Şefika KUTLUER & Eskişehir BBSO

Şefika KUTLUER & Eskişehir BBSO

Şefika KUTLUER, flüt

ALLAH VERGİSİ KABİLİYET, SEÇİLMİŞ İNSAN ŞEFİKA KUTLUER FLÜTÜ ÇALMASI ŞART OLDUĞU İÇİN ÇALIYOR ÇÜNKÜ O FLÜT İÇİN YARATILMIŞ. GERÇEKTEN KUTSAL, ALLAH VERGİSİ ÇOK ENDER VE DEĞERLİ BİR KABİLİYET. KUTLUER, SEÇİLMİŞ İNSAN OLMANIN KUTSANMIŞLIĞINI HİSSETMELİ
American Record Guide

1979 yılında üstün başarı ile Ankara Devlet Konservatuarı’ndan mezun oldu.  Kariyer çalışmalarına Viyana’da ve Roma’da S.Cecilia Akademisi’nde devam etti. Ankara Devlet Konservatuarı’nda flüt öğretmenliği yaptı.

Birçok uluslar arası ödül alan sanatçı, Viyana’da Uluslararası Flüt Yarışması’nda dünya birincisi oldu. 1995’de Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü’nü alan sanatçıya, 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanı verildi. “Hungarian Foundation for Performing Arts” tarafından verilen 2000 “Inter-Lyra” ödülünü kazandı. 2009 yılında İtalya Cumhurbaşkanı’ndan (“Cavaliere dell’Ordine della Stella della Solidarieta’ Italiana”)  İtalyan Devlet Nişanı aldı. Sony Classical tarafından çıkarılan  “Carmen Fantasy” adlı albümü “Altın CD” ödülüne layık görüldü. Kutluer’in “Bach Sonatas” CD’si American Record Guide kritikleri tarafından yılın en iyi CD’leri arasında gösterildi.  Ayrıca Gallo International firmasından “Gallo Altın CD Koleksiyonu”  ödülü aldı, Gallo Kutluer’in  bütün CD’lerini “Altın CD Koleksiyonu” etiketi ile yayınlamaktadır.

Kutluer 5 Kıtada sayısız ülkede çeşitli konser turnelerine çıktı, uluslararası müzik festivallerine katıldı, radyo-televizyon programları yaptı, çok başarılı eleştiriler aldı. Uzmanlık sınıfı ve atölye çalışmaları yaptı.

Birleşmiş Milletlerin 60. Yılı dolayısı ile Cenevre’de Birleşmiş Milletler Sarayında, İspanya sarayında Kral ve Kraliçe’nin huzurunda ve Japonya’da Prens Mikasa’nın himayesinde konserler verdi. New York Times eleştirmeninin taktığı unvan “Sihirli Flüt”  diye tanınan Kutluer, dünyanın pek çok yerinde televizyon ve radyo programında çaldı. Zubin Mehta, Sir Charles Mackerras, Peter Breiner, İngiliz Royal Filarmoni Orkestrası, Berlin Filarmoni, İskoç Oda Orkestrası,  Northern Sinfonia, Tokyo Senfoni Orkestrası, Litvanya Filarmoni, European Union Oda Orkestrası, Virtuosi Di Praga, Slovak Filarmoni Orkestrası,  St.Petersburg Akademik Filarmoni Orkestrası, Zagrep Solistleri  gibi ünlü şef ve orkestralarla konserler verdi, CD kayıtları yaptı. Ian Anderson  Kutluer için “Şefika’s Tango” adlı bir eser besteledi. Kutluer Jethro Tull ile “Şefika’s Tango”  eserini de seslendirdiği konserler yaptı.

Claude Bolling ile Jean Pierre Rampal’in anısına konserler verdi.

Dünyada sağladığı popülarite ile müzik organizasyonları ve festivallerin aranılan sanatçısı haline gelen Şefika Kutluer’in dünya piyasasında bulunan 16 CD’si Pan Classical, Gallo International, Naxos ve Sony Classical firmaları tarafından yayınlanmaktadır. Sanatçının kompakt diskleri dünya çapında aranan CD’ler arasındadır ve çok parlak eleştiriler almaktadır.

Kutluer doğduğu kent Ankara’da bir Uluslar arası Festival başlatmıştır. 1.Uluslararası Şefika Kutluer Festivali “Doğu Batı ile Buluşuyor” (www.sefikakutluerfest.com ) Kutluer tarafından 2010 Eylül-Ekim aylarında düzenlenmiştir ve her yıl aynı dönemde tekrar edilecektir.

Şefika Kutluer T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İzmir Devlet Senfoni Orkestrası Solist sanatçısıdır.

http://www.sefikakutluer.com

 

Ender SAKPINAR / Orkestra Şefi

1978 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon bölümünü bitirdif. Aynı yıl gittiği Fransa’da “ Ecole Normale de Musique de Paris” den, yüksek armoni Kontrpuan, Füg dallarından ve 1982 yılından itibaren dört yıl süreyle de Fransız Hükümeti’nin burslusu olarak aynı okulun orkestra şefliği bölümünden birincilik ödülü alarak mezun oldu. Aynı dönemde Paris’de bulunan “ Rueil-Malmaison” Devlet konservatuvar’ında orkestra şefliği dalında yaptığı çalışmalar ile “ Vermeil ” madalyası kazandı.Fransız Hükümeti’nin burslusu olarak İtalya ve Fransa da katılmaya hak kazandığı çeşitli staj ve seminerlerde Devos, Dervaux, Ferrara ve Giulini gibi ünlü şeflerle çalıştı. Sanatçı Paris’de bulunan “Pasdeloup Senfoni Orlestrası’ndaki asistanlık görevinin yanı sıra 1983 yılında Kültür Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın finanse ettiği “Ensemble International de Paris” orkestrasını kurdu.Aynı orkestra ile çeşitli radyo, tv programlarına katıldı ve plak kaydetti. Başta Paris olmak üzere Fransa, İtalya, İsveç, Portekiz, Avusturya, Meksika, Japonya, Malta ve Türkiye’de çeşitli festivallere konuk olarak katıldı.

