İki Kelime Grubu?ndan Klasik Türk Müziği Keyfi

İki Kelime Grubu?ndan Klasik Türk Müziği Keyfi

10. Mersin Uluslararası Müzik Festivali 05 Mayıs 2011 Perşembe günü saat 20.00'de  Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosu Sanatçıları’nın Mersin Kültür Merkezi’nde verdiği “İki Kelime Konseri” ile izleyicilerine Klasik Türk Müziği keyfi sundu.

Konserin ilk bölümünde Mersin Devlet Klasik Türk Müziği Korosu müzisyenlerinden  Ahmet Baran (kanun), Evren Turna (keman), Kamuran Umuzdaş (ud) ve S.Atakan Atabey (viyolonsel) ile Sivas Devlet Halk Müziği Korosu’ndan Burak Çakır (ritm) enstrümanlarıyla izleyenlere coşkulu dakikalar yaşattı.

Konserin ikinci bölümünde ise solist Filiz Çetinay, enstrümanlar eşliğinde Türk Sanat Müziği'nin sevilen eserlerini seslendirirken, izleyiciler de ilgiyle kendisine eşlik etti.

Geleneksel Türk Müziği icrasını ve Saz Musikisi formlarını irdelemek ve geliştirmek adına kurulan ve yayınladıkları albümlerle geniş dinleyici kitlelerine ulaşan koro sanatçılarının konseri ücretsiz olarak gerçekleştirildi.

2007 yılında Avrupa’nın saygın festivallerinin yer aldığı Avrupa Festivaller Birliği’ne (EFA) kabul edilen festival, Sanat Etkinlikleri Derneği organizasyonu, Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve Mersin’deki sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile gerçekleştiriliyor. Festivalin Yürütme Kurulu Başkanlığını Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Faik Burakgazi, sanat yönetmenliğini ise Devlet Opera ve Balesi eski genel müdürü Remzi Buharalı üstleniyor.

10. Mersin Uluslararası Müzik Festivali