Haydn Quartett

Haydn Quartett

  • M.Ü. Yenişehir Kampüsü Nevit Kodallı Salonu
  • 15 Mayıs 2016 , Pazar / 20:00
  • ?Bilet Fitayları:  20 TL
  • ?Fritz Kircher, 1. Keman
  • Martin Kocsis, 2. Keman
  • Gerswind Olthoff, Viyola
  • Nikolai New, Viyolonsel

HAYDN QUARTETT

Akustik/Elektrik Basçı/Besteci/Eğitmen

Haydn Quartett üyeleri, Haydn bestelerinin önemli yorumcuları arasında sayılmanın yanı sıra, Haydn'ın yaylı çalgılar için dörtlülerinin 69'unu birden tek sezonda icra edebilen ender gruplardandır.

Quartet yıllardan beri sanatını icra etmekte ve Avusturya’da Haydn’ın birçok ünlü eserinin ilk kez sahne edildiği Esterhazy Sarayı’nda bulunan merkezde düzenli olarak kayıt yapmaktadır. Quartet Doğu Avrupa, Batı Avrupa, Asya, Kuzey Amerika ve Güney Amerika’ya çeşitli turneler düzenlemiştir.

Avusturya Başkanı’nın Çin’e düzenlediği resmi ziyareti sırasında Tiananmen Meydanı’nda bulunan Pekin Sahne Sanatları Merkezi’nde sahne almıştır. Son Çin turnesinde Pekin Merkez Konservatuvarı’na davet edilmiş, burada Quartet’ten dörtlüleri uluslararası yarışmalara hazırlamaya yardımcı olması istenmiştir.

Genç Alman besteci Daniel Smutny tarafından bestelenen ve Alman Müzik Konseyi (Deutscher Musikrat) desteğiyle kaydedilen bir albüm dahil olmak üzere birçok albüm hazırlamıştır.

Quartet’in Viyana’da Gramola etiketiyle piyasaya sürdüğü 2014 albümünde Haydn’ın, besteleri yakın zamanda konser programlarımız dahilinde başarılı bir şekilde icra edilen Carl Czerny ve Ignaz Pleyel gibi haksız yere ihmal edilmiş çağdaşlarının çalışmaları yer almaktadır. Periyot enstrümanlarla beraber klasik çalgılar kullanılarak kaydedilen bu albüm eski Viyana Kent Sarayı’nda dinleyicilerle buluşmuş ve Avusturya’daki ORF ve Radio Stephansdom radyo kanallarında üzerinden yayınlanmıştır.

Carl Goldmark’ın ölümünün yüzüncü yılı anısına, bestecinin Yaylılar İçin Dörtlüsü ve Yaylılar İçin Beşlisi Avusturya'da ilk kez, Viyana Yaylılar Altılısı'nın eski üyelerinden çellist Rudolf Leopold eşliğinde ve yine Gramola etiketiyle Mayıs 2015'te kaydedilmiştir.

Haydn Quartet gelecek sezonda dünyaca ünlü piyanist Ingrid Juzjko-Hemming ile Japonya ve Türkiye’ye turne düzenleyecek.

Haydn Quartett hakkında daha fazla bilgi, seçilmiş videolar ve ses kayıtları için lütfen www.haydnquartett.com adresini ziyaret edin.

FRITZ KIRCHER

1970 yılında Klagenfurt’ta doğdu. Viyana’da Alfred Lösch, Ernst Kovacic ve Klara Flieder’den ve Stuttgart’ta yüksek notlarla mezun olduğu Müzik Okulu’nda Wolfram König ve Wilheml Melcher ile eğitim gördü.

Melos Quartet üyeleriyle birlikte ağır oda müziği dersleri aldı. Franz Samohyl, Zacher Bron, Igor Oistrach, Gerhard Kosten, Sergei Kratchenko ve daha birçok sanatçı ile sayısız yarışmaya ve yüksek lisans derslerine katıldı. Fritz Kircher Almanya, Fransa ve Avusturya’da birçok solo konser verdi ve Ensemble Die Reihe ile birlikte Christopher Cech’in keman konçertosunun dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Ensemble Bell Arte Salzburg ve Viyana Akademisi üyesi olarak dönem enstrümanları üzerinde çalıştı. Susanne Ryden ve Paul Plunkett gibi isimlerle stüdyoya girdi. Camillus Camilli’nin 1742’den kalma kemanını çalmaktadır ve dörtlüye 2002 yılında katılmıştır.

MARTIN KOCSIS 

Dörtlüye 1990 yılında katıldı. Werner Ehrenhofer ile birlikte Haydn Konservatuvarı’nda (Eisenstadt) ve Jesuv Karajew ile birlikte Viyana Müzik Okulu’nda keman eğitimi aldı. Buradan yüksek notlarla mezun olarak Amadeus Quartet ve AlbanBerg Quartet üyeleri ve Viyana Filarmoni Orkestrası’nın eski konser şefi Erich Binder ile birlikte yüksek lisans eğitimine başladı.

Viyana Mozart Akademisi ve Haydn Orkestrası ile beraber birçok turneye çıktı, Con Anima Festivali’nin düzenli üyesi oldu.

GERSWIND OLTHOFF

Ludwigsburg’da dünyaya geldi. Kreuzberg String Quartet’tan HansJoachim Greiner ile Berlin’de viyola eğitimi almaya başladı. Ardından Wolfraf König ile birlikte Trossingen’de ve son olarak da Christoph Schiller ile İsviçre Basel Konservatuvarı’nda eğitimini tamamladı. Eğitim aldığı süre boyunca Thomas Brandis (Berli Filarmoni Orkestrası Konser Şefi), Walter Levin (LaSalle Quartet), Hatto Beyerle (Alban Berg Quartett kurucu üyesi) ve Herman Voss (Melos Quartet) ile oda müziği çalıştı.

“New Ton Ensemble Vienna” üyesi olarak Kurtag, Penderecki ve Ligeti ile sahne aldı. Kendisine Prag Filarmoni Salonu’ndaki bir konser için ‘Gustav Mahler Stradivari’ ve Basel Senfoni Orkestrası’yla Bloch’s Hebraic Suite solo performansı için bir Gasparo di Salo Viyola (1590) ödünç verildi. ‘Der Copy Shop’ filmi için hazırladığı String Quartet müziği 2002 yılında Oscar’a aday gösterildi.

NIKOLAI NEW 

1964 yılında İngiltere’nin Reading şehrinde doğdu. Cincinnati’de (ABD) Zara Nelsova ve LaSalle dörtlüsüyle çello ve oda müziği çalıştı.

Üyesi olduğu İsviçre Gstaad’daki Uluslararası Menuhin Akademisi’nde bir yandan David Geringas ve Boris Pergamenschikow ile beraber yüksek lisans derslerine girerken bir yandan da Camerata Lysy Gstaad ve Lord Yehudi Menuhin ile turnelerde sahne aldı.

Düsseldorf’ta Johannes Goritzki ve Köln’de Amadeues Quartet ile aldığı eğitimi tamamlamasının ardından 1991’de Haydn Quartet’a katıldı. Aynı zamanda serbest oda müzisyeni olarak müzik hayatına devam etmektedir.