Venedik’de Rai 3 TV kanalının Avrupa ülkelerine canlı olarak yayınladığı “Omaggio Venezia” festivalinin açılışını yaptı.Bu ülkelere gerçekleştirdiği turnelerde çok sayıda konser yönetti. 1987 yılından bu yana İzmir Devlet Senfoni Orkestrasının daimi şefi olarak görev yapmakta olan Sakpınar, Stockholm Folk Operası, Upsala Academic Choir, L’orchestre de Chambre Toulouse, Venedik Oda Orkestrası,Viyana Oda Orkestrası,Lecce Senfoni Orkestrası, San Remo Senfoni Orkestrası, Sicilya Senfoni Orkestrası, Monterrey Senfoni Orkestrası, Milano Vox Aurae Orkestrası, Taranto Senfoni Orkestrası, Mediterranean Filarmoni, Classical Symph of Madeira, gibi topluluklarla konserler vermiş olup Uluslararası İstanbul ve İzmir müzik festivallerine katılmıştır. 1997 yılında, “Ege Senfoni Orkestrası”nı kuran Sakpınar, 1999 yılında kurduğu “Enka Sinfonietta”nın da Genel Müzik Direktörü ve Orkestra Şefliği görevinde bulunmuştur. Sanatçının yönetiminde konser veren solistlerden bazıları; Mintcho Minchev, David Garingas, Viktor Pikaizen, Alexander Rudin, Peter Katin, Konstantin Kulka, Jiri Barta, Radion Azarkin, Vaclav Hudacek, Liana İsakadze, György Sandor, Tedi Papavrami, Vladimir Ovchinikov, Luis Bacalov,İdil Biret,Suna Kan,Hüseyin Sermet,Ayşegül Sarıca.

Sanatçı, 2004 yılından beri Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın Orkestra Şefi ve Sanat danışmanıdır.

 

EBBSO - Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası

Eskişehir’in son yıllarda büyük bir ivme kazanarak artan kültür ve sanat yatırımlarının en önemli halkalarından birini şüphesiz 2002 yılında kurulan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası oluşturmaktadır.

Genç yeteneklerin keşfinde ve istihdamında ülkemizin önemli kaynaklarından biri sayılan Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nin kurucu rektörü ve Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Profesör Dr. Yılmaz Büyükerşen’in gayretleri ve direktifleri sonucu hayata geçirilen orkestra, ülkemizin en genç ve en hızlı gelişim gösteren sanat kurumlarının başında gelmektedir. Türkiye’de, özellikle Anadolu’da çok sesli müziği tanıtmayı, yaygınlaştırmayı hedefleyen orkestra, kurulduğu tarihten bu yana Eskişehir’in kültürel yaşamına sanatsal bir boyut kazandırarak, dinamizmi, program içeriği ve icra kalitesiyle dinleyicilerinin beğenisini kazanmaktadır.

EBBSO, senfonik repertuarın yanısıra, opera orkestrası olarak da faaliyet göstermekte ve her iki alanda da başarılı bir performans sergilemektedir. Orkestra, sanatseverlerin gösterdiği yoğun ilgi üzerine günümüze kadar, gerçekleştirmiş olduğu dört yüz elli konser ve temsil sonucunda 230.000 izleyiciye ulaşmıştır.

Opera alanındaki çalışmalarına Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi arasında yapılan anlaşma ile Aralık 2004 yılında başlayan orkestra, Ankara, İstanbul, İzmir ve Mersin Devlet Operaları ile ortaklaşa seslendirdiği “Cosi Fan Tutti,” “İdomeneo,” “Carmen Tango Plus,” “Saray’dan Kız Kaçırma,” “Hacıvat ve Karagöz ile Cumhuriyete Yolculuk,” “Don Pasquale,” “Kiss Me Kate,” “La Boheme,” “Aşk İksiri,” “Yarasa,” “My Fair Lady,” “Fındıkkıran Balesi,”Carmina Burana,” “Figaro’nun düğünü,” “Şen Dul,” “Kuğu Gölü Balesi,” “Yusuf ile Züleyha,” “Yunus’tan Nazım’a Oratoryusu, “La Traviata,” gibi büyük çaplı opera ve bale eserlerini de repertuarına kazandırmıştır.

2002 yılından beri çalışmalarını Orkestra Şefi ve Sanat Danışmanı Ender Sakpınar ile Sanat Yönetmeni Gülriz Germen yönetiminde sürdüren orkestra, haftalık olağan konserlerin yanısıra, ilköğretim öğrencileri ve gençler için “Çocuk Müzik Atölyeleri,” açıklamalı konserler, söyleşili dinletiler gerçekleştirmekte ve 2004 yılından bu yana çatısı altında konser, opera, tiyatro, sergi ve toplantı salonları bulunduran Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Sarayında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, uluslararası standartlardan ödün vermeksizin, çok sesli müziğin en seçkin örneklerini, virtüözlerini yurt içi ve yurt dışı turnelerinde müzik severlerle buluşturmaya devam etmektedir.