BİLET AL
Nıkolai Tokarev & BSO

Nıkolai Tokarev & BSO

Müzisyen bir aileden gelen Nikolai Tokarev, 1983 yılında Moskova'da doğdu. Babası bir konser piyanisti, annesi ise viyolonsel sanatçısıdır. Müzik eğitimine 1988 yılında Moskova'daki ünlü Gnessin Müzik Okulu'nda başladı ve 2001 yılında üstün başarıyla mezun oldu. 2004-2006 yılları arasında Manchester’daki Kraliyet Kuzey Müzik Koleji'ne devam etti. Daha sonra, Profesör Barbara Szczepanska ile birlikte, Düsseldorf’taki Robert Schumann Müzik Koleji'nde lisansüstü çalışmalar yaptı. Sahneye ilk kez 1989 yılında Moskova'da verdiği solo konser ile henüz altı yaşındayken çıktı. 14 yaşına geldiğinde Avrupa ve Japonya'da konserler vermeye başladı. 2000 yılında, Norveç’in Bergen kentinde yapılan 10. Eurovision Genç Müzisyenler Şarkı Yarışması’na birincilik ödülü kazandı. Aynı yıl, Gerd Albrecht yönetimindeki Yomiuri Nippon Senfoni Orkestrası ile Tokyo'da konser verdi.

Eylül 2006’da, kendisine Zürih Tonhalle’da yapılan 8. Uluslararası Orpheum Müzik Festivali'nde Orpheum Halk Ödülü takdim edildi. Aynı yıl yine Zürih’de yapılan Géza Anda Yarışması'nda ikincilik ödülü ve seyirci ödülünü kazandı. Nikolai Tokarev düzenli olarak Schloss Ludwigsburg Festivali, Schleswig-Holstein Müzik Festivali, Rheingau Müzik Festivali, Bad Kissingen Yaz Müzik Festivali, Davos Müzik Festivali, Mecklenburg-Batı Pomeranya Müzik Festivali de dahil olmak üzere, çeşitli uluslararası festivallere misafir sanatçı olarak katılmaktadır. Bugüne dek Camerata Salzburg, Zürih Tonhalle Orkestrası, Rusya Ulusal Filarmoni ve BBC Filarmoni Orkestrası gibi çeşitli orkestralar ile çok sayıda konser verdi.

Nikolai Tokarev 2007 yılının Nisan ayında SONY Klasik etiketi altında Schubert, Chopin ve Alexander Rosenblatt eserlerini içeren ilk piyano resitali CD’sini yayımladı. Bu albüm ile, 2008 yılında En İyi Genç Sanatçı (piyano) Echo Klassik Ödülü’nü kazandı. Ravel, Debussy, Rameau ve César Franck gibi Fransız bestecilerin eserlerini içeren ikinci albümü, 2008 sonbaharında piyasaya çıktı. Albümün ardından, 2009 yılında Luzern KKL’de yorumladığı Chopin ve Grieg piyano konçertolarını içeren bir canlı kayıt geldi. 2010 sonbaharında, Çaykovski’nin 1. Piyano Konçertosu ve Rahmaninov’un 3. Piyano Konçertosu’nu yorumladığı CD’si piyasaya çıktı. Sanatçıya bu albümde, Vladimir Spivakov yönetimindeki Rusya Ulusal Filarmoni Orkestrası eşlik etti.

 

Işın Metin, şef

Işın Metin müzik eğitimine İstanbul’da küçük yaşlarda aldığı piyano dersleriyle başladı. Kompozisyon alanında sergilediği yetenek neticesinde 1987 yılında Bilkent Üniversitesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ne kabul edildi. Prof. Wojciech Szalinski ve Bujor Hoinic ile koro ve orkestra yöneticiliği, Prof. İstemihan Taviloğlu ve Sami Hatipoğlu ile kompozisyon çalışmaları yaptı, Prof. Arif Melikov’un derslerine katıldı. Kompozisyon ve şeflik alanlarındaki eğitimini Bilkent’te sürdürdü; lisans, yüksek lisans ve sanatta yeterlik diplomalarını “Yüksek Şeref” dereceleri ile tamamladı.

