11. Mersin Uluslararası Müzik Festivali Başlıyor

30 Nisan - 18 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek 11. Mersin Uluslararası Müzik Festivali bu yıl da sanatseverlere unutulmaz anlar yaşatacak. Fado’nun prensesi Cristina Branco’dan Polonyalı caz üstadı Artur Dutkiewicz’e, klasik müziği özgün espri anlayışlarıyla harmanlayan MozART komedi dörtlüsünden, operanın divası Michele Crider’e kadar 1.370 yerli ve yabancı sanatçının sahne alacağı Festival’in açılış konserini Şef Alpaslan Ertüngelap yönetimindeki Artemisia Oda Orkestrası verecek.

2007 yılında Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA) kabul edilerek adını uluslararası alanda da duyurmayı başaran 11. Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 30 Nisan-18 Mayıs tarihleri arasında sanatseverleri 11 ayrı mekanda birbirinden muhteşem 22 etkinlikte buluşturacak.

Festival, 30 Nisan Pazartesi günü, Budapeşte’den gelen Artemisia Oda Orkestrası’nın gala konseri ile açılacak. Türk sanatseverlerle Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nde ilk kez buluşacak olan orkestraya klasik müzikseverlerin yakından tanıdığı Şef Alpaslan Ertüngelap yönetiminde, günümüzün önde gelen keman virtüözlerinden Cihat Aşkın ile ünlü flüt ustası Halit Turgay eşlik edecek.

“Mersin Türkülerini Opera Formunda Arıyor” sloganıyla düzenlediği 2. Beste Yarışması ile Toros Dağları’ndan yükselen türkülerini opera ile buluşturacak olan Festival, Mersin yöresine ait iki türküyü ülkemiz müzik repertuarına kazandıracak. Festival, yine bu yıla özel olmak üzere 14. Nevit Kodallı Korolar Şenliği işbirliği ile 40 koro ve 1.200 sanatçıyı Mersin Kültür Merkezi’nde izleyici ile buluşturacak. Sanat Etkinlikleri Derneği organizasyonu Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeleri ve Mersin’deki sivil toplum kuruluşları ve sponsorların destekleriyle gerçekleştirilecek festival ilk kez Mersin’de perdelerini açacak.

Macaristan, Polonya, Portekiz, Almanya, Moldova ve Amerika’dan sanatçıların da katılacağı Festival, şehir merkezinde gerçekleşecek etkinliklerin yanı sıra Mersin’in en önemli kültür ve turizm merkezleri olan İtalyan Katolik Kilisesi, Soli Pompeipolis Antik Kenti ve Tarsus St. Paul Müzesi’ndeki muhteşem konserlerle sanatseverlere unutulmaz anlar yaşatacak.

Klasik müzik, oda orkestraları, resitaller, Türk halk müziği, bale ve dans gösterileriyle 11 ayrı sahnede ilk kez toplam 1.370 kişinin sahne alacağı 11. Mersin Uluslararası Müzik Festival’i, 2012 Türkiye’de Çin Kültür Yılı kapsamında Pekin Uçan Ejderha ve Aslan’ın müzikli sokak gösterileri ile sürecek.

Yürütme Kurulu Başkanlığını Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Faik Burakgazi, sanat yönetmenliğini ise Devlet Opera ve Balesi eski genel müdürü Remzi Buharalı’nın üstlendiği Festival, 12 ücretli, 10 ücretsiz olmak üzere toplam 22 etkinliğe ev sahipliği yapacak.

11. Mersin Uluslararası Müzik Festivali