Operanın Divası Mersin?den Geçti

Operanın Divası Mersin?den Geçti

Graves, Mersin Kültür Merkezi’nde Işın Metin yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrasıyla sahneye çıktı. Gece boyunca orkestrayla müthiş bir uyum sergileyen sanatçı, Brahms, Bizet ve Haendel’in operalarından aryalar seslendirdi.

Ünlü mezzosoprano, yalnızca olağanüstü sesiyle değil görüntüsüyle de konsere katılanları büyüledi. Tam bir şov niteliğindeki konserde sahneye üç farklı kıyafetle çıkan Graves, üç kez de bis’e çağrıldı. Konserde iki kez söylediği Just You şarkısı için de “Dinleyicilere küçük bir hediyeydi” diye konuştu.

Festivalle ilgili soruları cevaplayan ünlü sanatçı, festival programını çok zengin bulduğunu belirterek “Bunun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum” diye konuştu. Graves sözlerini şöyle sürdürdü: “Biliyorsunuz müzik, gezegendeki herkesi bir araya getiren evrensel bir dildir. Ve ben Washington’da küçük bir kızken elbette bunu asla hayal edemezdim, yani Türkiye’den davet alacağım ve konser vermek üzere buraya geleceğim. Bu mucizenin gerçekleşmesine şahit oldum ve minnettarım. Umarım bu hem benim hayatıma hem insanların hayatına güzellik katar. Çünkü bu bir anlamda da Türk dinleyiciyle aramızda bir duygu alışverişi, bir güzellik alışverişi. Bu benim için gerçekten sıra dışı, olağanüstü bir durum.”

Mersin’e geleli henüz çok olmasa da şehri tanımaya vakit ayıran Graves’i en çok etkileyense yiyecekler olmuş. Mersin’e özgü tatlarla hemen tanışan sanatçı “Aynı zamanda otelde, restoranlarda, sokaklarda herkes bizi çok nazik karşıladı. Çok sıcak insanlardı. Her şeyiyle harika bir şehir ve benim için çok beklenmedik bir durumdu” diye konuştu.

Mersin’in kültürel ve tarihi zenginliklerini, çok sesli ve evrensel müzikle buluşturan ve Mersin kentinin sanat yaşamındaki en saygın organizasyonu olarak gösterilen Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 20 Mayıs’ta dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret’in konseriyle başlamıştı. Festival, kaliteli çizgisini dünyaca ünlü ses Yıldız İbrahimova’nın ardından operanın dünya starı olarak adlandırılan Denyce Graves’le sürdürüyor. Sanatçının, 28 Mayıs Cuma saat 20.00’de Mersin Kültür Merkezi’nde vereceği konserde kendisine Işın Metin şefliğindeki Bilkent Senfoni Orkestrası eşlik edecek.

Günümüzün en etkileyici ses yıldızlarından biri olarak kabul edilen Denyce Graves, dört ayrı kıtadaki performansları ile halkın ve eleştirmenlerin takdirini toplamış bir isim. Opera severler onu özellikle “Carmen” ve “Samson ve Dalila”da yorumladığı başrol karakterleri ile tanıyor. İmzasını attığı bu roller ile Metropolitan Opera, Vienna Staatsoper, Royal Opera, Covent Garden, San Francisco Opera, Opéra National de Paris, The Washington Opera gibi önemli opera salonlarında sahneye çıktı. Riccardo Chailly, Myung-Whun Chung, Charles Dutoit, Christoph Eschenbach, James Levine, Zubin Mehta, Lorin Maazel gibi dünyaca tanınmış orkestra şefleri yönetimindeki senfoni orkestraları ile sahne aldı. Repertuarında Alman folk şarkıları, Fransız melodileri ve İngiliz sanat müziği gibi klasik eserlerin yanı sıra Broadway müzikalleri, crossover, caz ve Amerikan ilahileri gibi popüler müzik örneklerine de yer veriyor.

2003’te ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından Kültür Elçisi seçilen Graves, bugün dünyanın çeşitli bölgelerinde müzikal gösteri ve konferanslara katılıyor. “Church” albümünde, müzikle ilk kez kilisede tanışan, Dr. Maya Angelou, Dionne Warwick, En Vogue, Patti La Belle gibi Afrika kökenli Amerikalı divalarını bir araya getirdi. Opera albümleri arasında ise “La Vestale”da Gran Vestale; Thomas’ın “Hamlet”inde Queen Gertrude; James Levine yönetimindeki Metropolitan Opera Orkestrası eşliğinde “Rigoletto”da Maddalena; Plácido Domingo ile birlikte rol aldığı “Otello”da Emilia ve Myung-Whun Chung yönetimindeki Bastille Orkestrası eşliğinde “The Opéra de Paris” sayılabilir. Aldığı ödüller arasında Grand Prix du Concours International de Chant de Paris, Eleanor Steber Müzik Ödülü ve Richard Tucker Müzik Vakfı tarafından verilen Jacobson Bursu sayılabilir. Ayrıca, 1991 yılında Association des Amis de l’Opéra de Monte-Carlo tarafından üç yılda bir dağıtılan Grand Prix Lyrique ve Marian Anderson ödüllerini aldı. Halen Kuzey Amerika ve Avrupa turneleri kapsamında dünyanın önde gelen kültür başkentlerinde konserler vermekte.

Dünyaca ünlü müzisyenlerin 9 yıldır buluşma adresi olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 3 Haziran’a kadar devam edecek. Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi olan festivalin Yürütme Kurulu Başkanlığını Faik Burakgazi, sanat yönetmenliğini ise Remzi Buharalı yürütüyor. Festivale bu yıl da Mersin Kültür Merkezi, Tarsus St. Paulus Kilisesi, Latin Katolik Kilisesi gibi tarihi ve kültürel açıdan önemli mekânlar ev sahipliği yapıyor.

Bilgi için: Ulusal Medya Merkezi
Elif Tunca: 0535 654 74 16 Yasemin Arslan: 0532 577 62 47