Mozart Grup?un Eşsiz Müzikal Kabaresi

Mozart Grup?un Eşsiz Müzikal Kabaresi

Mersin Müzik Festivali’ne damgasını vurdu.

Mersin Uluslararası Müzik Festivali kapsamında verdikleri konserle ilk kez Mersinli sanatseverlerle buluşan Polonyalı MozART Grubu, Kültür Merkezi’ndeki konserde ziyaretçilere pop müzik, klasik müzik, mizah ve parodi dolu bir gece yaşattı.

Kemanda Filip Ja?lar, ikinci kemanda Michal Sikorski, viyolada Pawel Kowaluk ve viyolenselde Bolek Blaszczyk’ın sıra dışı performansı büyük beğeni topladı. Üstün müzik kabiliyetlerini tiyatro oyunculuğu ile buluşturan grup, konser salonlarının ağırbaşlı resmiyetinden uzak muhteşem bir müzikal komedi sergiledi.

İzleyicilerin gönüllerinde taht kuran grup, bir izleyiciyle “O Sole Mio” parçasını seslendirdikten sonra bir buçuk saat süren konserlerini Tarkan’ın “Oynama Şıkıdım” parçasıyla sonlandırdı. Klasik müzik eğitimi almış dört yetenekli sanatçı uzun süre ayakta alkışlandı.

MozART Grup

Grup üyelerinin tamamı Varşova ve Lodz’daki saygın müzik akademilerinden mezun, iyi eğitimli müzisyenler, ama klasik müziği esprili bir anlayışla icra etmeyi seçmişler. Bunun için sözlerin değil, müziğin keyif ve kahkaha kaynağı olduğu özgün bir müzikal kabare kurdular. Bir klasik müzik bestesini bir tuval gibi düşünüp, onun yapısını ve temasını inceleyerek, müzikal motiflerle ve zekice, akla gelmeyecek fikirlerle donattıktan sonra ortaya çıkan eseri dinleyen kişinin hemen şaşırmasını, hayran kalmasını, gülmesini, ağlamasını izliyorlar.

2010 yılında çıkardıkları “Best of MozART Kuartet” albümü bugüne kadar 100.000’den fazla sattı. Grup, 2009’da Polonya, Rybnik’te düzenlenen RYJEK Festivali’nde iki Altın Oluk Ödülü, 2010’da ise Polonya Kültür Bakanlığı tarafından sahnede geçirdikleri 15 yıl için verilen özel ödülü kazandı.

11. Mersin Uluslararası Müzik Festivali