Metin 2003 yılında Türkiye’nin uluslararası daimi özel orkestrası olan Bilkent Senfoni Orkestrası’nın “Sanat Yönetmenliği”ne atandı. Metin bu süreçte BSO pogramlarına ve repertuvarına, aralarında G. Mahler’in senfonileri, R. Strauss’un senfonik şiirlerinin bulunduğu büyük çaplı orkestra eserleri ekledi; 20. yüzyıl müziğinin temsilcilerinden A. Schonberg, A. Berg, D. Şostakoviç gibi büyük orkestra bestecilerinin eserlerinin sergilenmesini sağladı. Çağdaş Türk kompozitörlerin eserlerini, uluslararası platformda yer alan Türk ve yabancı solist ve şeflerle Bilkent ve İstanbul konser sezonlarına, uluslararası markaların CD kayıtlarına taşıdı.

Bilkent Senfoni Orkestrası 2005 yılında Işın Metin’in sanat yönetmenliğinde Japonya’ya ilk turnesini gerçekleştirdi. Orkestra bu dönemde Anadolu’nun çeşitli yörelerini ziyaret ederek kuruluş misyonunu da devam ettirdi. Metin çocuklara ve gençlere yönelik özel eğitim konserleri dizisi ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi projeleri yararına yapılan konserlerin yanı sıra, Türkiye Yardımsevenler Derneği ve Anadolu Çağdaş Eğitim Vakfı ile birikte eğitim kampanyaları yararına, LÖSEV ile lösemili çocuklar yararına konserler düzenledi. Orkestranın sivil toplum örgütleri ile işbirliklerini pekiştirerek sosyal hayatın etken bir parçası olarak yer alması adına bu konserlerin çoğunda görev alarak katkıda bulundu.

Yurtiçinde ve dışında Bilkent Senfoni Orkestrası ve diğer kültür merkezleri ile irtibatlar sağlayan Metin, konser sezonlarına ve turne etkinliklerine ilk kez Valery Afanassiev, Pierre Amoyal, Vladimir Ashkenazy, Alison Balsom, Jean-Claude Casadesus, Han-Na Chang, Nikolai Demidenko, Vladimir Fedoseyev, Olga Kern, Lang Lang, Elisabeth Leonskaja, Mischa Maisky, Christiane Oelze, Mihail Pletnev, Viktoria Postnikova, Vadim Repin, Gennady Rozhdestvensky, Fazıl Say, Sayaka Shoji, Akiko Suwanai gibi seçkin sanatçıları davet etti. Yeni programlarda Mozart Sezonu, Brahms Dizini, Saygun Konserleri gibi seriler oluşturdu ve bu konserlerde şef olarak da görev aldı. Bilkent Konser Salonu’nda yer alan etkinliklerin radyo ve televizyon yayınları ile geniş kitlelere ulaşmasını sağladı, “Bilkent Konserleri DVD Arşivi”ni başlattı.

Kuruluşundan beri elde ettiği icra niteliği ile uluslararası sanat platformunda adından bahsedilen Bilkent Senfoni Orkestrası, bu yönelmelerle uluslararası plak şirketleriyle kayıtlar yapmaya başladı; EMI, CPO, Naxos, ALPHA ve Imaj-Naïve firmaları ile tüm dünyada CD’ler çıkardı. Bilkent Senfoni Orkestrası 2005 yılında EMI tarafından yayımlanan CD’si ile uluslararası platformda yer alan ilk Türk sanat topluluğu oldu. Kuruluşundan itibaren kendi markası BMP etiketiyle sunulan CD’lere ek olarak, son yıllarda uluslararası firmalarca yayımlanan CD'ler ile, orkestra seçkin sanatçıların ilgisini ve uluslararası dinleyici kitlesinin beğenisini kazandı.

