Türkiye Bale Yıldızları

Türkiye Bale Yıldızları

 • Mersin Kültür Merkezi
 • 22 Mayıs 2016 , Pazar / 20:00
 • ?Bilet Fitayları:  30 TL, 20 TL, 15 TL
 • Mehmet Balkan , Genel Koordinatör
 • ?Miray Boyacıoğlu, Koordinatör Yardımcısı
 • Serbülent Biçer, Direktör

PROGRAM:

 • 1- Şehrazat
 • Ana Gorgiashvili
 • David Khozashvili
 • 2- Don Quixote
 • Özge Onat
 • İlhan Durgut
 • 3- Eugene Onegin
 • Özge Başaran
 • Burak Kayıhan
 • 4- Le Corsaire
 • Büşra Ay
 • Burak Serkan Cebeci
 • 5- Colors Of Dance
 • Aslı Çilek
 • Dolun Doyran
 • 6- Colors Of Dance
 • İlke Kodal
 • Erhan Güzel
 • 7-Coda
 • Tüm Sanatçılar

ANA GORGIASHVILI

Doğum Tarihi: 28 Temmuz 1990
Doğum Yeri:Tiflis, Gürcistan
Uyruğu: Gürcü
Medeni Hali:Bekar
Lise: Tiflis Vakhtang Tchabukiani Koreografi Okulu
Yıllar :2000-2008
Yüksek Öğretim: Tiflis Shota Rustaveli Sahne Sanatları Üniversitesi, Film ve Drama Fakültesi
Eğitim Süresi: 3
Yıllar :2008'den günümüze
Çalışma Hayatı: Tiflis ZaqariaFaliashvili Opera ve Balesi Devlet Akademi Tiyatrosu. Gürcistan Devlet Bale Sanatçısı
Çalışma Yılları: 2008'den günümüze

Üstlendiği Roller:

1)   Fındıkkıran- Fındıkkıran Oyuncak (2004)
2)   Chopeniana -Twain (George Balanchin koreografisi) (2006)
3)   Paquita - Başrol, Paquita (2007)
4)   Kuğu Gölü– Odette (İkinci Perde) (2008)
5)   Külkedisi- Başrol, Sinderella -Külkedisi (2008)
6)   Bizet'ten Seçmeler– (Igor Stravinsky koreografisi) (2008)
7)   Fındıkkıran-Fransız Bebek (2008)
8)   Don Kişot– Sovereign of Dradev (2009)
9)   Serenat– Solo (George Balanchin koreografisi) (2009)
10) Kış – Başrol (Gogi Aleqsidze koreografisi) (2009)
11) Sibirya'dan Moskova'ya– Jokey (2009)
12) Sibirya'dan Moskova'ya  - Periler (2009)
13) Don Kişot– Bolero (2010)
14) Kuğu Gölü- Büyük Kuğu (2010)
15) Kuğu Gölü– Gelinler (2010)
16) Lea– Arkadaşlar  (2010)
17) Romeo ve Juliet – Hizmetliler (2010)
18) Tango– (Gogi Aleqsidze koreografisi) (2010)
19) Duo Concertante - Başrol (George Balanchin koreografisi) (2010)
20) Batı Senfonisi –Başrol / Üçüncü Perde (George Balanchin koreografisi) (2010)
21) Jiri Kylian -  "Falling Angels” –(2010)
22) Şehrazat - Başrol – (2011)

Turneler:

 • Japonya – Tokyo, Nagoya, Osaka  (2010)
 • Amerika – Charleston, Jacobs Pillow (2010)
 • Estonya – Talin (2011)
 • Tayvan (2011)
 • İtalya (2011)

