Mersin?de Bir Festival, 11 Bin Seyirci

Mersin?de Bir Festival, 11 Bin Seyirci

“Portakallar çiçek açtı” sloganıyla dünya starları ve genç yetenekleri Mersin’de buluşturan 9. Uluslar arası Mersin Müzik Festivali’ni 11.100 kişi takip etti. Profesyonellerce hazırlanıp Mersinlilerin de desteğini alan festival için basında Mersin Festivali dünya platformunda bir marka oldu.” Şeklinde haberler yer aldı.

20 Mayıs- 03 Haziran tarihleri arasında İdil Biret, Denyce Graves, Ilya Gringolts, Jozsef Lendvay ve Yıldız İbrahimova gibi Türk ve dünya müziğinin güçlü isimlerini Mersinli müzikseverlerle buluşturan 9. Uluslar arası Mersin Müzik Festivali, AHN Trio konseriyle sona erdi.

Festival 20 Mayıs’ta İdil Biret’in konseriyle başladı. Biret’e, Münih Operası şefi Myron Romanul yönetimindeki Mersin Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşlik etti. Konser, 200. Doğum Yılı kutlanan Chopin’den örneklerle usta besteciyi de andı.

Festivalin bir diğer anlamlı konserini ise Japon sanatçılar Satoko Kato, Satoko Inoue ve Satako Tanaka verdi. Türk ve Japon çağdaş müzisyenlerinin eserlerinin seslendirildiği konser, 2010 Türk- Japon Dostluk Yılı’nı hoş ve anlamlı bir geceyle taçlandırdı.

Festival, iki hafta boyunca dünya yıldızlarını ağırladı. Bunlardan biri Dişi Pavarotti olarak da anılan Afrika asıllı Amerikalı mezzosoprano Denyce Graves’ti. Müzikseverler Graves’in muhteşem yorumu ve sahne performansıyla büyülenirken Graves de Mersin’e ve özelliklere yiyeceklere bayıldığını açıkladı.

Daha önce de Mersin’e gelen Antonio Nazarro ise Mersin seyircisinin coşkusuna bir kez daha hayran kaldı. Birkaç yıl önce grubuyla birlikte Tango Flamenco gösterisini festivalde sahneleyen Nazarro, bu kez Jazzing Flamenco ile hem gözlere hem kulaklara hitap eden unutulmaz bir ziyafet sundu seyircilere.

Paganini Keman Yarışması ödüllü Ilya Gringolts da festivalin konuklarındandı. Işın Metin şefliğindeki Bilkent Senfoni Orkestrası’yla sahneye çıkan Gringolts, repertuarıyla 1001 Gece Masalları’nın atmosferini taşıdı festivale.  

Dört oktavlık harika sesi ve özgün doğaçlama yeteneğiyle bu yıla damgasını vuran isimse Yıldız İbrahimova’ydı. Cazdan avangarda, Türk müziğinden Çigan ezgilerine uzanan yelpazesinde en çok alkışı ise Balkan türküleriyle aldı İbrahimova. Ney, kanun ve piyanoyla kendisine eşlik eden Girift Trio ile sahneyi dolduran ve kimi zaman mikrofonu seyircilere de uzatan İbrahimova, yeni albümüne dair de ilk kez konuştu ve annesiyle düet yapacağını açıkladı.

Festivalin ünlü konuklarından rol çalansa bir enstrüman oldu bu yıl. Efsane keman olarak anılan ve dünya üzerinde belli sayıda bulunan Stradivarius keman, Çigan müziğinin en güzel örneklerini seslendirmek üzere Jozsef Lendvay’ın ellerindeydi. Lendvay’in bile “Onun karşısında kendimi küçük hissediyorum” dediği Stradivarius, tam 317 yaşındaydı!

Dünya yıldızlarını Mersinlilerle buluşturmanın yanı sıra ileride adını sıkça duyuracak yetenekleri keşfetmeyi de görev edinen festival, bu yıl da bu hedeften şaşmadı. Genç müzisyenler Lock Out, Ankara Trombon Dörtlüsü, Trio Libero ve Jazz-a Turca Quartet, gelecekteki başarılarının sinyallerini Mersin Müzik Festivali’nde verdi.

Festival, müziğin tüm renklerini buluşturmak istiyordu ve tam da öyle oldu. Caz, rock, oda müziği, Türk müziği, Çigan müziği derken Türk Halk Müziği de unutulmadı. Hafta sonunda Toroslar Belediyesi 3 Ocak Spor Kompleksi ve Tarsus 75. Yıl Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen halk konserleri, Mersinliler’in ve Tarsuslular’ın yoğun ilgisiyle karşılandı. Mekânı hıncahınç dolduran Mersinlilier bütün türkülere hep bir ağızdan eşlik etti. Açılış konserinde İdil Biret’e eşlik eden şef Myron Romanul, manzarayı “Böyle etkileyici bir topluluk görmedim” diye tarif etti.

9. Uluslar arası Mersin Müzik Festivali yalnızca programındaki isimlerle değil mekânlarıyla da özeldi. Mersin’in ilk yerleşim yerlerinden Kanlıdivane, Türkiye’deki üç katedralden biri olan İtalyan Katolik Kilisesi ve kapanış konserinin gerçekleştirildiği Tarsus St. Paulus Kilisesi, festivale ev sahipliği yaptı. Böylece farklı müziklerin temsil ettiği kültürler, en özel ortamlarda sesini duyurma imkânı buldu.  

Yürütme Kurulu Başkanlığını Faik Burakgazi, sanat yönetmenliğini Remzi Buharalı’nın üstlendiği festival, 10. yıl hazırlıklarına şimdiden başladı.

Rakamlarla festival

  • *Festivali biletli ve davetli toplam 11.100 seyirci takip etti.
  • *Festival, 35 gazeteci ve 20 sanat otoritesini ağırladı.
  • *Festival ekibinde 330 kişi görev aldı.
  • *Festivale 7 ülkeden sanatçı/ topluluk katıldı.