Mersin?e Çigan Ritmini, Efsane Keman Stradivarius Taşıdı

Mersin?e Çigan Ritmini, Efsane Keman Stradivarius Taşıdı

Jozsef Lendvay ve Arkadaşları, Vivaldi’nin Dört Mevsim’inden Piazzola’nın tangolarına ve elbette geleneksel Çigan ezgilerine yer veren eğlenceli repertuarlarıyla Mersinliler’i coşturdu. Seyirciler, Moldovya, Rus ve Macar ezgilerinin bu özgün yorumundaki kıvarklıkla unutulmaz bir gece yaşadı. Topluluk, sergilediği etkileyici performansla seyircileri büyüledi ve üç kez bis yaptı!

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi’ndeki konser, sadece eğlenceli değil aynı zamanda tarihî bir konserdi. Müzik dünyasının en özel enstürmanlarından olan ve dünya çapında sadece 700 adet bulunan efsane Stradivarius keman, Jozsef Lendvay’in ellerinden ses verdi.

Sesi ve işçiliğiyle benzersiz ve mükemmel bir enstürman olan Stradivarius, İtalyan Antonio Stradivari’nin el yapımı olma özelliğini de taşıyor. Maddî ve manevî değeri yüksek olan Stradivarius kemanlarından biri, 2006’da ünlü müzayede salonu Christie's'in açık artırmasında 3,54 milyon dolara satıldı. Stradivarius kemanlar bugün ya özel koleksiyoncularında bulunuyor ya da İspanya'daki Royal Palace ve Berlin'deki Musikinstrumentenmuseum müzesinde sergileniyor. Stradivarius’ları benzerlerinden ve taklitlerinden ancak biyokimyagerler ayırabiliyor. Keman, özelliğini, Stradivari’nin imalatta kullandığı verniğin; reçine, terebentin yağı ve etil alkolden oluşan özel bir karışım olması ve kimyasal işlemden geçirilen akağaç ve ağacın geliştirilmesinde boraks kullanılmasından alıyor.

Kemanda József Lendvay ve Nicolae Taracila, viyola-gitarda Peter Menyhart, viyolonselde

Alexandre Bagrintsev ve kontrabasta Corneliu-Cosmin Puican’dan kurulu topluluk, hayranlık uyandıran virtüözleri ile bir topluluğun ruhunu temsil ediyor. Büyüleyici performanslarını sergiledikleri organizasyonlar arasında Feldkirch Festivali (Avusturya), Schleswig Holstein Müzik Festivali, Mecklenburg-Vorpommern Festivali ve Potsdam Yaz Geceleri (Almanya), ile İngiltere, Fransa, Macaristan, Avusturya ve Almanya konserleri sayılabilir. 2005 yılında “Lendvay and Friends” “CD’si ile Alman plak endüstrisi tarafından verilen ve Avrupa’nın en seçkin müzik ödüllerinden biri olan “Echo Klassik”i kazandılar. Japonya ve Güney Kore turnelerini başarıyla tamamlayan grup üyeleri; klasik besteler, folk ezgileri ve popüler melodileri, artık bir Lendvay ve Arkadaşları stili haline gelen, yumuşak, canlı ve ateşli bir üslupla uyarlamalarıyla tanınıyor.

Mersin’in kültürel ve tarihi zenginliklerini, çok sesli ve evrensel müzikle buluşturan ve Mersin kentinin sanat yaşamındaki en saygın organizasyonu olarak gösterilen Mersin Uluslararası Müzik Festivali, 20 Mayıs’tan bu yana dünyaca ünlü müzisyenleri ağırlıyor. 3 Haziran’a kadar devam edecek festivalin Yürütme Kurulu Başkanlığını Faik Burakgazi, sanat yönetmenliğini ise Remzi Buharalı yürütüyor. Festivale bu yıl da Mersin Kültür Merkezi, Tarsus St. Paulus Kilisesi, Latin Katolik Kilisesi gibi tarihi ve kültürel açıdan önemli mekânlar ev sahipliği yapıyor.

Bilgi için: Ulusal Medya Merkezi
Elif Tunca: 0535 654 74 16 Yasemin Arslan: 0532 577 62 47