Kucerova & Bezdüz and MDOB

Kucerova & Bezdüz and MDOB

  • Mersin Devlet Opera ve Balesi
  • Orkestrası
  • Mersin Kültür Merkezi
  • 2015-05-22, Cuma / 20:00
  • ?Bilet Fitayları:  30 TL, 20 TL, 20 TL
  • Lorenzo Coladonato, Şef
  • Adriana Kucerova, Soprano
  • Bülent Bezdüz, Tenor
  • Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası

LORENZO COLADONATO

5.Uluslararası Mavi Tuna Opera Yarışması’nın birincisi, Italya doğumlu Lorenzo Coladonato, piyano, beste ve şeflik okuduğu Milano’daki  Conservatorio G. Verdi ‘den mezun olmuştur. Aldo Ceccato, Bernard Haitink, Helmuth Rilling ve Yuri Simonov gibi şeflerin ustalık sınıflarına katılmıştır.

2001 yılından 2010 yılına kadar, 2008 yılında ilk kez şef olarak R. Schumann’ın Genoveva’sını etkileyici bir şekilde yönettiği  Zürih Opera Evi’nde çalışmıştır. Bu sırada dünyaca ünlü bazı sanatçılarla da birlikte çalışma şansını elde etmiştir; özellikle Nello Santi ve Nikolaus Harnoncourt’un karizma ve sanatsal kişilikleri Coladonato’nun sanatsal gelişiminde çok önemli bir yer tutmuştur.

2010 yılından 2013 ‘e kadar Baden-Baden Filarmoni Orkestrası’nın (Almanya) daimi şefliğini yapmıştır.

Halen Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin Genel Müzik Koordinatörüdür.
2011 yılında Lorenzo Coladonato, Baden-Baden’deki saygın Festspielhaus’da Rus Ulusal Filarmonik ve Kemancı David Garrett ile ilk kez sahne almıştır. Bu konser, Alman TV kanalı ARD-Das Erste tarafından yayınlanmış, DECCA-Universal tarafından DVD halinde piyasaya sunulmuştur.

200’den fazla konser yöneten ve repertuarında barok döneminden 20. Yüzyıl’a kadar 70’den fazla opera bulunan Coladonato, hem senfonik hem opera sahnesine hakim yetenekli ve deneyimli bir müzisyendir.

Lorenzo Coladonato İtalya, İspanya, Almanya, İsviçre, Rusya ve Çin’deki sahnelerde Celso Albelo, Giuseppe Giacomini, Vittorio Grigolo, Salvatore Licitra, Leo Nucci ve Ruggero Raimondi gibi önemli sanatçıları yönetmiştir.

Çalıştığı orkestralar arasında Zürih Opera House Orkestrası (İsviçre), Mozarteumorchester Salzburg (Avusturya), Frankfurter Sinfoniker (Almanya), Yeni Rusya Senfoni Orkestrası - Moskova (Rusya), Rusya Ulusal Filarmoni, Rus Filarmonik Oda Orkestrası St. Petersburg (Rusya), Norddeutsche Philharmonie - Rostock (Almanya), Südwestdeutsche Filarmoni - Konstanz (Almanya), Çin Gösteri Sanatları  Ulusal Merkez Orkestrası  - Pekin (Çin), Ulusal Tiyatro Orkestrası Belgrad (Sırbistan) , Orquesta de Valencia (İspanya), Orquesta Sinfonica de Castilla y Leon (İspanya), Pomeriggi Musicali Orkestrası - Milan (İtalya), Toscanini Orkestrası - Parma (İtalya), Oltenia Devlet Filarmoni Orkestrası - Craiova (Romanya), Devlet Opera Orkestrası - Rusçuk (Bulgaristan) vardır. ?

ADRIANA KUCEROVA

Adriana Kucerova genç yaşına rağmen şu ana kadar  Teatro alla Scala, Münih Devlet Operası, Wiener Staatsoper, Deutsche Oper ve Deutsche Staatsoper, Berlin, Opera de Bastille Paris, Santa Cecilia Rome, Teatro dell’Opera di Roma, Maggio Musicale Fiorentino, Teatro Carlo Felice Genova, New Israeli Opera Tel Aviv, Theater an der Wien, Houston Grand Opera, Dallas Opera, Theatre du Capitole Toulouse,  Glyndebourne Festivali & Touring Opera, Salzburg Mozart Wochen, Salzburg Festivali, Ravenna Festivali, Spoleto Festivali, Norveç’teki Røros Festivali, Launen Festivali, Gstaad ve BBC Proms, Londra gibi uluslararası üne sahip konser salonlarında ve festivallerde başarılı gösteriler gerçekleştirmiştir.