ASLI ÇİLEK

1981 yılında İzmir'de doğdu.1993-2003 yılları arası DEÜ İzmir Devlet Konservatuvarı'nın Bale Bölümü'nden başarıyla mezun oldu.2003 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi bünyesinde çalışmaya başladı. Okul yıllarında Rotary'nin düzenlediği bale yarışmasında birincilik ödülünü kazandı. Yurtiçinde ve yurtdışında (İtalya, Fransa, İspanya, Gürcistan, Çin, Pakistan ve Bosna-Hersek) düzenlenen birçok özel gala ve temsiller ile ülkemizi temsil etti. 2010 'Istanbul Kültür Başkenti' projesinde solist sanatçı olarak görev aldı.Aynı yıl Dans Platform'una katılarak dünya bale yıldızlarıyla beraber çalışma imkânını buldu. 2011 yılında Andante dergisinin düzenlediği Donizetti ödül töreninde 'Yılın En Iyi Kadın Dansçısı' ödülüne layık görüldü. 2013 yılında 'Çin-Türk Dostluk Yılı' kapsamında düzenlenen projelerde görev alarak, Çin'in Urumçi,Şangay ve Pekin şehirlerinde başdansçı olarak dans etti. 2014 yılında Lions Konfederasyonu'nun düzenlediği Tiyatro ve Bale ödül töreninde 'Yılın En Iyi Dansçısı' ödülünü almaya hak kazandı. 2003 yılından bu yana İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde Başdansçı olarak görevini sürdürmektedir. Başdansçı olarak sahnelediği eserlerin bazıları;Kuğu Gölü(Odette-Odile),Don Quixote(Kitri),Giselle(Giselle),Sylvia(Sylvia),Üç Silahşörler(Constance),Dr.Jivago,Fındıkkıran(Clara-Şeker Perisi),Korsan(Medora),Bir Yaz Gecesi Rüyası(Titanya),Kamelyalı Kadın(Kamelyalı Kadın),Zorba(Marina),OthelloDesdemona),Cindrella(Cindrella) vs... Bunların yanı sıra Ankara Devlet Opera ve Balesi'ne Zorba(Marina) Balesi için,Mersin Devlet Opera ve Balesi'ne Don Kişot(Kitri) Balesi için ve Samsun DOB'a (Gürcistan turnesi) Amozonlar Balesi için konuk sanatçı olarak davet edilmiştir.

BURAK KAYIHAN

1984 yılında Ankara'da doğdu. Hacettepe Üniversitesi, Devlet Konservatuarı Bale Bölümü'nden mezun oldu. 2000 senesi itibariyle Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde görev almaya başladı.
İtalyan koreograf Marco Cantalupo'nun 'Concerto' adlı eseriyle İtalya, Almanya ve İsviçre'ye davet alarak, o ülkelerde temsiller yaptı. Koreli koreograf Young Soon Hue Simon'ın 'This is Your Life' adlı eserindeki 'Bussiness Man' rolüyle Almanya'ya davet alarak Theater Münster'de Benefiz Tanz Gala'ya katıldı ve ülkesini temsil etti. Lorca Massine'in 'Zorba' balesinde Zorba karakterini canlandırdı.
Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde solist ve başdansçı olarak görev yapmaya devam etmektedir. Rol aldığı bazı klasik ve modern baleler şunlardır;

Budala, Spatacus, La Bayadere, Don Kişot, Fındıkkıran, Kuğu Gölü, Giselle, Uyuyan Güzel, Coppelia, Anna Karenina, Carmen, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Üç Silahşörler, Notre Dame'ın Kamburu, Zorba, Amazonlar, Kont Dracula, Carmina Burana, Tango Plus-Carmen, Entre Dos Aguas, Concerto, Beethoven, Mozart, This is Your Life, Troy Game, Just One of Those Things, SYNC, Barbaros, Harem, Çanakkale Şehitleri, Çalıkuşu, V. Murad, Arda Boyları (MDT)

?BURAK SERKAN CEBECİ

07.11.1982 Eskişehir doğumlu. 9 Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nın 10 yıllık eğitimini iki kez sınıf atlayarak sekiz yılda tamamladı. Mezun olduktan sonra Almanya'daki A kategorisinde olan Leipziger Ballette (Uwe Scholz) 5 sezon çalıştı. Daha sonra 2 sene Deutsche Oper am Rhein (Youri Wamos) ve Dortmund'ta Xin Peng Wan ile çalıştı. Katıldığı uluslararası bale yarışmalarında, gümüş madalyaya layık görüldü. Seoul, Varna, İstanbul ve Moskova Bale yarışmalarında finale kaldı. 2011 Nisan ayından bu yana Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde kadrolu sanatçı olarak görev yapmaktadır.

BÜŞRA AY

1990 tarihinde İzmir'de doğdu. 2001 tarihinde Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Bale Bölümünü kazandı. Sınıf atlama sınavlarında başarı göstererek 1 sınıf atlayıp 2010'da mezun oldu. 2006 yılında Uluslararası Varna Bale yarışması, 2008 yılında İstanbul Bale yarışmasına katıldı. 2009 yıllında Belarus'ta Minsk Dans Akademisi hocalarından Alexander Kaledenka ile workshop yaptı. 2010'da Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde misafir bale sanatçısı olarak göreve başladı. 2011'de Mersin Devlet Opera ve Balesi müdürlüğünün açmış olduğu sınavı kazanarak kadrolu bale sanatçısı olarak görev yapmaya başladı. Halen Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü´nde bale sanatçısı olarak görevine devam etmektedir.

