Boğaziçi Caz Korosu

Boğaziçi Caz Korosu

  • Soli Pompeiopolis - Konser Alanı - Mezitli
  • 14 Mayıs 2016 , Cumartesi / 20:00
  • ?ÜCRETSİZ

??MASİS ARAM GÖZBEK, ŞEF

1987 İstanbul doğumlu. 2004 yılında, Radyo Boğaziçi'nin düzenlemiş olduğu, 6. 'Battle of the Bands' yarışmasında grubuyla birincilik ödülünü aldı. 2005’te KASDAV Liselerarası Müzik Yarışması’nda, yapmış olduğu düzenlemeyle 3.lük ödülü aldı. 2005-2007 yıllarında TRT İstanbul Radyosu Gençlik Korosu’nda görev aldı. 2007-2011 yılları arasında BÜMK Caz Korosu’nun şefliğini üstlendi. 'Dante'nin Son Günü' isimli eseri, 3. Genç Besteciler Şenliği’nde seslendirildi. Çok sesli koro bestelerinden 'Alive' ile 2011’de Avusturya’nın Graz kentinde düzenlenen Dünya Korolar Şampiyonası'nda 'Dünya Şampiyonluğu'na, 'Alive II' ile 2012’de Cincinnati, ABD’de düzenlenen 7. Dünya Koro Olimpiyatları'nda altın madalyaya layık görüldü.

ABD, Almanya, Avusturya, Çin, Fransa, İtalya, İsveç, Letonya, Macaristan gibi ülkelerde sayısız yarışma, festival ve ustalık sınıfına katıldı. Denes Szabo, Tõnu Kaljuste, Simon Carrington, Volker Hempfling, Johannes Prinz, Elisenda Carrasco i Ribot, Bernd Spitzbarth, Wim Van Herk, Welfhard Lauber, Michael Reif, Maria Tönnesmann, Sabine Horstmann, Patrik Andersson, Franz Jochum gibi isimlerle şeflik; Par Lindgren, Richard Ayres ve David Lang ile bestecilik çalıştı. 2011’den itibaren Boğaziçi Caz Korosu'yla, iki 'Dünya Şampiyonluğu' dahil uluslararası birçok ödül kazandı, yurt içi ve yurt dışında sayısız performansa imza attı.

2008 yılında, Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü’nden ayrılıp, Yıldız Teknik Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları, Kompozisyon Bölümü’ne başladı. Ertesi yıl, MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Bölümü’nü kazandı ve çalışmalarına halen orada devam ediyor.

2013’te, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlük Özel Ödülü ve 19. TOYP (Ten Outstanding Young Persons) Türkiye Finali'nde, Kültürel Başarı kategorisinde 'Türkiye’nin En Başarılı Genci' ödülünü aldı. 2014 yılında ise Bulgaristan'ın Varna kentinde düzenlenen '35th International May Choir Competition'da 'Genç Şef Özel Ödülü'ne ve son olarak ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu’nun düzenlediği 4. Kristal Ağaç Ödülleri’nde müzik alanında ‘Yılın Girişimcisi’ ödülüne layık görüldü.

Şu sıralar, kurucusu olduğu Boğaziçi Caz Korosu ve Boğaziçi Gençlik Korosu’nun ve ayrıca, Acappella Grup 34 Korosu ve Özel Sainte Pulcherie Fransız Lisesi Korosu'nun da genel sanat yönetmenliğini sürdürmektedir.

BOĞAZİÇİ CAZ KOROSU

?Boğaziçi Caz Korosu, 45 amatör ve tutkulu şarkıcıdan oluşan kadrosuyla çağdaş müzikten caza ve çoksesli türkü düzenlemelerine kadar uzanan çok geniş bir repertuvara sahiptir.

. 2011’de Avusturya'da, Dünya Koro Şampiyonası'nda, Çağdaş Müzik ve Folklor kategorilerinde 'DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU’, Karma Korolar kategorisinde ise 'Dünya İkinciliği' ve şampiyonların yarıştığı 'Grand Prix'de 2 tane olmak üzere toplam 5 altın madalya kazandı.

. 2012’de INTERKULTUR'un yayımlamış olduğu dünya sıralamalarında Folklor kategorisinde 1. ve dünya genelinde ise 12. olarak gösterildi.

. 2012’de, Amerika'da, 7. Dünya Koro Olimpiyatları'ndan 3 altın madalya ve Macaristan'da düzenlenen Cantemus 9. Uluslararası Koro Festivali'nden de altın madalya ile yurda döndü.

. 2012'de İtalya'da, 21. La Fabbrica del Canto Uluslararası Koro Festivali'ne davet edilen dünyaca ünlü 8 korodan biri oldu.

. 2013’te Paris’te, L'édition 2013 des Rencontres Chorales’e davet edildi

. 2014'te Bulgaristan'da, '35th International May Choir Competition'da Karma Korolar kategorisinde Birincilik Ödülü'ne ve 'Genç Şef Özel Ödülü’ne layık görüldü.

. 2014'te Fransa'da, Polyfollia'ya özel olarak davet edilen 11 topluluktan biri oldu.

. 2014’te, ülkemizde koro müziği kültürünün yaygınlaşması için önemli bir adım olarak 15-20 yaş arası gençlerden oluşan Boğaziçi Gençlik Korosu’nu kurdu.

. 2015’te, Saygun Filarmoni Korosu’nun bünyesinde yer alarak J. Brahms’ın Alman Requiemi’ni Maestro Antonio Pirolli yönetiminde Bilkent Senfoni Orkestrası ile birlikte seslendirdi.

. 2015’te Macaristan’ın Pécs kentinde, Avrupa’nın en büyük koro festivali Europa Cantat’ta Türkiye’yi başarıyla temsil etti.

Boğaziçi Caz Korosu, şu günlerde ise yoğun konser takvimini sürdürmenin yanı sıra, davet aldığı Belçika Neerpelt'te düzenlenen 64. Avrupa Genç Müzisyenler Festivali'nde ve hemen ardından İsviçre Basel'de düzenlenen 10. Avrupa Gençlik Koroları Festivali'nde Türkiye’yi temsil etmeye hazırlanıyor.