Prag Solistleri

Prag Solistleri

Pavel Kašpar

Ostrava doğumlu piyanist Pavel Kaspar, Avrupa ülkelerinde çeşitli ödüller almış bir sanatçıdır. Çin, Meksika, İsrail, ABD ve Kanada'daki sahne performanslarıyla büyük beğeni kazandı. Albüm kayıtları TUDOR ve Bayerischer Rundfunk firmaları tarafından yapılmaktadır.

Sanatçı halen Ji?í Kout, Petr Altrichter, Rastislav Stur, Heike Mathias Förster, Dirk Kaftan, Jan Talich, Libor Pešek gibi önemli Çek ve uluslararası orkestralar ve şeflerle çalışmaktadır. Solo resital programlarında Çek sanatçıların (Dvo?ák, Smetana, Janá?ek, Martin?, Novák) eserlerine daima yer veren Kaspar’ın repertuarında dünyaca ünlü bestecilerin (Mozart, Haydn, Beethoven, Chopin, Brahms, Liszt, Scarlatti, Debussy, Ravel, Gershwin gibi) eserleri de bulunuyor. Alman besteci Roland Leistner-Mayer, Kaspar için bir piyano konser programı hazırladı. Bu konserin prömiyeri Ocak 2001’de Hofer Senfoni Orkestrası eşliğinde yapıldı. 2002 ilkbaharında da Bayerischer Rundfunk konserin albüm kaydını piyasaya sundu. Berlin Philharmonic Quartet, Prag Quartet, çellist Michal Kanka (Prague Spring 2010) ve flütçü Roma Novotny ile çeşitli projelerde birlikte çalışan Kaspar, oda müziği ile aktif olarak ilgilenmektedir. Ayrıca, soprano Simona Houda Šaturová ile ortak bir albüm çalışması da sürdürmekte.

Sanatçı, 2010/11 sezonu konser programını (Schleswig-Holstein Festivali, Emilia Romagna Festivali) ağırlıklı olarak Chopin eserlerine adadı. Ekim 2010’de  Çin'e üçüncü ziyaretinde, Chinese Broadcast Symphony Orchestra eşliğinde Grand Theatre Beijing’de (BIG EGG) bir konser ve iki resital verdi. Yaklaşan angajmanları arasında İtalya turnesi (kış ve bahar aylarında) ile Almanya, Meksika ve Çek Cumhuriyeti'nde konserleri bulunmaktadır. Aralık 2010’de Budapeşte'de sahneye çıkan Kaspar, Noel öncesinde de Simona Šaturová ile birlikte Prague Rudolfinum’da bir resital gerçekleştirdi.

2002 ve 2009 yılları arasında, Bohuslav Martinu’ya ait tüm piyano eserlerini 4 CD’lik bir set halinde kaydetti. Diğer bestecilerin yanısıra, Martin?’ya ait eserler sanatçının Çek Filarmoni Orkestrası’ndan flütçü Roman Novotný ile kaydettiği albümde de yer aldı. 2009 yılında Prague Rudolfinum’daki konserinden derlenen Beethoven ve Haydn eserleri CD albüm olarak piyasaya sunuldu. Pavel Kaspar, piyano eğitimine altı yaşında iken Profesör Zofie Fierlova ile başladı. Daha sonra Bratislava Müzik Akademisi’nde Profesör Rudolf Macudzinski ve Prag'daki Sahne Sanatları Akademisi'nde Frantisek Rauch ile devam etti. 1983 yılında Almanya’ya taşınarak, Münih Müzik Akademisi'nde Profesör Ludwig Hoffmann ile müzik çalışmalarını sürdürdü.

Miroslav Dvorsky, tenor

Miroslav Dvorsky, 2009/10 sezonunda Den Norske Opera Oslo’da Russalka, Hamburgische Staatsoper’da Tosca, Teatro Real Madrid’de Jenufa, Semperoper Dresden’de Fledermaus, Bayerische Staatsoper Munich’de Butterfly ve Wiener Musikverein’de Verdi’nin Messa da Requiem eserleriyle sahneye çıktı. 2010/11 sezonunda ise, yine Oslo’da (Tosca) ve San Francisco Opera'da Janacek’in yeni prodüksiyonu Makropulos’da performansını sergileyecek.