Başlıca rol aldığı eserler;
Üç Silahşörler, Hurrem Sultan,Kuğu Gölü , Çalıkuşu , Zorba , Korsan, Notre Dame'ın Kamburu, Piri Reis

DAVID KHOAZASHVILI

21 07 1977 yılında tiflis Gürcistanda doğdu.1991 yılında V.chabukiani devlet konservatuvarına girdi 1995 yılında mezun oldu. 1996 1997 yılında St. Petersburg Rimsky -korsakov devlet opera ve balesinde prf N .Dolgushin ile birlikte bale sanatçısı olarak çalıştı 1997-2009 yılları arasında,Tiflis Z.Paliashvili devlet opera ve balesinde principal dansçı olarak çalıştı 2000-2001 yılı arası Almanyanın Tryer dev opera ve balesinde misafir bale sanatçısı olarak çalıştı. Başlıca dans ettiği eserler. Kuğu gölü (zigfried ,rothbart,ispanyol). ( A.fadeichev ,Mehmet balkan ,A.volobuiev ). Zorba (zorba) ( L.massine). Don kişot ( Basilio -espada). Giselle ( Albreht-hillarion). La bayader ( Solour- golden idol). La corser ( Pas de slave -Ali). Fındıkkıran ( chine -prince -sphanish)Y.grigorovich. La sylphyde ( James-gurn). Gayane ( giko). Gorda (gorda-mamia).V.chabukiani. Simphoinc ballets Dramatic ballets (fedra) G.aleksidze. Stepping stones (six dance) J .kilian. Dreams of japan (lea-bize varation) A.ratmansky Sagalobeli İ.posokhov (birthday-voice of spring)F.ashton. Serenade (donizetti varation-tarantela -apollo-chakona-bugaku)G.balanchin. Laurencia ( frondoso mengo) V.chabukiani,N.magalashvili. 1001 night ( shahriar) Amazonlar (iason) Mid summer night dreams ( pak) N.magalashvili Mevlananın çağrısı (mevlana) Bach ala turca Mehmet Balkan. Troy game R.Norts 2009 dan itibaren halen samsun devlet opera ve balesinde Bale öğretmeni ve aynı zamanda Bale sanatçısı olarak çalışmaktadır.

DOLUN DOYRAN

Sanatçı 24.06.1981 yılında Ankara'da doğdu.1991-2000 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Bale Bölümünü bitirdi. 2000-2003 yıllarında Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde Princible & Solist Dancer olarak dans etti. 2003-2007 yıllarında Night Of The Sultans Princible Dancer olarak (Folk Dance&Modern Dance&Jazz Dance) dans etti. 2007 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde Princible & Solist Dancer olarak dans etmeye başladı ve halen dans etmeye devam etmektedir. Çalıştığı Hocaları; (Vladimir Tolstoukhın, Boris Barannikov, Aysulu Tokombeyeva, Goyo Montero,Yannick Boquin, Robert Denvers, Jullian Moss, Jan Linkens, Vasily Medmedev, Mehmet Balkan ) Sanatçının Dans Ettiği Başlıca Eserler; 2000-2003 Ankara Devlet Opera ve Balesi; Beethoven- Tuval(The Chairman Dances-The Magnetic Fields-Çığlık-Troy Game)- Bolero- Çanakkale Şehitleri-Mavi Gözlü Dev-Romeo&Juliet-Nazım`la Dans -Harem-Cindrella-Don Quitte-Sleeping beauty Nutcracer-Çalı Kuşu -Budala-La Shilphide 2007 yılından günümüze Sanatçının İzmir Devlet Opera ve Balesi'nde dans ettiği eserler; Swan Lake-Nutcracer-La Corsaire-Don Quiette-Othello-Crossing Borders Of Line-Bir Kumru Masalı-Cindrella-A Midsummer Night's Dream-Carmina Burana-Giselle-Fire Bird-Wave of Emotions La Dame aux Camelias-Güldestan-Sylvia-Zorba-Mevlana-Kerbela-Dans ve Kutlama Yurt Dışında Dans ettiği Başlıca Eserler; Black adn White Japonya-A Midsummer Night's Dream/Le sacre du printemps Canada-Bodrum Aşkı (Macar Dans Festivali) Macaristan

