Portekiz Mersin Arası Fado Yolculuğu

Portekiz Mersin Arası Fado Yolculuğu

Mersin Uluslararası Müzik Festivali sesiyle şarkılara farklı bir ruh katan fado’nun güçlü sesi Cristina Branco’yu ağırladı. Branco, yaklaşık iki saat süren konserinde Mersinlilere unutulmaz anlar yaşattı.

Geleneksel Portekiz müziğini hem kendi ülkesinin, hem de dünyaca ünlü şairlerin dizeleriyle buluşturarak fado’ya yeni kapılar açan Cristina Branco, Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında ilk kez Mersinlilerle buluştu.

Mersin Kültür Merkezi’nde sahne alan sanatçıya piyano ve akordiyonda Ricardo Dias, Portekiz gitarında Bernardo Couto, klasik gitarda Carlos Manuel Proença ve kontrabas’ta Bernardo Moreira eşlik etti.

Şiirler üzerindeki güçlü vurgusu ile sanatçı kimliğini pek çok isimden farklılaştıran Branco, sesiyle şarkılara saf bir ruh katan benzersiz yeteneğiyle izleyicilere unutulmaz anlar yaşattı.

Eleştirmenlere göre tıpkı Amalia Rodrigues'in bir şarkı sözündeki gibi "Fado'yu yaşıyor ve fado ile nefes alıyor" diye tanımlanan fado'nun Prensesi Cristina Branco sanatseverlerle duygularını şöyle paylaştı:

“Amalia Rodrigues'in sesi beni çok etkilemişti. Şarkıcı olmayı hiç düşünmediğim günlerde Amelia gibi şarkı söylemeye özenirdim. Anlamaya çalıştığım, çözmeye çalıştığım tüm duygularımı şarkılarla ifade ediyorum. Benim fado'm sadece sahneye ait değil, bana ve yaşantıma ait. Bence fado şiirlere daha yoğun duygular katıyor, ama benim asıl amacım şiirlerin daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak. Sizin ülkenizde nasıl bilmiyorum ama Portekiz'de insanların çok fazla kitap okuduğunu söyleyemem. Bu yüzden şiirleri müzikle sunmak, şiiri daha çok insana ulaştırmak için harika bir yol."

İki saat süren konseri, CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Erol Ertan, Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım, Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürü Hasan Alptekin, Mersin Uluslararası Müzik Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Faik Burakgazi, festivalin sanat yönetmeni Remzi Buharalı ile yaklaşık 600 sanatsever izledi.

11. Mersin Uluslararası Müzik Festivali