Sanatçı bir önceki sezonda da Janacek’in yeni prodüksiyonları Katia Kabanova (Teatro Real Madrid’de Jiri Belohlavek/Robert Carsen ile) ve Makropulos  (Teatro alla Scala Milano’da Marko Letonja/Luca Ronconi ile) operalarında rol aldı. Ayrıca, Semper Oper Dresden (La Boheme), National Theatre Prague (Bartered Bride) ve Staatsoper Hamburg (Simone Boccanegra, Macbeth ve Simone Youngyönetiminde Attila’nın konser versiyonu ile)’da sahneye çıktı. 2008 yılının önemli performans olayları arasında ise; Riccardo Chailly yönetiminde yeni Tabarro prodüksiyonu için Teatro alla Scala Milano’ya davet edilmesi, Dresden’deki Madama Butterfly performans dizisi, ve Schleswig-Holstein Müzik Festivali'ndeki Puccini gala konseri bulunmaktadır.

Miroslav Dvorsky ayrıca Teatro Municipal de Santiago de Chile (Butterfly), Palau de les Arts de Valencia (Lorin Maazelyönetiminde Carmen), Royal Opera House Covent Garden (Butterfly), Opéra National de Paris (Rusalka),Wiener Staatsoper (Traviata, Nabucco & Simone Boccanegra), San Francisco Opera (Donald Runnicles yönetiminde Tosca), Teatro Comunale Bologna (Carlo Rizzi yönetiminde Trovatore), Teatro Regio di Torino (Rusalka) ve Teatro Giuseppe Verdi Trieste (Daniel Oren yönetiminde Butterfly)’de sahneye çıktı. New National Theatre Tokyo ve Staatsoper Hamburg’da Don Carlo rolünü ilk kez seslendirdi. Janacek’in Jenufa operasındaki Laca rolüyle ise, ilk kez Teatro alla Scala Milano’da sahneye çıktı. Ayrıca, Deutsche Staatsoper Berlin, Deutsche Oper Berlin, Cincinnati Opera, Canadian Opera Toronto, Teatro Carlo Felice Genova ve Teatro del Maggio Musicale Fiorentino sahnelerinde pek çok kez performansını sergiledi.

2007 yılında, Christoph Eschenbach yönetimindeki Orchestre de Paris ve Fabio Luisi yönetimindeki MDR Musiksommer eşliğinde, Verdi’nin Messa da Requiem’ini seslendirdi. Ayrıca, Bamberger Symphoniker eşliğinde Dvorak’ın Stabat Mater’ı ile sahneye çıktı. Orchestra Sinfonica di Milano (Riccardo Chailly), Orchestre Symphonique de Montréal (Charles Dutoit), Orchestre de Paris (Vladimir Fedoseyev) gibi orkestralar eşliğinde; Festspielhaus Salzburg, Wiener Musikverein, Wiener Konzerthaus, Stefaniensaal Graz’da; ve yayın kuruluşu Hessischer Rundfunk ile çeşitli konserler verdi.

Sanatçının CD albüm kayıtları bugüne dek Supraphon, Opus, Naxos ve Discover firmaları tarafından piyasaya sunuldu; ayrıca ORF, NDR, Slovak ve Çek yayın kuruluşları ile birlikte çalıştı. Miroslav Dvorsky, şan eğitimine Bratislava Konservatuarı'nda başladı ve Ida Cernecka ile Bratislava Müzik Akademisi'nde devam etti. Daha sonra Luciano Silvestri ile Teatro alla Scala Milano’da çalışmalarını sürdürdü. Çeşitli yarışmalarda ödüller kazandıktan sonra, Bratislava’daki Slovakya Ulusal Tiyatrosu/Slovakian National Theatre kadrosuna katıldı. İlk yurtdışı angajmanlarıyla Münih, Stuttgart Leipzig, Hannover, Düsseldorf, Zürih, Genève, Luzern, Bern ve Basel’da performansını sergiledi.

Simona Houda-Šaturová, soprano

Simona Šaturová, Bratislava (Slovakya)’da doğdu. Bratislava Konservatuvarı'nda okudu ve Ileana Cortrubas’ın master sınıflara katıldı. Bellini'nin I Capuleti ei Montecchi operasındaki Giulietta rolüyle yılın en iyi vokal performansı dalında "2001 Thalia Ödülü"nü aldı. Ağustos 2007'de Schleswig-Holstein Müzik Festivali’nde de "Walter ve Charlotte Hamel Vakfı Ödülü"nü kazandı.
Sanatçı, 2009 yılına Budapeşte'de Adam Fischer yönetimindeki Londra Filarmoni Orkestrası ile birlikte Haydn'nın Schöpfung oratoryosuyla başladı.  Bryn Terfel ile Prag’da verdiği resital ve Sixtina Chapel’de Mozart'ın C-Moll Mass’inin seslendirildiği konserle devam etti.