2014-2015 sezonu ve devamında Kucerova’nın projeleri arasında Staatsoper Hamburg’ta Kurnaz Küçük Dişi Tilki’de başrol, Viyana Staatsoper’de Aşk İksiri’nde Juan Diego Florez’in karşısında Adina rolü, Sevil Berberi’nde Rosina rolü, Buenos Aires’teki Teatro Colon’da Aşk İksiri’nde Adina rolü ve JC Spinosi ve Mattheus Topluluğu ile Avrupa çapında çeşitli konserler bulunmaktadır.

Bugüne kadar Riccardo Muti, Ivor Bolton, Daniel Barenboim, Gustavo Dudamel, Christoph Eschenbach, Vladimir Jurowski, Nikolaus Harnoncourt, Kent Nagano, Jean-Christophe Spinosi ve Kazushi Ono gibi dünyaca ünlü şeflerle çalışmıştır.

BÜLENT BEZDÜZ

Ankara'da doğdu. Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü'nden mezun oldu. Şan eğitimini Roman Werlinski ile sürdürdü. Ankara Devlet Çoksesli Korosu'ndan sonra Mersin Devlet Opera ve Balesi'nde solist olarak göreve başladı.

I. Leyla Gencer Şan Yarışması'nda, Leonardo da Vinci bursu kapsamında The Europena Opera Centre'nin davetlisi olarak Manchester'a gitti. Rejisini Brigitte Fasbaender'in yaptığı Mozart'ın "Lucio Silla" Operası baş rolü ile Avrupa'da ilk kez sahne aldı. Bu eser başta İngiltere'de Covent Garden olmak üzere, İrlanda ve Danimarka'da da sergilendi.

1999'da Fransız Kültür Bakanlığı'nın bursu ile Marsilya C'nipal Sahne Sanatları Okulu'nda profesyonel sahne eğitimi aldı ve aynı dönemde Paris Şan Yarışması(Concours International de Chant de Paris)'da ikincilik odülü aldı.

Bezdüz, başlıca Sir Colin Davis, Riccardo Chailly, Viladimir Jurowski,David Parry, Renato Palumbo,Richard Jones, Phyllida Lloyd, David Alden, Enrique Mazzola, Antonello Allemandi, Antonio Pirolli gibi ünlü şefler ve rejisörler yönetiminde Amsterdam Concertgebouw, Londra Senfoni Orkestrası, ve Londra Flarmoni Orkestrası gibi önemli orkestralar eşliğinde,Parma, Torino gibi prestijli opera evlerinde, konser ve temsiller verdi. Falstaff, Turandot, Gianni Schicchi,Lucia Di Lammermoor, Lucreiza Borgia, Ermione operalarının DVD ve CD kayıtlarında solist olarak yer aldı.

(LSO Live adı altında ) canlı olarak kayıt edilen Berlioz'un Truvalılar Operası 2001'de 44. Grammy ödülünden ikisine, 2006'da Verdi'nin Falstaff Operası kaydı 48. Grammy ödülleriden ''En iyi Opera Kaydı'' kategorisinde ödüle layık görüldü. 2010 yılında aynı eserler Glyndebourne Festivali'nde sahne alarak bu eserin DVD olarak kaydının yanı sıra Rossini'nin Ermione adlı opera eseri'nin de CD kayıdını gerçekleştirmiştir. Bu Kayıt 2011 Gramofon Dergisi En iyi Opera Kaydı Ödülü'ne layık görülmüştür.

Sanatçı, bugüne kadar, De Vlaamse Opera, Glyndebourne Festivali, Opéra de Lausanne, Bühnen der Stadt Köln, Canadian Opera Company, Portland Opera, Opéra de Montpellier, Teatro Colon Buenos Aires, Teatro Pergolesi, Greek National Opera Athens, Scottish Opera, Grand Théâtre de Dijon, Opera de Nancy, Théâtre de Caen, Opéra de Lille, Opera North gibi Dünyada 70'den fazla opera evinde sahne almıştır.

Halen "Belcanto" repertuarının en aranan seslerinden biri olan Bezdüz, geçtiğimiz sezon içerisinde Ravenna Festivali, Israil Ve Opéra de Marseilles ile La Traviata'da "ALFREDO" ,Teatro Comunale Modena ve Bolshoi ile Maria Stuarda'da LEİCESTER, Göteborg, Monpellier, Teatro Massimo di Palermo ile Lucrezia Borgia'da "GENNARO" ve Mersin Operası ile Labohem'de RODOLFO, Romeo & Juliet'de ROMEO rollerini seslendirmiştir.