BİLET AL
Yerelden Evrensele Klasik Türk Müziği'nden Seçmeler

Yerelden Evrensele Klasik Türk Müziği'nden Seçmeler

 • ?Bilet Fitayları:  25 TL, 15 TL
 • 2015-05-19 , Salı / 20:00
 • MBB Kongre ve Sergi Sarayı
 • Hüseyin Likos, Solist
 • Serdar Yalçın, Şef
 • Seda Subaşı Yalçın (keman)
 • Vesile Deniz Özdemir (viola)
 • Erdal Akyol (kontrbas)
 • Günay Çelik (kanun)
 • Binnaz Çelik (kemençe)
 • Şemsa İdil Ural (çello)
 • Ceren  Gürsoy (keman)
 • Eren Özek (ud)
 • Turgut Aktaş (klarnet)

SERDAR YALÇIN

?Türkiye'de piyano ve kompozisyon(Adnan Saygun'la) eğitimini  en başarılı derecelerle (iki ayrı konservatuarda) bitirip Berlin Akademisi'nde 6 yıl orkestra şefliği öğrenimi yaptı. Bu okulu 15 yıldır görülmemiş bir başarı derecesiyle bitirdi. Münih'te dünyanın en büyük şeflerinden Sergiu Celibidache ile çalıştı,kursunda tüm yıllarda burs alan tek aday oldu.Türk orkestraları dışında Münih Filarmoni ve Berlin Senfoni gibi büyük orkestraları da yönetti.Kadrolu sanatçısı olduğu İstanbul Devlet Opera ve Balesinde Carmina Burana,Uçan Hollandalı,Sihirli Flüt gibi eserleri,ayrıca Evita,Damdaki Kemancı,vb. müzikal ve operetler  idare etmiştir.Habitat açılışında,Portekiz ve Almanya'daki Expo Fuarlarında seslendirilen Lirik Tarih gösterilerinin müzik yönetmenliği ve şefliğini yapmıştır."Lirik Tarih" gösterisi dışında Türkiye'de gerçekleştirilen hemen tüm büyük gösterilerde imzası vardır.("Sultanların Dansı/Tango Turco/Evita...)

Bestecilik perspektifi, rock müzikten halk ve türk sanat musikisine,klasik müzikten caza çok geniştir.Konsept müzikali denilen tarzın(baştan sona arasız müzik) Türkiye'deki tek örneği olan "Anlat Şehrazat"ı bestelemiş,türkü ve şarkılardan koro ve senfonik orkestra için düzenlemeler yapmıştır.Yıllardır kapalı gişe oynayan “Folklorama”nın yaratıcısıdır.Ünlü şairlerimizin şiirlerini de (Attila İlhan,Can Yücel,Özdemir Asaf,Yahya Kemal,Orhan Veli,Cemal Süreya) değişik tarzlarda müziklemiştir.”Büyük Adam Küçük Aşk”,”İpekçe”,”Gömlek” gibi ödüllü filmlerin,bazı tv dizilerinin ve belgesellerin (Eski Evler..) müziklerini yapmıştır.

Viyana’dan gelen bir teklif üzerine “Saraydan Kız Kaçırma” operasını türk sazları için düzenlemiştir.Bu prodüksiyon iki ay Viyana’da aralıksız gösterime girmiş,Avrupa merkezlerini dolaşmıştır.2008 Edinburgh Festivali’ne davet edilmiştir.

“Yansımalar” ın senfonik düzenlemelerini yapmış,Bu gösteri İşsanat’ta başarıyla seslendirilmiştir.

Murat Göksu’nun librettosuyla dünyanın ilk  tango operası olan “TangOpera” yı bestelemiştir. Bu eser Antalya  Devlet Opera’sında 2013-2014 sezonunda kapalı gişe sergilenmektedir.

Mersin Devlet Operası’ nın önerisiyle “Neşet Ertaş” eserlerini koro-büyük orkestra-solistler için çokseslendirmiştir.Bu

Eserin Kırşehir konseri TRT müzik kanalından canlı yayınlanmıştır.

“Anlat Şehrazat” adlı müzikali bu operada sahnelenmektedir.

Türkiye İş Bankasının müzik danışmanıdır. İşsanat konser salonunda gerçekleştirilen etkinliklerin sorumlusudur. İstanbul Devlet Operası’nın kadrolu şefidir.

HÜSEYİN LİKOS

1964 yılında Sakarya’da  dünyaya gelen sanatçı orta öğreniminin ardından “Mimar Sinan Üniversitesi  Devlet Konservatuarı”  Opera bölümünde  eğitimine devam etti.
Saadet İkesus Altan’ın şan sınıfında çalışmalarını sürdüren   sanatçı henüz öğrencilik yıllarında iken, kariyerinin ilk adımını, A. Adnan Saygun’un “Kerem ile Aslı” operasında  “aşık” ,Ferit Tüzün’ün “Midas’ın Kulakları” operası “Pan” ve R. Wagner  “Uçan Hollandalı” operası “Steuermann” ile attı.                                                                 

Konservatuar eğitimini başarı ile tamamladıktan sonra İstanbul Devlet Operasında solist kadrosu  olarak kariyerini sürdüren  sanatçının, günümüze dek başarı ile sergilediği performanslar W.A. Mozart-  Don Giovanni operası “Don Ottauio”,  Saraydan Kız Kaçırma operası “Belmonte”-Sihirli Flüt “Tamino” ve   “Requiem”, Francesco Cilea-Adriana Lacouvreur “Maurizio”, G. Verdi-Rigoletto “Duke”- Un Ballo Maschera  “Ricardo” – La Traviata “Alfredo”, G.Rossini-İl Turco İn İtalia “Narciso” ,  G. Puccini – Madame Butterfly “F.P.Pinkerton”, Manon Lescaut “Renato Des Grieux”, Leos Janacek-Jenufa “Laca Klemen”       R. Leoncavallo- Pagliacci “Canio”Verdi “Macbeth”, Okan Demiriş- 4.Murat , Selman Ada-Mavi Nokta , A.Adnan Saygun-Yunus Emre Orotoryosu , Serdar Yalçın- Folklorama ,Verdi’nin ‘Aida’ operasında  ‘‘Radames’’ ayrıca 2006-2007 sezonu İş Sanat açılış konseri  Serdar Yalçın’ın şefliğinde ’Üç Türk Tenor’ Efe Kışlalı,Hakan Aysev ve Hüseyin Likos.İzmir Devlet senfoni orkestrası ile de orkestra şefi Ender Sakpınar; Aydın Uştuk ,Ayhan Uştuk ve Hüseyin Likos ile yeni yıl konseri.