Flâmenko Ateşi İkinci Kez Mersin?de Yandı

Flâmenko Ateşi İkinci Kez Mersin?de Yandı

“Portakallar müzik açtı” sloganıyla bu yıl 9. su gerçekleştirilen Uluslararası Mersin Müzik Festivali, Flamenko’nun sihirli gösterisini bir kez daha Mersin’e taşıdı. Montreal Caz Festivali’nde on temsili kapalı gişe oynayan Antonio Najarro Dans Topluluğu bir kez daha Mersin Müzik Festivali’ndeydi.

2. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nde Tango Flamenco ile seyircileri büyüleyen topluluk, 7 yıl aradan sonra bu kez Jazzing Flamenco ile Mersinliler’e unutulmaz bir gösteri sundu.

Sadece Tango Flamenco ile Kuzey Amerika’da 50’den fazla gösteriye imza atan topluluk, yeni gösterisinde Flamenko’nun büyüsünü, cazın zarafetiyle göz kamaştırıcı bir mükemmellikte buluşturuyor. Topluluğun kurucusu Antonio Najarro, klasik İspanyol dansını; caz, blues, soul ve Flamenko müzikleriyle birleştiren Jazzing Flamenco’yu şöyle anlattı:

“Yeni ve taze bir şeyler yapmak istedim; caz seyircisini Flamenko gösterisine çekebilmek. Çünkü caz, soul çok özel bir müzik, bunu Flamenko’yla birleştirmek istedim. Ama bunu modern bir şekilde ve yeni tarz bir koreografiyle sunmak istedim. Değişik, yabancı bir füzyon gibi gelebilir ama iyi bir yol ve çok iyi tepkiler alıyor.” Mersin seyircisinden de bu tepkiyi aldıklarını söyleyen Najarro, “Seyirci inanılmazdı. Gördüğüm en sıcak, en coşkulu seyirci. Kültürlerimiz çok benziyor zaten, biz kültürümüzü ve hislerimizi seyirciye gösterdik ve gösterinin başından itibaren seyircilerle aynı hissi yakaladık, harikaydı!” diye konuştu.

Dünyaca ünlü müzisyenlerin 9 yıldır buluşma adresi olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali, yarın akşam Tarsus St. Paulus Kilisesi’ndeki AHN Trio konseriyle sona erecek. Yürütme Kurulu Başkanlığını Faik Burakgazi, sanat yönetmenliğini ise Remzi Buharalı’nın üstlendiği, Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi olan Mersin Uluslararası Müzik Festivali, etkinliklerini Tarsus St. Paulus Kilisesi, Latin Katolik Kilisesi gibi tarihî ve kültürel mekânlarda gerçekleştirdi.

Antonio Najarro Dans Topluluğu -C.A.N.

İlk C.A.N. prodüksiyonu “Tango Flamenko”, Flamenkonun klasik İspanyol dansı ve tangoyla çarpıcı bir evliliği, bir şekilde özgürleşme hissi, yeni bir uzay duygusu, çarpıcı yoğunlukta bir tutkuda birleşen müzik ve dans anlamı yaratmayı başaran şaşırtıcı simetride bir dans formudur.

C.A.N.’ın ikinci şovu ise Antonio Najarro’nun; flamenko, İspanyol dansı ve kendisine özellikle bu büyük gösteri için yaratılan orijinal müzikte ilham veren, farklı oryantal kültürlerin kapsamlı dans ve müzik dili arasında yeni bir terkip oluşturduğu “Flamenko Oriental”.

C.A.N.’ın son gösterisinde de yine büyüleyici bir etkileşim var. Topluluk, klasik İspanyol dansına caz, blues, soul ve flamenkodan tatlar katarak modernize etmeyi başarmıştır.

Antonio Najarro

Klasik bale, Escuela Bolera, İspanyol balesi, İspanyol klasik balesi, İspanyol folkloru ve modern dansın en saygın uzmanlarının yönetiminde çalıştığı Kraliyet Profesyonel Dans Konservatuarı’ndan (Professional Royal Conservatory of Dance) Cum Laude (Üstün Başarı) derecesiyle mezun oldu.

