Arkas TRIO İle Keyifli Bir Festival Buluşması

Arkas TRIO İle Keyifli Bir Festival Buluşması

11. Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında Arkas Trio Oda Orkestrası, İtalyan Katolik Kilisesi’nin mistik ortamında muhteşem bir konser verdi.

Mersin Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Faik Burakgazi konser öncesi yaptığı konuşmada, “Her yıl bir etkinliğimiz için festivalimize kapılarını açan İtalyan Katolik Kilisesi, bu yıl yine bizleri buluşturdu. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Çok kültürlülüğü, çok renkliliği ve farklı inanç gruplarını bünyesinde barındıran Mersin, bu anlamda da bir dünya kenti. Kentin bu özelliğini festivalde de kullanmak istiyoruz. Bir gün bu kentte kültür aleminin öngörüleriyle oluşturulmuş bir ekonominin sahipleri olacağız. Kültür ekonomisinin konuşulduğu bu günlerde bizim gibi pek çok kurum ve kuruluş kent için çaba sarf ediyor. Bizler ve destek veren tüm kurumlar şu anda bu ekonomiye giden yolun taşlarını örüyoruz” dedi…

Katolik Kilisesi Ruhani lideri Pavel Szymala ve Rahip Roberto Ferrari’nin konuşmasının ardından kemanda Tuncay Yılmaz, piyanoda Emre Elivar ve viyolenselde Gustav Rivinius'dan oluşan Arkas Trio sahne aldı. Grup, Ludwing Van Beethoven ve Felix Mendelssohn’un eserlerinin yanı sıra genç Türk bestecilerimizden Hasan Uçarsu’nun (1965) Cemal Reşit Rey anısına yazdığı “Yok Zamanlar” adlı trio’yu yorumladı.

Yaklaşık iki saat süren konser sonunda günün anısına sanatçılara plaket ve çiçek verildi. Konseri Mersinli sanatseverler ile Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım, Mersin Emniyet Müdürü Arif Öksüz ile Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas izledi.

11. Mersin Uluslararası Müzik Festivali