Mersin?de Notalar Kanlıdivane?de Yankılandı

Mersin?de Notalar Kanlıdivane?de Yankılandı

“Portakallar müzik açtı” sloganıyla Mersin’in kültürel ve tarihi zenginliklerini, çok sesli ve evrensel müzikle buluşturan 9. Uluslararası Mersin Uluslararası Müzik Festivali, farklı tınıları Mersin’e taşımaya devam ediyor. Mersin’in sanat hayatındaki en saygın organizasyonu olarak gösterilen festival, dünyaca ünlü pek çok sanatçının yanı sıra ileride adını sıkça duyacağımız genç yeteneklere de yer veriyor programında.

Remzi Buharalı’nın sanat yönetmenliğindeki Mersin Müzik Festivali’nin, genç yetenekleri sanat dünyasına kazandırma hedefi doğrultusunda 23 Mayıs’ta başarılı müzik topluluğu Grup Turkuaz sahne aldı. Grubun, Mersin’in tarihî mekanlarından Kanlıdivane’de verdiği konseri, coşkulu bir seyirci kitlesi izledi. Grup, opera eserlerinden senfonik müziğe, Broadway’den Türk müzikallerine, caz standartlarından Latin müziğine kadar geniş bir repertuara sahip olan Grup Turkuaz, Türk pop müziği tarihinin seçkin parçalarının yanı sıra 60, 70 ve 80’li yılların melodilerini kendi sound anlayışı ile yorumladı. Öğrencilerden ev hanımlarına, çocuklardan akademisyenlere her yaştan seyirci de Kanlıdivane’de gruba neredeyse tüm şarkılarında eşlik etti.

1995 yılında İstanbul’da kurulan Grup Turkuaz, pek çok sahne çalışması ve başarılı konsere imza attı. Almanya, İngiltere, Lübnan, KKTC ve Kazakistan’da konserler vermiş olan grup, Türkiye’de NATO ve UEFA gibi uluslararası organizasyonlarda sahne aldı. Özgün tarzlarıyla Türkiye’nin en beğenilen canlı performans topluluklarından olan Grup Turkuaz, müzikseverlere Mersin’in en özgün mekânı olan Kanlıdivane’den seslendi. Kanlıdivane, Mersin’de bilinen ilk yerleşim yeri. Bir obruk etrafındaki kabartmaları, kaya mezarları ve kuleden oluşan atmosferi ve akustik yapısıyla Kanlıdivane, konser dinlemek için eşsiz bir mekân olarak gösteriliyor.

3 Haziran’a kadar dünyanın en iyi seslerini Mersin’de ağırlayacak olan festival kapsamında önümüzdeki günlerde Mersinli müzikseverlerle buluşacak isimler arasında, Bilkent Senfoni Orkestrası, Çigan müziğinin önemli temsilcisi Jozsef Lendvay ve Arkadaşları ve büyüleyici gösteri Jazzing Flamenco var. Festival kapsamında 26 Mayıs Çarşamba akşamı ise ünlü Japon soprano Satoko Tanaka sahnede olacak. Tanoko’ya piyanoda Satoko Kato ve Satoko Inoue eşlik edecek. Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin etkinliklerine ise Mersin Kültür Merkezi, Tarsus St. Paulus Kilisesi, Latin Katolik Kilisesi gibi eşsiz mekânlar ev sahipliği yapıyor.

Bilgi İçin: Ulusal Medya Merkezi
Elif Tunca: 0535 654 74 16 Yasemin Arslan: 0532 577 62 47