Imam Baildi

Imam Baildi

  • Yenişehir Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi - Cumhuriyet Salonu
  • 23 Mayıs 2016 , Pazartesi / 20:00
  • ?Bilet Fitayları:  30 TL, 20 TL
  • ?Orestis Falireas , Dj, Bas, Prodüktör
  • Lysandros Falireas, Vurmalı çalgılar, Klavye
  • Rena Morfi , Vokal
  • MC Yinka , Vokal , El. Bas
  • Giannis Diskos , Klarnet, Saksafon
  • Alexis Arapatsakos , Buzuki
  • Lampis Kountourogiannis , El. Gitar

IMAM BAILDI

?Zeytinyağlıların şahı imambayıldıda soğan, sarımsak ve domatesin patlıcanla eşsiz uyumu, Lysandros ve Orestis Falireas kardeşlerin müzik grubuna da ilham kaynağı olmuştur.

Yaptıkları müzik, eski Yunan Müziği ile yeni orkestrasyon, prodüksiyon ve karıştırma tekniklerinin bir araya gelmesiyle oluşan eşsiz bir havaya sahip.

Yaptıkları ilk iki albüm, ilk alternatif Yunan kent müziği projelerindendi ve Avrupa’da seslerini duyuyararak Avrupa Dünya Müzik Listelerinde iki kez üst sıralarda yer aldılar.

Morricone’den ilham alan   “Rider”, cha-cha’nın mariachi’ye karıştığı “Argosvinis Moni” ve insanın içini kıpır kıpır eden “Baila Cifteteli” parçaları cesur bir şekilde bir araya gelerek son albümleri olan Imam Baildi III’ü oluşturdu. Albümdeki singlelardan biri olan nostaljik parça  “Simioma” Funkhaus Europa tarafından düzenlenen yarışmadan ‘Dünyanın En İyi Pop Şarkısı 2014’ dalında ikincilikle ayrıldı.

Avrupa’da birçok klübe yaptıkları turlar ve katıldıkları Roskilde (fotoğraflar), Sziget (video), Montreal Jazz Festivali (fotoğraflar), Lowlands, Transmusicales de Rennes & South by Southwest gibi büyük uluslararası festivaller sayesinde grup, benzersiz Yunan kent müziğini sezgisel prodüksiyon ve orkestrasyonla birleştiren eşi benzeri görülmemiş bir grup olarak adını duyurdu.

Yani geleneksel müziği unutun ve iki erkek kardeş, baştan çıkarıcı bir sese sahip bir kadın vokal, kitleleri kendinden geçiren bir MC ve buzuki, saksafon ve elektrogitar çalan üç virtüözden oluşan, Yunanistan’ın Atina kentinden yükselerek dinleyicilerini coşturan bu çarpıcı kent müziğine hazırlanın.

KOMŞU'DAN BİRBİRİNDEN GÜZEL LEZZETLERİ BİRARADA BULUŞTURAN  IMAM BAILDI YEPYENİ ALBÜMLERİ ’IMAM BAILDI 3’ İLE TÜM MÜZİK MARKETLERDE!

Imam Baildi artık sadece Akdeniz’in güneydoğusundan lezzetli bir yemek değil, Yunan ezgilerini ve Balkan müziklerini buluşturan eğlenceli bir grubun ismi.

Birbirinden güzel melodiler üzerine hip-hop, rumba ve samba renkleri ekleyen ve Akdeniz müziklerini nostaljik soslarla süsleyen Imam Baildi yepyeni stüdyo albümleri ‘Imam Baildi 3’ ile bizlerle buluşuyor.

Fas ezgilerinden esintilerle kaydedilen “Rider” şarkısı, cha cha ve mariachi tarzlarını buluşturdukları “Argosvinis Moni” parçası ve kıpır kıpır dansa çağıran “Baila Ciftetelli” şarkılarının ön plana çıktığı albümde Imam Baildi yine zengin müzikler ile karşımıza çıkıyor.

2007’de grubun ismini taşıyan ilk albümlerini yayımladıktan ve müziklerini “global pop” olarak tanımladıktan sonra “The Imam Baildi Cookbook”  albümlerinde LA hip-hop sanatçıları Delinquent Habits ve İspanyol grup Ojos de Brujo’dan Maxwell Wright ile ortak çalışan ekip yine farklı dinamik bir albümle geri dönüyor.

Bugüne kadar Massive Attack, Ojos De Brujo, Gogol Bordello gibi önemli grupların konserlerinde ön grup olarak sahne almalarıyla hayran sayısı inanılmaz bir hızla yükselen Imam Baildi, dünya müziğinin yeni yıldızları olarak dünyanın en prestijli festivallerinde sahne alıyor.

Pasion Turca'nın ilk kez 2009 yılında olağanüstü konserlerle Türkiye'ye sunduğu Orestis ve Lysandros Falireas kardeşler tarafından 2005 yılında kurulan Imam Baildi, buzuki, elektro swing, Yunan kökleri, hip-hop, mambo, bir tutam Balkan müziğini bir kasede karıştırdıkları tarifleri ile süsledikleri “Imam Baildi 3” albümü EMI Müzik Türkiye'nin dağıtımı ve Pasion Turca etiketiyle tüm müzik marketlerde!