Cazın Kartalları

Cazın Kartalları

Tarihçe

Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Silahlı Kuvvetlerde teşkilatlanmasını yaygınlaştıran Askeri Bandolar, 1955 yılında Bnb. Asaf GÜVEN tarafından “HAVA KUVVETLERİ BANDO VE ARMONİ MIZIKASI” adıyla Türk Hava Kuvvetleri bünyesinde de kurulmuştur.

ALMANYA, FRANSA, BELÇİKA, İTALYA, ÇEK CUMHURİYETİ, BOSNA-HERSEK ROMANYA gibi Avrupa ülkelerinde ve ülkemizde gerçekleştirdiği konserler, radyo - televizyon programları ile ilgili çevrelerin takdirlerini kazanan Hv.K.K.Bando K.lığı, Türk çok sesli müzik yaşantısına değerli katkılarda bulunmuştur.

7’nci Hava Kuvvetleri Komutanı (E) Korg. İrfan TANSEL’in direktifleriyle, 1961 yılında Hava Kuvvetleri Bando Komutanlığı  bünyesinde “Hava Kuvvetleri  Dans ve Caz Orkestrası” kurulmuş, orkestranın şefliğine Orhan SEZENER getirilmiştir.

Glenn MILLER orkestrasının solo trompetçisi Yarbay STANLEY 1962 yılında Ankara’da görevli olarak bulunduğu sırada dinlediği  caz orkestrasını çok  beğenmiş ve kendi çabaları ile orkestraya dönemin seçkin eserlerinden oluşan bir repertuvar kazandırmıştır.

1969, 1970 ve 1974 yıllarında TÜRKİYE’de yılın sanatçısı ödülünü almış, ANKARA, İZMİR ve ZONGULDAK Caz Festivalleri gibi birçok festivalde başarılı konserler vermiş olan orkestranın adı, daha sonra CAZIN KARTALLARI ORKESTRASI olarak değiştirilmiştir. CAZIN KARTALLARI ORKESTRASI  ŞEF ÜSTEĞMEN M.SABRİ BELCE YÖNETİMİNDE ÇALIŞMALARINA DEVAM ETMEKTEDİR..