Kodallı Adı Jazz-A Turca Quartet İle Festivaldeydi

Kodallı Adı Jazz-A Turca Quartet İle Festivaldeydi

“Portakallar çiçek açtı” sloganıyla Mersin’e dünyanın bütün seslerini taşıyan 9. Uluslararası Müzik Festivali dünyaca ünlü isimleri Mersin dinleyicisiyle buluştururken genç isimleri de dinleyicilerle tanıştırdı. 2008 yılında kurulan Jazz-a Turca Quartet de jazz ve Türk müziğini harmanladığı özgün yorumu ve kendi bestelerini Mersin Üniversitesi’nde müzikseverlerle paylaştı.

Grup, neredeyse tümüyle aileden sanatçı geleneği taşıyan üyelerden oluşuyor. Grubun kurucusu ve piyanist Murat Kodallı, Prof. Nevit Kodallı’nın oğlu. Gitardaki Serhan Yastıman ise halk ozanı Şemsi Yasdıman’ın torunu ve müzisyen Sinan Yasdıman’ın oğlu. Jazz-a Turca Quartet, Mersinli müzikseverlerin karşısına dünya caz klasikleri, Türk müziği ve kendi bestelerinden oluşan özgün bir repertuarla çıktı. Grup, kuruluş amacı doğrultusunda Türk müziğini, anonim ve özgün besteleri, caz altyapısıyla harmanlayarak müzikseverlere yepyeni bir sound vaat ediyor.

Mersin’in kültürel ve tarihi zenginliklerini, çok sesli ve evrensel müzikle buluşturan ve Mersin kentinin sanat yaşamındaki en saygın organizasyonu olarak gösterilen Mersin Uluslararası Müzik Festivali, yarın AHN Trio konseriyle sona erecek Yürütme Kurulu Başkanlığını Faik Burakgazi’nin, sanat yönetmenliğini ise Remzi Buharalı’nın üstlendiği festivale bu yıl da Mersin Kültür Merkezi, Tarsus St. Paulus Kilisesi, Latin Katolik Kilisesi gibi tarihi ve kültürel açıdan önemli mekânlar ev sahipliği yaptı.

Bilgi için: Ulusal Medya Merkezi Elif Tunca: 0535 654 74 16 Yasemin Arslan: 0532 577 62 47