Işın Metin, 1990’lı yıllarda Bilkent Gençlik Korosu’nun (2006 Avrupa Grand Prix Adayı) şefliğini yaptı. Ülkesindeki devlet ve özel orkestalara konuk şef olarak davet edildi. Türkiye’nin bugün en genç daimi orkestrası olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın kuruluşuna danışman olarak destek verdi. 2005 yılından beri Bilkent Gençlik Senfoni Orkestrası’nı yönetmekte olan Metin, orkestra ile Türkiye içinde ve Almanya'ya turneler gerçekleştirdi. Türk-Yunan Gençlik Orkestrası’nın kurucularından olan Metin, 2009 yılında bu orkestranın Yunanistan turne konserlerini yönetti. ABD, Tirana-Arnavutluk, Berlin, Münih - Almanya, Bakü - Azerbaycan, Murcia, Madrid - İspanya, Kotor – Montenegro, Moskova – Rusya, Kiev, Odessa – Ukrayna dışında 2010-11 konser sezonunda sırasıyla, Avusturya, Şili, Brezilya, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, İtalya, Rusya, İspanya ve Tayvan’da seçkin orkestralarla konuk şef olarak konserler verecektir.

İstanbul ve Ankara metropolleri dışında kalan şehirlerde; Afyon Müzik Festivali, Bodrum D-Marin Uluslararası Müzik Festivali, Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Phaselis Müzik Festivali, İstanbul İş-Sanat Konser Salonu gibi konser mekanlarını da tercih eden Işın Metin, orkestra yöneticiliği ile ilgili yabancı basında da olumlu eleştiriler aldı.

Aralarında Birinci ve İkinci Senfoni, Senfonik Bölüm “Sezgiler”, “Keman Konçertosu”, Skeçler, üç Yaylı Dörtlü, “Koro ve Yaylı Sazlar için Müzik”, “Minyatürler” ve “Piyano Defterleri” bulunan bazı eserleri yayımlandı. Işın Metin’in evrensel sanat müziğinin geniş kitlelerle yayılmasına, müzik eğitimine ve sanata katkılarından ötürü başlıcaları “Sevda Cenap And” Müzik Vakfı Gümüş Madalyası ve Mersin Uluslararası Müzik Festivali “Hanri Atat” ödülü olmak üzere çeşitli takdir ödülleri bulunmakta.

Yardımcı Doçent Işın Metin, Bilkent Üniversitesi Müzik Bölümü’nde kompozisyon sanat dalında öğretim üyesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Dekan Vekili, Bilkent Senfoni Orkestrası Sanat Yönetmenidir.

 

Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO)

Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), 1993’te Bilkent Üniversitesi’nin özgün bir sanat projesi olarak kuruldu. Orkestra, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nin öğretim kadrosunda yer alan, Türkiye ve 12 ülkeden 90’ı aşkın sanatçı ile birlikte Enstitü bünyesinde “yüksek lisans” ve “sanatta yeterlik” (doktora) düzeyinde akademik çalışmalarını sürdüren Türk ve yabancı genç sanatçılarla 120’ye varan üyeden oluşuyor. Bilkent Senfoni Orkestrası, bu özellikleriyle, Türkiye’nin “ilk özel, akademik, uluslararası sanat topluluğu”dur.

Kuruluşunda “Sinfonietta” tanımına uygun bir topluluk olarak çalışmaya başlayan Orkestra, yapısında bir “Akademik Oda Orkestrası” ve bir “Yaylı Çalgılar Topluluğu”nu içererek “Orkestralar Topluluğu” kimliğini taşımaktadır. Sanat yaşamımıza her yıl 80’i aşkın etkinlikle katılan topluluk, her dört oluşumda, bugüne değin konserleri, televizyon, radyo kayıtları ile yayınladığı 30 üzerinde CD ile kısa zamanda seçkinleşmiştir. 2003 yılı içinde Avrupa ve Japonya’ya CD dizininden ihraç eden BSO, Emil Tabakov yönetiminde, Jean-Philippe Collard ile Çaykovski ve Sancan piyano konçertolarının kayıtlarını EMI firması için gerçekleştirmiştir. A. Adnan Saygun’un piyano, keman, viyola ve viyolonsel konçertoları CPO ve Peer Musik işbirliğiyle; Tabakov konçertoları ise Naxos etiketiyle 2007 yılında piyasaya çıkan albümler arasındadır.