Prag Ulusal Tiyatrosu/ National Theatre Prague (2008 yılında Ursel ve Karl Hermann direktörlüğündeki La finta Giardiniera, ve 2011’de yine aynı prodüksiyon ile Brüksel’de) ve Prag Devlet Operası/Prague State Opera’daki sahne performanslarının yanısıra; Teatro Colón (Buenos Aires), Théâtre du Châtelet Paris, Opéra de Monte Carlo ve Atina'daki Megaron gibi çeşitli konser salonlarında sahneye çıktı. 2007 yılında Pamina rolüyle Oper Frankfurt’da ilk kez performansını sergiledi (ilk gece kısa sürede hazırlanarak yedek kadrodan). Sanatçıya 2008 yılında Madama Cortese (Il Viaggio bir Reims) ve Oscar (Ein Maskenball) rollerinin ardından, 2010 yılında Lucia (Lucia di Lammermoor) rolü teklif edildi.

Repertuarında Gilda (Rigoletto), Oscar (Un Ballo in Maschera), Rosina (Il Barbiere di Siviglia), Adele (Die Fledermaus), Sandrina (La Finta Giardiniera), Susanna (Le Nozze di Figaro), Konstanze (Die Entführung aus dem Serail) gibi çeşitli roller bulunmaktadır.

Simona Šaturová’nın kariyerinde konser performansları önemli bir rol oynar: Soprano, Christoph Eschenbach’ın açtığı odisyon sonucunda, Eylül 2006’de kısa bir süre için Paris'e gitti. Burada, Salle Pleyel’in yeniden açılması vesilesiyle verilen konserde, ünlü orkestra şefinin yönetiminde Mahler’in 2. Senfonisi’ni seslendirdi. Gösterdiği üstün performans sayesinde, Philadelphia Orkestrası onu hem Philadelphia’da hem de Mayıs 2007'de New York'ta Carnegie Hall’da verecekleri konserlere davet etti. Bu konserin canlı kaydı Ocak ayında Ondine tarafından piyasaya sunuldu. Ayrıca,  Detroit ve Toronto’da konuk sanatçı olarak sahneye çıktı, Haziran 2009’da da Pittsburgh Senfoni Orkestrası ile performansını sergiledi. Son yıllarda Thomas Quasthoff ile birlikte Elias Tour’un yanısıra; Schleswig-Holstein Müzik Festivali’nde Krzysztof Penderecki tarafından yazılan ve yönetilen Lukas Passion, Eugene’deki Oregon Bach Festivali konserleri, Leopold Hager yönetimindeki Lüksemburg Filarmoni ile ve Davidde Penitente ile Portekiz’deki Idomeneo konserleri de diğer önemli çalışmaları arasındadır. Ayrıca Rheingau Musik Festival, Prague Spring, Herrenchiemsee Festspiele, Festival Internazionale di Musica e Arte Sacra Roma, Bachfesttagen gibi pek çok uluslararası festivale katılan Simona Šaturová; Vienna Spring Festival, Steierischer Herbst ve Köthener Bachfesttage gibi şenliklerde de sahneye çıktı.

Sanatçının birlikte çalıştığı orkestra şefleri arasında Sir Neville Marriner, Sylvain Cambreling, Jiri Belohlávek, Serge Baudo, Manfred Honeck, John Fiore, Martin Haselböck, Rafael Frühbeck de Burgos, Adam Fischer ve Gennady Roschdestwenski gibi isimler bulunuyor. CD albümleri Supraphon, Orfeo ve Classico tarafından piyasaya sunulan sanatçı, ayrıca 2005 yılında Carus Verlag için Johann A. Hasse'ın Requiem ve Miserere eserlerinin de prömiyer kaydını gerçekleştirdi. Bu albümü ile kendisine Alman Plak Eleştirmenleri (German Record Critics) tarafından "Preisder Deutschen Schallplattenkritik" ödülü verildi. Soprano, 2008 sonbaharında, Allessandro de Marchi yönetimindeki NDR Radiophilharmonie Hannover ile Haydn eserlerinden derlenen bir CD albüm kaydetti. Ardından, Ocak 2009’da Riccardo Frizza yönetimindeki orkestra eşliğinde İtalyan virtüöz aryalarından derlenen bir CD albüm daha kaydetti (Orfeo tarafından piyasaya sunuldu).