Meslekî kariyeri, 15 yaşındayken “Carmen”de solist kategorisinde “Lucas el Torero” rolünü oynayarak tüm Avrupa’yı dolaştığı “Rafael Aguilar Dans Topluluğuna” katılmasıyla başladı. Marienma tarafından “Spain” adlı koreografisi nedeniyle “Homenaje a Madrid” adlı oyunda başrollerden birini üstlenmesi ve “Goyescas” operasına katılması için üç kez davet aldı. Koreografisi Alberto Lorca tarafından yapılan “Ballet Antologia”da, koreografisi Goyo Montero ve Carlos Vilan tarafından yapılan “Teatro Lírico de la Zarzuela”da ve koreografisi büyük üstat Jose Granero tarafından yapılan “Compañía Antonio Marquez”da yer aldı. Jose Antonio Ruiz, kendi dans topluluğu “Jose Antonio y los Ballets Españoles” topluluğuna katılmasını istedi; böylelikle “Embrujo”, “La Vida Breve “ “El sombrero de Tres Picos” , “ Aires de Villa y Corte” ve diğer eserlerde solo dansçı olarak tüm Avrupa’yı ve Latin Amerika’yı dolaştı.

Koreograf ve dansçı olarak ardı ardına Madrid Albeniz Tiyatrosu’nun ev sahipliği yaptığı dördüncü, beşinci ve altıncı Certamen Coreográfico de Danza Española y Flamenco yarışmasında; “Movimientos Reversos”  ve “Neireidas” ile yer aldı. Daha sonra “Movimientos Reversos”  Jose Antonio Balesi tarafından da kullanılan “Suspiro del Moro” kendisine ikincilik ödülü, “Neireidas”  ise birincilik ödülü kazandırdı. Diana San Andres ile koreograf ve dansçı olarak Madrid Albeniz Tiyatrosundaki 8. Día Internacional de la Danza yarışmasına davet edildi. Carla Fracci tarafından yönetilen, koreografisi Paul Chalmer ve Jose Antonio Ruiz tarafından yapılan ve “Arena Di Verona” Balesi için sahnelen “La Gitana” adlı eserde solist olarak dans etti.

Eylül 1997’de, Aurora Pons, Vitoria Eugenia ve Nana Lorca tarafından yönetilen İspanyol Ulusal Balesi’ne katıldı. Aida Gomez’in yönetmenliğinde Haziran 1999 ve Haziran 2000 arasında solo dansçı oldu ve “La Vida Breve”, “Ritmos”, “Poeta”, “Bolero” ve son olarak da efsane isim Jose Antonio Ruiz’in kendisi için özel olarak koreografisini yaptığı “Don Jose” rolünde “Carmen” balesinde baş dansçı olarak sahneye çıktı.

Aida Gomez’in Özel Konuğu olarak Jose Antonio Ruiz’in koreografisini yaptığı ve Carlos Saura tarafından yönetilen “Salome” balesinde “San Juan Bautista” rolünü oynadı. Mayıs 2002’de Pascal Gaona’yla birlikte, bugün varlığını Compañía Antonio Najarro adıyla devam ettiren Talent Danza Topluluğunu kurdu. 20 ve 21 Aralıkta Fransa’da Bayonne Tiyatrosunda “Scene Nationale et du Sud Aquitaine” Festivalinin bir bölümü olarak, koreografisini kendisine ait ilk çalışması “Tango Flamenco” ile sahne aldı. Ardından “Tango Flamenco” gösterisi İspanya, Fransa, İsviçre, Belçika, Ürdün, Yunanistan, Türkiye, Kanada ve ABD’de gösterildi ve Najarro’nun, zamanının en iyi koreograflarından biri olduğunu kanıtladı. Şubat 2006’da ikinci eseri “Flamenco Oriental” ilk defa Madrid’deki Pinto Fransicco Rabal Tiyatrosu’nda sahne aldı. Eylül 2006’da dünyanın en iyi buz patencileriyle “Champions On Ice”ta koreograf ve dansçı olarak yer almak üzere seçildi ve böylece Japonya, Çin ve Rusya’yı dolaştı. Şubat 2007’de Champions On Ice’ın yanı sıra İsviçre’de Art On Ice’ta yer almayı sürdürdü. Son olarak Jazzing Flamenco adlı yepyeni gösterisiyle turlarına devam ediyor, artistik patinajın Olimpiyat ve Dünya şampiyonalarında koreograf olarak görev alıyor ve sayısız okul ve topluluğun koreograf ve ustalık sınıfları eğitmeni olarak dersler veriyor.