ST. PAUL Müzesi?nde Tanini TRIO ile Doğudan Batıya

ST. PAUL Müzesi?nde Tanini TRIO ile Doğudan Batıya

11. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Tarsus St. Paul Müzesi’nde doğu ve batı müzik kültürleri arasında köprü kurarak dünya insanları arasındaki dostluğu ve barışı pekiştirmeyi amaçlayan üç sanatçıyı ağırladı. Kanunda Tahir Aydoğdu, neyde Bilgin Canaz ve piyanoda Hakan Toker’in yer aldığı Tanini Trio, Türk motifleriyle bezenmiş, batı biçimleriyle düzenlenmiş eserler sundu.

Program, Arjantinli besteci Astor Piazzolla’nın “Oblivion” adlı eseri ile başladı. Kanun sanatçısı Tahir Aydoğdu’nun bir Amerika turnesinde bestelediği “Hasret” adlı parçanın ardından grup tarihi klisede “Ave Maria” çaldı. Dünyaca ünlü iki besteci Bach ve Gounod’ın arasında bir yüzyıl fark olduğunu söyleyen Hakan Ali Toker, kanunun çaldığı kısmın Bach’ın yazdığı besteye ait olduğunu, ondan 100 sonra Gounod’un bu eserin üzerine bir melodi eklediğini, böylelikle binlerce yıldır kullanılan Ave Maria metninin yazıldığını açıkladı. Ney taksiminden sonra Ave Maria adlı dinsel metin dinleyicilerin büyük beğenisini topladı.

Trio, alışılagelmişin dışında kanun ve ney enstrümanlarının sesinden Astor Piazzolla’nın Libertango’sunun ardından, yine aralarında iki yüz yıl olan iki bestecinin “Adagio”su dinleyicilere ulaştırdı. Barok besteci Albinoni’nin, bu eseri hiçbir zaman bitiremediğini söyleyen Hakan Toker, Giazotto’nun eserin taslağını alıp yaylı sazlar orkestrası için “Adagio” adlı eserini bestelediği açıklamasını yaptı. Tanini Trio, eseri büyüleyici Türk müziği sazları kanun, ney ve piyano ile seslendirdi.

11. Mersin Uluslararası Müzik Festivali