“Bilkent Konserler Dizisi”, “Türk Bestecileri Haftası”, “Bilkent Anadolu Müzik Festivali” gibi özgün temalardaki konser ve kayıt dizileriyle, sanat yaşamına kalıcı ve geniş boyutlu etkinlikler getirmek, yurtiçinde turne konserleri yoluyla nitelikli müzik beğenisini yaygınlaştırmak; yurt dışında, uluslararası etkinliklerde bulunmak, bu tür etkinlikleri düzenleyen kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, fakülte eğitimine akademik kadrolaşmada kaynak sağlamak, diğer ülkelerle sanatsal iletişimde köprü kurmak, Orkestra’nın temel ilkeleri arasındadır.

BSO, “Siena Uluslararası Montepulciano Müzik Festivali” (1998), San Marino Cumhuriyeti “Uluslararası San Leo Müzik Festivali” (1998) gibi önemli festivallerin konuğu olmuştur. Orkestra, Vladimir Ashkenazy, Gürer Aykal, Serge Baudo, Jean-Claude Casadesus, Alexander Dimitriev, Jean Fournet, Howard Griffiths, Peter Gülke, Ernest Martinez Izquierdo, Yoel Levi, Gennady Rozhdestvensky, Nello Santi, Jose Serebrier, Lior Shambadal, Volodymir Sirenko ve Emil Tabakov (Müz. Dir. 2002-2008) gibi ünlü şefler, Valery Afanassiev, Pierre Amoyal, Alison Balsom, İdil Biret, Han-Na Chang, Robert Cohen, Jean Philippe-Collard, Costas Cotsiolis, Jose Cura, Nikolai Demidenko, Evelina Dobracheva, Albert Dohmen, Emre Elivar, Denyce Graves, Ilya Gringolts, Vsevolod Grivnov, Janine Jansen, Sumi Jo, Suna Kan, Olga Kern, Lang Lang, Elisabeth Leonskaja, Mischa Maisky, Xavier de Maistre, Shlomo Mintz, Christiane Oelze, Gülsin Onay, Emanuel Pahud, Güher-Süher Pekinel, Mihail Pletnev, Viktoria Postnikova, Vadim Repin, György Sandor, Fazıl Say, Hüseyin Sermet, Sayaka Shoji, Marco Socias, Akiko Suwanai, Dima Tkachenko, Janis Vakarelis gibi ünlü solistler; Roma Filarmoni Korosu, Bulgaristan Devlet Filarmoni ve Radyo Korosu gibi topluluklar eşliğinde konserler vermiştir.

Orkestra, Temmuz 2000’de Almanya’da, Aralık 2000’de Portekiz’de (Lizbon ve Algrave bölgesi), Nisan 2001’de Belçika’da (Brüksel) konserler gerçekleştirmiştir. 2002-2004 yıllarında  Montreux Ses ve Müzik Festivali (İsviçre) tarafından davet edilen BSO, Festival kapsamında “Müzikli Eylül Konserleri Orkestrası”nı oluşturmuştur. Bilkent Senfoni Orkestrası Şubat 2004’te Japonya’da (Tokyo) Türkiye Yılı kapsamında konserler vermiştir.

Kurulduğu 1993 yılından beri gerçekleştirdiği etkinliklerde, çeşitli kurum, kuruluş ve özellikle sivil toplum örgütleriyle yaptığı geniş işbirliğiyle, sanatın toplumsal yaşamda işlevsel kılınmasını ilke edinen Orkestra, “Evrensel Kardeşlik ve Dünya Barışına Katkı”, “Yerelden Evrensele Kültürel Tanıtım” ödüllerinin sahibidir. Bilkent Senfoni Orkestrası, 2009 yılında “UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi” ilan edilmiştir.

2010 – 2011 konser sezonunda Işın Metin’in Sanat Direktörlüğü ve şef Klaus Weise’nin Müzik Direktörlüğünde etkinliklerini sürdüren Bilkent Senfoni Orkestrası, dinleyicilerini Bilkent Konser Salonu (800), Bilkent Odeon (4000) ve Bilkent Erzurum Konser Salonu’nda (300) ağırlamaktadır.

www.bso.bilkent.edu.tr