ERHAN GÜZEL

?MEZUN OLUNAN OKUL VE EĞİTİMLER:

 • H.Ü.Ankara Devlet Konservatuarı
 • KARİYER VE İDOB ' A GİRİŞ YILI
 • 2003 ADOB
 • 2004 İDOB

ÖDÜLLER DANS EDİLEN BAŞLICA ESERLER:

 • Şımarık Kız,Vertiginous Thrill of Exactitude, La Bayadere, Don Kişot, Kuğu Gölü, Black and White, Fındıkkıran, 2. Senfoni, Giselle, Genç Werther ' in Acıları, Circle of Fifths, Concerto Barocco, Air, Bodrum Aşkı, Bach Alla Turca, Afife, Mi Favorita
 • 2010 - 2. İstanbul Bale Yarışması ( Türksoy özel ödülü )
 • 2010 - Siyah Beyaz ( Japonya - Misafir Sanatçı)
 • 2012 - Bodrum Aşkı (10. Bodrum Bale Festivali Gala Gecesi )
 • Harle Quin ( Gala )
 • 2013 - Bach Alla Turca ( 11. Bodrum Bale Festivali Gala Gecesi )

ÇALIŞTIĞI KOREOGRAF VE REPETİTÖRLER:

Mehmet Balkan, Lale Balkan, Anatoli Mihalaki, Meriç Sümen Kanan, Vlademir Thoulstuhin, Nugzar Magalashvili, Ivanka Lukateli, Bruce Sansome ,Robert Denvers, Yannic Boquin, Aysun Arslan, Uğur Seyrek, Beyhan Murphy, Alexander Grant, Jose Martinez, Aaron Watkin, Yuri Grigorovic, Marco Cantalupo, Giovanni Di Palma, Nanette Glushak

İLKE KODAL

?MEZUN OLUNAN OKUL VE EĞİTİMLER :
M.S.Ü. Devlet Konservatuarı

KARİYER VE İDOB'A GİRİŞ YILI
1998 İDOB

ÖDÜLLER , DANS EDİLEN BAŞLICA ESERLER :

1994 Lozan, 1997 Vaganova, 2001 Japonya - Nagoya Ulusal Bale Yarışmalarında ülkemizi temsil etmiştir.

Ferhat ile Şirin, Fındıkkıran, Don Kişot, İlişkiler, Giselle, Kamelyalı Kadın, Bolero, Paquita, Afife, Bodrum Aşkı, Hüsn-ü Aşk'a Dair, Air, Kuğu Gölü, Otello, Romeo ve Juliet, Güldestan, Kelebekleri Öldürmeyin,Carmina Burana, La Bayadere,Minyatür

Siyah Beyaz -Japonya Misafir sanatçı

ÖZGE BAŞARAN

1980 yılında Ankara'da doğdu. Bale eğitimini, 1991-1994 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı' nda , 1994-1999 yılları arasında ise Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı' nda iki sene sınıf atlayarak bölüm birincisi, okul ikincisi olarak tamamladı. 1999-2005 yıllarında Antalya Devlet Opera ve Balesi' nde başdansçı olarak dans etti.

2006 yılında Rusya' nın Sochi kentinde düzenlenen ' 1. Yury Grigorovich Ululslararası Bale Yarışması' nda 'Grand Prix' (Büyük Ödül) ve ' En İyi Modern Dansçı ' ödüllerini kazandı. Ülkesinin bale tarihinde yurtdışında ' Grand Prix ' kazanan ilk ve tek dansçı olma şerefine erişti. 2007-2008 sezonunda bir yıl Stuttgart Ballet Company' de dans etti. 2008 yılından bu yana Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde solist ve başdansçı olarak dans etmektedir.

Başrolünü dans ettiği eserler arasında; Giselle , Uyuyan Güzel, Bir Yaz Gecesi Rüyası , İllision (Japonya), Rachmaninoff ( Royal Opera House-İngiltere ), Kuğu Gölü, Fındıkkıran, Şımarık Kız, İlişkiler,Üç Silahşörler, Serenade, Bach-Bethoveen, Nothing, Kontrast, Yoz Döngü, Kont Dracula,Coppelia,Hamlet yer almaktadır. Misafir başdansçı olarak dans ettiğİ ülkeler; Japonya, Rusya , Kazakistan, Ukrayna, Portekiz. YaptığI ilk koreografi ' Flu ' 2010 yılında Opera sahnesinde sahnelenmiştir.