, flamenko dokunuşları ve Afrika müziklerine kadar birbirinden farklı türleri birleştirerek devam eden Souad Massi, 15 Mayıs Çarşamba günü Mersin Kültür Merkezi’nde vereceği konserle sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşatacak.

Geleneksel müzikleri, folk ve rock ile buluşturduğu özgün tarzıyla dünya müziği arenasında en önemli şarkı yazarı kadın şarkıcılar arasında yer alan Massi, çıkışını 2002 yılında BBC ödüllerini topladığı ve büyük ilgi gördüğü ‘Raoui(Hikayeci)’ albümünden beri sürdürüyor. Özellikle eleştirmenlerin öve öve bitiremediği “Deb” (Kalbi Kırık) albümüyle bir dünya yıldızı haline gelen Souad Massi, şarkılarıyla sosyal mesajlar da veriyor.

Doğumlarının 200. yılında iki besteci, iki yaşam ve eserleri

16 Mayıs 2013, Perşembe / Mersin Kültür Merkezi Şeref Salonu
Doğumlarının 200. yılında G. Verdi& R. Wagner

Dünya müzik yaşamında eserlerine en çok yer verilen sanatçılar G. Verdi ve R. Wagner’in müzikleri adlarına ilan edilen 2013 yılında dünyanın dört bir yanında yankılanacak. 16 Mayıs Perşembe günü Mersin Kültür Merkezi Şeref Salonu’nda Festival Sanat Yönetmeni Remzi Buharalı tarafından sunulacak tiyatral konferans konserle izleyenler sanatçıları daha yakından tanıyacaklar. Müzik yaşamına kazandırdıkları eserler sanatçılar tarafından büyük keyifle seslendirilirken izleyiciler üzerinde ise unutulmaz tatlar bırakan G. Verdi ve R.Wagner doğumlarının 200. yılında Festival’de anılacaklar.

Mersin şehrinden dünyaya yükselen yıldızlar

17 Mayıs 2013, Cuma / Latin Katolik Kilisesi
Mersin'in Yükselen Yıldızları / Alican Süner, keman / Bengisu Gökçe, keman / Cem Oslu, piyano

Mersin’de doğmuş, müziğe gönül vermiş ve kendilerini genç yaşlarında kanıtlamış sanatçılar Alican Süner, Bengisu Gökçe ve Cem Oslu, 12. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında 17 Mayıs Cuma günü Latin Katolik Kilisesi’nde verecekleri konserde bir araya gelecekler. Eğitimlerini yurt dışında başarıyla sürdüren ve tamamlayan genç sanatçılar festivalin en güçlü sesleri olarak bu konserde buluşacaklar.

Bir klasik müzik elçisi, Olga Scheps

18 Mayıs 2013, Cumartesi / Mersin Kültür Merkezi
Olga Scheps, piyano

ECHO Klassik Ödülü sahibi Olga Scheps, 18 Mayıs Cumartesi günü Mersin Kültür Merkezi’nde vereceği piyano resitali ile sanatseverlerle buluşacak.

Sanatçı, bireysel ve karakteristik müzikalitesi, cezbedici sahne duruşu, parlayan sesi ve yumuşak dokunuşu ile kendi kuşağının sağlam ve aranan piyanistleri arasında hemen yerini aldı. Onu diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise yorumlarında müzikal öyküleri yeniden anlatarak seyirciyi büyülemedeki dikkate değer yeteneği. Aynı zamanda coşkun bir oda müzisyeni olan Olga Scheps, viyolonselist Daniel Hope ve Erik Schumann, cellist Adrian Brendel, Alban Gerhardt, Jan Vogler ve viyolonist Nils Mönkemeyer gibi sanatçılarla düzenli olarak birlikte çalışıyor.

Üç tenor bir orkestra ile opera dünyasına yolculuk

19 Mayıs 2013, Pazar / Mersin Marina
3 Tenor / Ayhan Uştuk / Aykut Çınar / Şenol Talınlı
Prof. Rengim Gökmen, şef
Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü Orkestrası    

Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin üç değerli tenoru Ayhan Uştuk, Aykut Çınar ve Şenol Talınlı, MDOB Orkestrası eşliğinde sanatseverleri opera dünyasının en seçkin eserleriyle buluşturacak. 19 Mayıs Pazar günü Mersin Marina’da MDOB işbirliği ile gerçekleştirilecek ve Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Prof. Rengim Gökmen’in yöneteceği konser, festivalin en önemli etkinlikleri arasında yer alıyor. Halk türküleri, napolitenler, marşlar, polkalar ve opera aryalarından oluşacak konser renkli görüntülere sahne olacak.

Mersin’de Flamenko ateşini bu kez Los Vivancos yakacak

22 Mayıs 2013, Çarşamba / Mersin Kongre Merkezi
Los Vivancos Flamenko gösterisi

12. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 22 Mayıs Çarşamba günü Los Vivancos Grubu’nun Mersin Kongre Merkezi’ndeki muhteşem Flamenko gösterisi ile kapanacak. Mersinli sanatseverlerin her yıl merakla bekledikleri Flamenko gösterisinin bu yılki konuğu Los Vivancos, ülkemizin ve dünyanın yakından tanıdığı bir topluluk… 7 kardeşin bir araya gelerek kurdukları grup, müzik ve ritmin beden diliyle buluşması sonucunda ortaya çıkan inanılmaz sahneler ile izleyenleri büyülüyor.

Ücretsiz etkinlikler

Türkülerimiz Mersin’in dört bir yanında…

05 Mayıs 2013, Pazar/ Toroslar Belediyesi Üç Ocak Spor Kompleksi
Ankara Türk Halk Müziği Topluluğu

06 Mayıs 2013, Pazartesi / Tarsus Belediyesi 75. Yıl Kültür Merkezi
Ankara Türk Halk Müziği Topluluğu

07 Mayıs 2013 Salı / Soli Pompeipolis Harabeleri –Mezitli
Ankara Türk Halk Müziği Topluluğu

Festival programında yer verilen yerel ve ücretsiz etkinlikler kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde çalışmalarını sürdürmekte olan Türk halk müziği alanında ülkemizin yetiştirdiği değerli sanatçılar 3 konserle festivalde yer alacak. Tarsus, Toroslar ve Mezitli ilçelerindeki konserler her yıl olduğu gibi bu yıl da yine yoğun ilgiyle takip edilecek. Ankara Türk Halk Müziği Topluluğu 05 Mayıs Pazar günü Toroslar Belediyesi Üç Ocak Spor Kompleksi’nde, 06 Mayıs Pazartesi günü Tarsus Belediyesi 75. Yıl Kültür Merkezi’nde, 07 Mayıs Salı günü Mezitli Soli Pompeipolis Harabeleri’nde Mersin halkıyla buluşacak.