Mersin Müzik Festivali?nde Halk Müziğine 4 Bin Kişilik Koro Eşlik Etti

Mersin Müzik Festivali?nde Halk Müziğine 4 Bin Kişilik Koro Eşlik Etti

“Portakallar müzik açtı” sloganıyla bu yıl 9. su gerçekleştirilen Uluslar arası Mersin Müzik Festivali, her türden müziği Mersinlilere ulaştırmaya devam ediyor. Festival her ne kadar klasik müzik tandanslı olsa da sanat yönetmeni Remzi Buharalı, kendi ezgilerimize de yer vermekten yana. “Ülkemizdeki festivallerde kendi müziğimiz, hak ettiği kadar duyulmuyor” diyen Buharalı, dün Toroslar Belediyesi 3 Ocak Spor Kompleksi’ndeki ilgiyi olağanüstü bulduğunu söyledi. Buharalı, “Oluşturmak ve görmek istediğimiz manzara tam da buydu. Müziğin her tınısını Mersinlilerle buluşturmak amacımızdı, sadece klasik müzikle anılmak değil müziğin her türüne yer veren bir festival yapmak istiyoruz. Festivalin, halkla bu kadar içten ve coşkulu buluşması gerçekten emeklerimizin karşılığı oldu” diye konuştu.

Klasik, Latin, caz ve Çigan ezgilerinin yanı sıra halk müziğini de programına alan festival için Buharalı şunları söyledi: “Ülkemizde düzenlenen müzik festivallerinde maalesef kendi müziğimiz yeterince yer bulmuyor. Bizim sesimiz neden duyulmasın? Sanatsal kalitesin ortaya koymuş Türk müziği sanatçıları ve toplulukları, festivallerde daha da görünür olmalı. Biz böyle düşündük ve klasik müzik tandanslı da olsa Mersin Müzik Festivali’nde bu açığı kapatmak, bu boşluğu doldurmak için çalıştık. Çünkü bir festival, bazı kitlelerin değil herkesin festivali olabiliyorsa başarılıdır. Mersinliler de dünkü inanılmaz ilgi ve coşkularıyla bize doğru yolda ilerlediğimizi gösterdiler.”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Türk Halk Müziği Korosu solistleri ve müzisyenlerinin konseri, Türkiye’nin her yöresinden ezgileri Mersin’de buluşturdu. “Fincanın etrafı yeşil”, “Yeşil ördek gibi”, “Yüce dağ başında yanar bir ışık”, “Sarı Gelin” ve “Bir of çeksem” gibi türkülere Mersinliler hep birlikte eşlik etti. Ama elbette en çok alkışı Mersin türküleri aldı. Konser öncesinde bir gösteri sunan Toroslar Belediyesi Genç Folklor Ekibi de seyircilerden büyük alkış topladı.

Festivalin açılış konserinde İdil Biret’e eşlik eden Münih Operası şefi Myron Romanul da Türk halk müziği konserindeydi. Romanul, hem müziği hem de seyircileri inanılmaz bulduğunu ve konserden çok etkilendiğini söyledi.

Ücretsiz halk müziği konserleri yarın da Mersin Büyükşehir Belediyesi Açıkhava Tiyatrosu’nda saat 21.00’de başlayacak konserle sürecek.