1001 Gece Masalları Mersin Müzik Festivali?nden Seslendi

1001 Gece Masalları Mersin Müzik Festivali?nden Seslendi

Uluslar arası Paganini Keman Yarışması ödüllü genç keman virtüözü Ilya Gringolts, dün gece Mersinli müzikseverleri büyüledi. Sahnede Gringolts’a eşlik edense şef Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası’ydı.

“Portakallar müzik açtı” sloganıyla bu yıl 9. su gerçekleştirilen Uluslar arası Mersin Müzik Festivali, dün gece de kemanın en genç ve en usta isimlerinden İlya Gringolts’u ağırladı. Gringolts, Mersin’e 1001 gece masallarının büyüleyici atmosferini taşıdı ve  Işın Metin şefliğindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde Mendelssohn’un keman konçertosunu başarıyla yorumladı. Konserin ikinci bölümündeyse Bilkent Senfoni Orkestrası 1001 gece masallarından en kıvrak sesleri yükseltti Mersin’de.

Gringolts ile ikinci kez aynı sahneyi paylaşan Işın Metin, “Konser için seçtiğimiz parçaları İlya çok eski, usta isimleri andıran bir yorumla seslendiriyor. Bunu burada Mersinli sanatseverlerle paylaşmak istedik” diye konuştu. Gringolts ise festival programında her türden müziğe yer verildiğini görmekten mutlu olduğunu belirterek “Bu Mersinliler için büyük bir fırsat” dedi. Işın Metin ise festivalin geldiği noktayı ‘gurur verici’ diye tanımlayarak şunları söyledi: “İlk günlerini hatırlıyorum. Bilkent Senfoni Orkestrası, etkinliklere en başından beri her zaman dahil olmuştu. Buraya gelmekten her zaman çok mutlu oluyoruz. Festival yıllar içinde çok gelişti. Katılan sanatçılar çok çeşitlendi, burada çok değerli sanatçılarla çalışıyoruz. Türkiye’ye, Mersin’e yakışır bir festival.”1998 yılında “Uluslararası Paganini Keman Yarışması” ödülünü kazanan Ilya Gringolts, ayrıca Paganini Caprice’lerini mükemmel yorumlayan en genç yarışmacı olarak da iki özel ödül aldı. Keman ve beste eğitimine St. Petersburg Özel Müzik Okulu’nda başladı, Itzhak Perlman’ın desteğiyle Juilliard Okulu’nda tamamladı. Gringolts, BBC tarafından Yeni Nesil Sanatçılar Programı için seçilen 12 genç sanatçıdan biriydi.

2007 yılında Claudio Abbado yönetimindeki Simon Bolivar Gençlik Orkestrası eşliğinde yorumladığı Beethoven’ın Üçlü Konçerto’su Deutsche Grammophon tarafından piyasaya sunuldu. Pletnev, Repin, Imai ve Harrell ile Taneyev Oda Müziği CD’si Gramofon Ödülü’nü kazandı. Volkov yönetimindeki BBC İskoç Senfoni Orkestrası ile yorumladığı Taneyev ve Arensky Keman Konçertoları büyük beğeni kazandı. Onyx tarafından piyasaya çıkarılacak albümünde Peter Laul ile birlikte Schuman’ın keman/piyano sonatlarını yorumladı. Müzik eğitimine büyük önem veren Ilya, bir süre önce İskoç Kraliyet Müzik ve Drama Akademisi’nde konuk öğretim görevlisi olarak ders vermeye başladı.

Dünyaca ünlü müzisyenlerin 9 yıldır buluşma adresi olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali, yarınki muhteşem şov Jazzing Flamenco’nun ardından 3 Haziran’da AHN Trio konseriyle sona erecek. Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi olan festivalin Yürütme Kurulu Başkanlığını Faik Burakgazi, sanat yönetmenliğini ise Remzi Buharalı yürütüyor. Festivale bu yıl da Mersin Kültür Merkezi, Tarsus St. Paulus Kilisesi, Latin Katolik Kilisesi gibi tarihi ve kültürel açıdan önemli mekânlar ev sahipliği yapıyor.

Bilgi için: Ulusal Medya Merkezi:Elif Tunca:0535 654 74 16 Yasemin Arslan: 0532 577 62